У серпні 2022 року на земельній ділянці у центрі міста Чернівці на вулиці Шептицького, 7 розпочались будівельні роботи. Будівництво стало предметом жвавого обговорення, пише Медіа агентство АСС.
У 2007 році між виконавчим комітетом Чернівецької міської ради та Колективним проектно-кошторисним бюро був укладений договір про будівництво багатофункціональної будівлі (житловий будинок з вбудованими об’єктами соцкультпобуту) з підземним паркінгом та відновлення спортивного майданчика на ділянці 25 соток.
Отримуйте новини в Telegram
Рішенням сесії (від 28.04.2011 №173) на ділянці передбачено розташування дитячо-спортивного майданчика для проведення уроків фізкультури загальноосвітніх шкіл №14, 29 та 41 по вул. Шептицького, 7 площею 4 сотки. При цьому, зазначено, що дитячо-спортивний майданчик буде облаштовано силами Колективного проектно-кошторисного бюро побуту після завершення будівництва комплексу.
У 2015 р. Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин видав містобудівні умови та обмеження і дозволив зводити «багатоквартирні житлові будинки з об’єктами громадського обслуговування та паркінгом».
У 2016 році Бюро розробило історико-містобудівне обґрунтування об’єкта будівництва, яке погоджене Міністерством культури України. У тому ж році розроблений проект будівництва отримав позитивний висновок експертизи.
У 2018 році на замовлення підприємства було розроблено оцінку впливу об’єкта будівництва на об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Резиденція митрополитів Буковини і Далмації».
Надалі Колективне проектно-кошторисне бюро звернулось до Міністерства культури України із заявою про погодження проекту будівництва по вул. Шептицького, 7. І підготувало усю необхідну документацію для інформування Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО щодо будівництва вказаного об'єкту.
Підготовлену підприємством інформацію для інформування Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Мінкульт направляло до Міністерства закордонних справ України понад рік.
Паралельно Бюро отримало висновок від «НДЦ «Охоронна археологічна служба України», відповідно до якого археологічний культурний шар у межах ділянки відсутній, тобто на ділянці можна проводити земляні роботи.
Також було розроблено історико-містобудівне дослідження реновації квартальної забудови, котре не суперечить законодавству про культурну спадщину.
30 червня 2022 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чернівецької міської ради підприємству видано дозвіл на виконання будівельних робіт.
«Конфліктна ситуація щодо забудови земельної ділянки по Шептицького, 7 аж ніяк не рекламує Чернівці з хорошої сторони. Міська рада зі свого боку робить все можливе, аби інтереси громади не були порушені і витримані всі законні вимоги до процесу загалом. Коли є всі документи на землю та на будівництво, і судові рішення, то очевидно, що ми не з власної ініціативи видавали дозволи. Вигода для чернівчан є і тому, що забудовник має передати майже сто квадратних метрів нових приміщень у користування місту. Там було наше старе майно, він погодився збудувати нове і віддати. Щодо дозволів від Мінкульту – міська рада таке не контролює. Певне, за відсутність дозволу на земляні роботи можуть винести припис. Але чим більше плутанини у цій справі, тим більше втрачає місто. Тут піаряться окремі політичні фігури і паплюжать роботу юридичного управління, - розповідає Сергій Венгринюк, начальник юридичного управління міської ради. – У нас уже працювала робоча група від міської ради і мали напрацювати додатковий договір задля нових гарантій, зокрема, облаштування нового спортмайданчику. Місто має розвиватись і удосконалюватись. Приміром, паркінг став б укриттям для городян і розвантажив б центральну частину».
Депутатка міської ради Тетяна Шепелько веде боротьбу проти цього будівництва не перший рік. Разом з мешканцями сусідніх будинків вони вимагають зупинити земляні роботи.
«На 0,25 га землі має розміститись два будинки і спортивний майданчик. Така обіцянка нереальна, там просто не вистачить площі. І зрештою, отой спортивний майданчик для школярів відразу стане прибудинковою територією. Нові власники квартир будуть самі користуватись майданчиком. І так три школи втратять єдину можливість проводити фізкультуру. Там і висоти у них не відповідають проекту. І не мають жодного дозволу з Міністерства культури. А їхні екскаватори уже риють і копають», - каже депутатка Тетяна Шепелько.
«Це справді непроста з точки зору забудови земельна ділянка. Ми плануємо збудувати два житлові будинки на 41 квартиру, дворівневий паркінг на 56 паркомісць. У документах міської ради на цій земельній ділянці рахується спортивний майданчик на 4 сотки. В момент отримання в оренду земельної ділянки, він був у жахливому стані: кілька заржавілих спортивних елементів та два баскетбольних щити з асфальтним покриттям. Ми зі свого боку гарантуємо не лише відновити його, а збудувати новий сучасний майданчик на 8 сотках та передати його на баланс Чернівецькій міській раді. Доступ до майданчику буде всім, і, у першу чергу, для школярів найближчих шкіл. Ділянка у центрі міста, тому до неї пожвавлений інтерес як активістів так і впливових людей з різних політичних угрупувань, - коментує ситуацію навколо будівництва Ярослав Бляхарський, директор підприємства.
За словами Ярослава Бляхарського, з 2018 року до 2021 Міністерство культури України розглядало проектну документацію, подану підприємством на погодження. Лише в липні 2021 року міністерство повідомило, що опрацювало відповідь від ЮНЕСКО щодо містобудівних перетворень по вул. Шептицького, 7. Але в подальшому будь-яких повідомлень про погодження проекту будівництва не надходило.
«Ми вирішили звернулись у суд. Адже є така юридична практика: якщо у встановлений законом строк не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі – господарську діяльність можна проводити. Чернівецький окружний адмінсуд встановив: Колективне проектно-кошторисне бюро побуту отримало погодження проекту будівництва від Міністерства культури та інформаційної політики України за принципом «мовчазної згоди», - продовжує Ярослав Бляхарський.
Депутатка міської ради Тетяна Шепелько має іншу думку щодо погодження проектної документації.
«Таке формулювання у судовому рішенні «мовчазна згода» у цьому випадку неможливе. Цей принцип не мав б застосовуватись у випадку проектної документації. Тут видно заангажованість судді. Наш випадок не підлягає до застосування цього юридичного прийому. Це правове провалля, за яким шляхом пішов суд та позивач. А насправді від Мінкульту необхідно мати два документи: дозвіл на роботи у історичному ареалі та дозвіл на земляні роботи. А цього нема. Місяць тому була перевірка з ОВА за моїм зверненням. Там зафіксували, що роботи ведуться з порушенням законодавства про охорону культурної спадщини», - коментує Тетяна Шепелько.
«Щодо перевірки, яка прийшла з Чернівецької обласної військової адміністрації, і зафіксували нібито порушення, то ми зі свого боку вважаємо свої дії законними. Ми маємо позитивний висновок оцінки впливу нашого будівництва на існуючі об’єкти культурної спадщини та археологічні дослідження, за наслідками проведення яких маємо право проводити земляні роботи. Ми не можемо ще чекати багато років на реакцію Мінкульту. Якщо від міністерства будуть законні вказівки отримати додаткові дозволи, ми їх отримаємо», - розповідає Олександр Іванов-Толпінцев, представник Проєктного бюро.
Поки будуть зводити нові споруди, паралельно зруйнується центральна історична частина міста – так вважає депутат міської ради Михайло Шкурей.
«Цей район не пристосований для вантажівок та великогабаритної техніки. На комісії з безпеки дорожнього руху, членом якої я є, була дискусія. Це ж колізія закону. Мінкульт нічого не дозволяв, але за «мовчазної згоди» будувати можна. І зараз ніхто не усвідомлює наслідки цього рішення. Я погоджуюсь, що тут виросте класний район, дорогий паркінг, спортивний майданчик, де будуть гратись діти мешканців нових будинків. Одна рука робить добре, а інша руйнує значно більше, яке створено до нас. За що місто і отримало сертифікат ЮНЕСКО», - зазначає депутат Михайло Шкурей.
Найбільше питань виникає до факту передачі землі в оренду у 2007 році. Чому саме цю ділянку віддали забудовнику разом з майданчиком: такі питання собі ставить заступник міського голови Василь Зазуляк у процесі перевірок, комісій та дослідження цього питання виконавчими органами Чернівецької міської ради.
«Мене хвилюють два питання: на тому місці має бути новий і доступний для всіх спортивний майданчик, і ми як влада це забезпечимо. Друге: цілісність будівель поруч. Я був на виїзній комісії і окремо запропонував провести експертизу та зафіксувати стан будинків. І в разі тріщин чи руйнувань можна було б вимагати відшкодування. Забудовник готовий був оплатити таку експертизу, яку б замовили самі мешканці. А щодо позиції міської ради – ми не можемо не виконувати рішення судів. Після нещодавньої комісії ми так і не дійшли до конструктиву. А те, що у забудовника нема дозволу на земляні роботи і про це склали акт – це не та зачіпка, яка може зупинити будівництво», - зазначає заступник міського голови Василь Зазуляк.
Олександр Іванов-Толпінцев також підтверджує, що формально угода щодо зведення нового майданчику не прописана і домовленість поки лише у форматі робочих груп. Проте, всю вину за таке «недоопрацювання» перекладає на активістів, котрі блокують роботу комісії і не дають дійти консенсусу.
«У нас є тверда домовленість, ми від своїх гарантій не відмовляємось і хочемо підписати угоду – аби зафіксувати свої наміри. Ми обіцяли, що почнемо будувати, і в першу чергу зробимо котлован для паркінгу та спортивний майданчик. Таке було рішення робочої групи. Депутатка Шепелько весь час блокує роботу комісії. Та сподіваюсь, такий договір у найближчий час буде укладено», - додав Олександр Іванов-Толпінцев.
З 2007 року підприємство сплачує орендну плату за користування землею – загальна сума понад 1 мільйон гривень. Також бюро бере участь у робочій групі, створеній розпорядженням міського голови, та врахувало пропозиції більшості членів групи.
«Робочою групою напрацьовані рекомендації щодо забудови вказаної земельної ділянки (за проголосувало 9 з 12 членів) – вирішено збільшити дитячо-спортивний майданчик удвічі, не відновлювати його, а побудувати новий, – коментує депутат міської ради, член робочої групи Віталій Другановський. - Вважаю, що за результатами діяльності робочої групи, спору між містом та Колективним проектно-кошторисним бюро немає. Усі члени групи дійшли до згоди контролювати хід будівництва та зокрема зведення дитячо-спортивного майданчика у збільшених розмірах. У такий складний для держав час вже варто припинити свари і забезпечити нарешті маленьких мешканців центрального району міста Чернівців сучасним спортивним майданчиком за кошти забудовника».
«Ми провели зустріч з директорами шкіл, які хочуть якнайскоріше мати сучасний багатофункціональний спортивний майданчик. Ми розпочали роботи. А ще ми звернулись у Мінкульт. Надали усі наявні у нас документи та сформували запит, чи потрібні ще якісь дії від підприємства для реалізації проєкта будівництва. Очікуємо на відповідь. Ви ж бачите, як вони по три роки відписують. І ще. Якщо місто мало наміри там будувати щось інше – тоді навіщо у 2007 році надавати в оренду цю ділянку, укладати угоду про забудову, видавати вихідні дані для будівництва?», - риторично запитує Ярослав Бляхарський.
На даний час депутатка міської ради від Тетяна Шепелько разом з мешканцями не припиняє боротьби – це справа для них принципова.
У Колективному проектно-кошторисному бюро кажуть, що мають намір виконати свої зобов’язання перед територіальною громадою за діючим договором та продовжує будівельні роботи.
Також всі сторони очікують на реакцію від Мінкульту на комісійний акт з управління культури ОВА про факт порушення на стадії земляних робіт.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами