З часу першого видання роману Марії Матіос «Солодка Даруся», яке відбулося у 2004 році, у видавництві «Піраміда» вийшло вже 10 видань книги.
Цьогоріч у видавництві АБАБАГАЛАМАГА вийшло вже друге видання «Солодкої Дарусі», яке має свою родзинку. У книгах цього видання зашито QR-код, за яким можна побачити відтворення гуцульського народного весільного танцю «Хора маре» та почути його опис. В одному з розміщених відео танець відтворив самодіяльний колектив села Розтоки, Путильського району. Колектив називається ЗГАРДА. Він був створений у 2004 році при Будинку культури села Розтоки і активно виступав. Про це у коментарі ІА АСС розповів директор Будинку культури Володимир Бойчук.
«Коли ми звітували часом, путильські села у Чернівцях, нам постійно казали, що не хватає Гуцулії у Чернівецькій області. Путильський район він більш гуцульський. Верховина, Рахів теж стояли вище. Я тоді подумав, що треба щось робити по відновленню народних традицій Путильщини. Дружина теж працює у Будинку культури і ми задумали створити такий фольклорний ансамбль, щоб відтворити старі танці нашого краю. Ми збирали рухи по частинках зі старих матеріалів, намагалися відтворити не лише танці, але й пісні та народні музичні інструменти.
І одного разу на базі села влаштували концерт. Люди прийняли це «на ура», одягнулися у гуцульські народні костюми, познаходили хустки і коли обирали номери для звіту Буковини у Києві, управління культури робило об'їзд по селах. Відбирали номери у кожному селі. Я зібрав свій колектив, він лише був створений, і ми затанцювали ці танці так, що вони аж роти повідкривали. Це була родзинка, яку вони шукали», - розповідає Володимир Бойчук.
Після цього колектив активно виступав у Києві та за кордоном. Проіснував колектив ЗГАРДА близько 12 років і наразі фактично припинив свою діяльність. Взагалі згарда - це намисто з монет, яке давно носили багаті гуцули, пояснює Володимир Бойчук. Воно було зроблене з монет, або хрестиків срібних чи мідних. Багачі носили срібні монети, а бідні гуцули носили намисто зроблене з мідних монет та хрестиків. От так Володимир Бойчук і назвав колектив.
«Люди стали старші і вже не до танців. Багато виїхало за кордон», - пояснює Володимир Бойчук.
Як розповіла у коментарі ІА АСС авторка роману «Солодка Даруся» Марія Матіос, показавши уривок танцю «Хора маре», який виконують саме люди з її рідного села, вона хотіла вклонитися Розтокам.
«Я завжди намагаюся якось так чи інакше втиснути Чернівці, Розтоки у свої розповіді. Я хотіла таким чином вклонитися Розтокам. Зараз цей колектив збирається дуже рідко, може тільки на День села, бо пороз’їжджалися танцівники по світах, по заробітках, хто де, але раніше вони дуже активно виступали в палаці «Україна» у Києві і за кордоном. Ну я хотіла, щоб залишися для історії ті люди, які власне брали участь у цьому, щоб вони залишися у такому форматі, через книжку», - розповідає Марія Матіос.
Фрагмент відео танцю «Хора маре» у виконанні колективу ЗГАРДА, який зашитий у книзі Марії Матіос «Солодка Даруся», був відзнятий під час виступу колективу у Польщі. Як розповідає Володимир Бойчук, замінили лише музику і синхронізували її з відео. Уривок з роману, який накладений на відео начитує сама Марія Матіос.
Дивіться нас на YouTube
У 12 виданні «Солодкої Дарусі» зашито ще одне відео, на якому відтворено танець «Хора маре» у виконанні солістів Заслуженого академічного Буковинського ансамблю пісні і танцю Чернівецької обласної філармонії. Постановку здійснив головний балетмейстер ансамблю, Заслужений артист України Леонід Сидорчук.
Він розповів у коментарі ІА АСС, що колись побачив цей танець у виконанні самодіяльного колективу у Путилі. Наразі у програмі ансамблю немає «Хора маре».
«Ця «Хора маре» була саме там, у Путилі, мене це здивувало, тому що звідки у горах, у Путилі, гуцули - і зовсім інший регіон. Це румунський танець взагалі. Мені пояснили, що Румунія там за горами, він перекочував просто на цю територію і його танцювали на весіллях гуцулів у горах.
Рухи, які я бачив, ми відтворили у цьому маленькому шматочку танцю, єдине, що ми їх більше сценізували, щоб був більш естетичний вигляд, непобутовий», - розповідає Леонід Сидорчук.
Виконали його двоє солістів ансамблю. Старовинний народний танець відтворили усього за декілька днів, спеціально для нового видання книги Марії Матіос.
«Будь-яка робота цікава, якщо вона творча, якщо це надихає. Попрацювати з Марією Матіос – велика честь для мене», - каже Леонід Сидорчук.
Він додав, що це наштовхнуло його на думку зробити танець «Хора маре» складовою частиною однієї з композицій Буковинського ансамблю пісні і танцю.
Супроводжує танець уривок з роману «Солодка Даруся», який начитує Народна артистка України Лариса Хоролець.
Як розповіла Марія Матіос, окрім танцю «Хора маре», у QR-коді зашиті також уривки з книжки, які поставив Івано-Франківський театр. Вистави відбувалися просто неба у районних центрах під час карантину у цікавих історичних локаціях.
Загалом, у видавництві «Піраміда» вийшло десять видань роману Марії Матіос «Солодка Даруся» загальним накладом 200 тисяч примірників. А цьогоріч вийшло ще два видання роману у видавництві АБАБАГАЛАМАГА.
Читайте також: Туристичний маршрут за романом Марії Матіос: оголошено конкурс на складання карти
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами