Днями у Целанівському центрі представники громадської організації «Центр громадського моніторингу та аналітики» розповіли про результати своїх досліджень щодо прозорості комунальних підприємств. Про це повідомляє ІА АСС.
За словами представниці політологічного наукового товариства «Аналітик» Любові Назарко, у рейтингу оцінювали 25 критеріїв.
Серед них:
- Інформація для комунікації з комунальним підприємством (контактний номер, електронна пошта, поштова адреса, сторінки в соціальних мережах тощо);
- Інформація про повний перелік робіт і послуг, які виконує комунальне підприємство;
- Біографічна довідка керівництва;
- Щорічні звіти керівника;
- Чи є можливість на веб-сайті в електронній формі подати звернення, пропозицію або скаргу;
- Чи оприлюднений на сайті чільний статут цього підприємства;
- Річні фінансові звіти про структуру, про наявність і діяльність наглядової ради тощо.
Читайте також: Думка дня: Про фінансову допомогу Чернівцітеплокомуненерго
Активісти досліджували 4 міста: Чернівці, Тернопіль, Рівне і Кропивницький.
«Ми не можемо говорити про суттєву прозорість роботи комунальних підприємств у нашому місті. З 61 максимального балу, найвища оцінка була 32 бали. Тобто, лише трохи більше, аніж половина від загальної суми», - каже координатор проекту в м. Чернівці, експерт з питань децентралізації Тарас Прокоп.
Експерт зазначає, що за результатами досліджень до рейтингу комунальних підприємств за прозорістю роботи очолило «Чернівцітеплокомуненерго».
Друге та третє місце між собою поділяють «Центр стерилізації тварин» і «Чернівціводоканал».
Четверте місце за «Газкомплектприлад».
А замикає чільну п’ятірку «Спецкомунтранс».
У самому низу рейтинг такі підприємства, як «Чернівціміськсвітло», рятувальна служба, лазня «Дельфін», аварійно-диспетчерська служба 080 і МКП «Реклама».
«МКП «Реклама» опинилися в списку через те, що в них повністю перестав функціонувати веб-сайт. Хоча раніше вони оприлюднювали на ньому інформацію. Крім того, на обох веб-сайтах міської ради жодної інформації про діяльність МКП «Реклама» немає. Тому це підприємство отримало 0 балів», - каже Тарас Прокоп.
Щодо індикаторів оцінювання, то найбільше балів підприємства отримували за оприлюднення інформації щодо продажу та оренди майна. Це спричинено тим, що продаж та оренда всього майна комунальних підприємств має відбуватися через систему «ProZorro Продажі».
Також високі бали отримали за оприлюднення інформації щодо контактів із підприємством (телефон, e-mail, електронна адреса, сторінкова мережа). Міська рада все це виставила в себе на сайті й довідкова інформація є про будь-яке підприємство.
«Хоча ще кілька років тому, коли ми проводили подібний аналіз, навіть такої інформації про наші КП ще не було. Крім того, більшість підприємств оприлюднили чинну редакцію свого статуту, а також підключені до системи моніторингу закупівель «DoZorro», - каже Тарас Прокоп.
Водночас жодне комунальне підприємство не оприлюднило реєстр боргових зобов’язань. Також всі комунальні підприємства отримали 0 балів за оприлюднення річних звітів керівників. За попередні роки звіти окремих очільників є, проте, за досліджуваний період звітів ніхто не робив.
«Цікава ситуація з наглядовими радами. Тому що фактично у нас зараз не функціонує жодна наглядова рада. У нас приймали положення про функціонування наглядових рад щодо «Чернівціводоканалу», парків «Жовтневий» та Шевченка, а також Калинівського ринку.
Функціонувала тільки наглядові рада при Калинівському ринку. Але згодом вносили зміни до рішення. Тоді депутати фактично перейменували її у громадсько-спостережну раду. По суті, це було зроблено для зміни складу наглядової ради. Оскільки тоді до складу ради включили ще й депутатів міськради», - розповідає експерт.
За рівнем прозорості з іншими містами, Чернівці виявилися на 3 місці. На першому місці опинився Тернопіль з 9,6 бала. На 2 місці Рівне з 6,2 бала. На 3 – Чернівці з 4,9 бала.
«Результати дослідження свідчать про наступне: ми не можемо говорити, що комунальні підприємства працюють прозоро та активно звітують перед мешканцями. Можливо, якби прозорість та підзвітність зростали, це зумовило би більший контроль за роботою комунальних підприємств, як з боку депутатів, так і з боку активістів, журналістів, представників громади.
Наразі ж робота більшості комунальних підприємств залишається загадкою. Навіть ми, досліджуючи питання, часом дивувалися, які, виявляється, комунальні підприємства існують у Чернівцях», - резюмує Тарас Прокоп.
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами