Як розповів Медіа агентству АСС завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Державної установи «Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», лікар-епідеміолог Юрій Падурару, у Чернівецькій області за 10 місяців 2023 року зареєстрували 4 випадки вірусного гепатиту А серед дорослих.
Останній спалах вірусного гепатиту А відбувся в області у 2007 році, коли захворіли 187 осіб.
Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання з переважним ураженням печінки, що належить до групи кишкових інфекцій.
У дорослих симптоми вірусного гепатиту А проявляються у складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків. Важка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше виникають у осіб, яким понад 65 років, розповів лікар.
При нашаруванні на хронічний гепатит В або С розвивається блискавична форма гепатиту А, яка приводить до летальних наслідків у 50% захворілих.
У дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.
Хвороба викликається вірусом який тривалий час може знаходитись в різних об’єктах довкілля, зберігаючи патогенні властивості. Так, у воді він зберігається від 3 до 10 місяців, у випорожненнях людини – протягом 30 діб.
В організм людини вірус проникає при вживанні забрудненою фекаліями водою, харчовими продуктами та за допомогою забруднених рук, дитячих іграшок, предметів особистої гігієни, столового посуду.
Інкубаційний період (від попадання вірусу в організм до перших клінічних ознак) коливається в межах від 15 до 50 днів, в середньому 25-30 днів.
Початок гострий, температура тіла підвищується до 37,5 – 39 градусів.
З’являються головний біль, слабкість, недуга, млявість, втома, нудота та блювання. У більшості хворих сеча набуває темного кольору, а у третини хворих кал знебарвлюється (кольору білої глини). Пізніше жовтіють шкіра обличчя, склери очей, тулуба і кінцівок. З появою жовтяниці на 2-3 день настає покращення загального стану хворого, зникають ознаки інтоксикації.
Після хвороби формується стійкий, довічний імунітет, який захищає від повторної інфекції.
Щоб не захворіти на вірусний гепатит А необхідно вживати безпечну та якісну питну воду; не користуватися водою з неперевірених джерел водопостачання; воду з копанок, колодязів перед вживанням потрібно кип’ятити; не купувати продукти харчування на стихійних ринках; ретельно мити перед вживанням овочі та фрукти водою належної якості, зазначив Юрій Падурару.
Важливим є регулярне миття рук та дотримання температурного режиму приготування їжі.
Найчастіше гепатит А з’являється у дітей раннього віку. Однак захворіти може кожен. Основні фактори ризику – це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.
У разі появи симптомів хвороби необхідно звернутись до свого сімейного лікаря.
З метою своєчасного реагування на загрозу ускладнення епідемічної ситуації в Чернівецькому обласному центрі контролі та профілактики хвороб діють Групи швидкого реагування Оперативного центр реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я, створені групи епідеміологічного спостереження і контролю та дезінфекційні бригади.
Мобільні бригади проводять щоденний моніторинг якості водопровідної питної води, вірусологічна лабораторія Центру досліджує проби питної води з «контрольних точок» водопостачання.
На даний час епідеміологи проводять епідеміологічне розслідування кожного випадку захворювання або підозри на вірусний гепатит А та інших гострих кишкових інфекцій.
Ефективним та безпечним захистом від вірусного гепатиту А є вакцинація.
Вона є рекомендованою та проводиться за епідемічними показаннями. Відповідно, закуповують вакцину коштом місцевих бюджетів, підприємств або ж самих громадян. Вакцина доступна для населення через аптечну мережу.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами