Про рідкісних представників фауни, які зустрічаються на території Чернівецької області розповів Ігор Скільський, кандидат біологічних наук.
Буковина - єдина територія у світі, де живе вид сліпаків, який так і називають "буковинський сліпак". Його можна зустріти у Герцаївському, Сторожинецькому та Глибоцькому районах.
"У світі це єдина територія, де зустрічається цей вид сліпака, але наразі в області не створено жодного заповідного об'єкта для цих тварин, хоча вони й занесені до Червоної книги України", - розповів Ігор Скільський.
У цих тварин відсутні очі, вони мешкають під землею, яку риють зубами, харчуються буковинські сліпаки переважно підземними частинами рослин. Крім того, ці тварини дуже завбачливі та роблять підземні комори із запасами їжі на зиму.
"У голодні післявоєнні роки у підземних коморах буковинських сліпаків знаходили 10-12 кілограмів запасів", - каже Ігор Скільський.
Якщо цих тварин не почати оберігати, вони можуть зникнути з Буковини, як це свого часу сталося з зубрами. Ці тварини були знищені у цілому світі, за винятком декількох особин. Зараз світова популяція зубрів нараховує близько 7 тисяч тварин.
На Буковину зубрів повернули у 70-х роках минулого століття. Тварин завезли з чотирьох різних місць та випустили у Карпатах.
У 90-х популяція зубрів зросла до 226 особин, але з часом їхня чисельність в Україні пішла на спад. Нині дике стадо зубрів представлено на Буковині 25 великими тваринами і трьома малими зубренятами тогорічного приплоду. Живуть вони на території Сторожинецького району, інколи навідуючись у сусідній Вижницький район.
На межі зникнення опинилися також бурі ведмеді, які живуть у Буковинських Карпатах. Нині їх налічують там близько 30 особин. Ці тварини окремим наказом були занесені до Червоної книги України у 2004 році.
Також у лісах Чернівецької області водяться рисі. Фахівці нараховують понад півсотні цих "диких кішок" у Буковинських Карпатах.
А от лосі, які ще 60-70 років тому постійно мешкали і на території Чернівецької області, нині сюди лише заходять.
"На території Чернівецької та Івано-Франківської областей нині трапляються лише заходи окремих особин лося. Буває, що сюди заходять невеликі групи тварин, переважно на рівнинну частину області, поблизу Дністра", - каже Ігор Скільський.
Одного разу на березі Дністра виявили самку лося з дитинчам. Трапляються заходи лосів також у передкарпатті та у самих горах. Найчастіше тварини здійснюють переходи восени.
Практично зникла з території області сова сипуха, яка гніздиться лише у населених пунктах та пристосована до життя з людиною. Нині ці птахи просто не можуть знайти собі місць для гніздування.
"Варто берегти також струмкову форель, яка ще у 1988 році була запланована до внесення у Червону книгу України, однак поки цього не зроблено", - розповів Ігор Скільський.
За його словами, нині на території Чернівецької області зустрічаються близько 280 видів птахів, 60 видів ссавців, 160 видів риб, 17 видів земноводних, 8 видів плазунів та близько 12-13 тисяч видів безхребетних.
Читайте також: На Буковині два види птахів перебувають на межі зникнення
Фото ілюстративні з відкритих джерел
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами