Сьогодні, 28 січня, виповнилося би 70 років Леоніду Каденюку (1951-2018), українському льотчику-випробувачу, першому космонавту незалежної України, генерал-майору авіації.
Леоніда Каденюка Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 у невеличкому селі Клішківці, на Буковині у інтелігентній сім’ї. Обоє батьків Леоніда були вчителями. Та юний Каденюк не пішов слідами рідних, а обрав кар’єру військового. Після закінчення середньої школи, у 1967 році, він вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, пише ІА АСС з посиланням на 24 канал.
Після закінчення училища, Леонід продовжив розвиватись у сфері авіації. Так, у 1977 році, він закінчив Центр підготовки льотчиків-випробувачів та отримав диплом і кваліфікацію «льотчик-випробувач». А у 1989 рік він отримав диплом літакобудівного факультету Московського авіаційного інституту. Загалом, за свою кар’єру пілота Каденюк здійснив політ на понад 50 типах та моделях літаків різного призначення.
Ще у 1971 році Каденюк зумів пройти величезний конкурсний відбір та потрапити до загону радянських космонавтів-випробувачів. Він був серед 9 щасливчиків багаторазової космічної системи «Буран». Протягом двох місяців українець брав участь у відпрацьовуванні зниження та заходження на посадку космічного корабля «Буран».
У 1977-1979 роках Леонід Каденюк пройшов підготовку і отримав кваліфікацію космонавта-випробувача. Крім того, він здобув унікальні інженерні та льотні навики під час підготовки до космічних польотів. Зокрема, Леонід вивчив космічні кораблі «Союз», «Союз-ТМ», «Буран», орбітальної станції «Салют», частково орбітальний комплекс «Мир» і американський космічний корабель багаторазового використання Space Shuttle.
У 1990–1992 роках Каденюк пройшов підготовку як командир транспортного корабля «Союз-ТМ».
Читайте ще: У Києві встановили пам`ятник Леоніду Каденюку
У червні 1995 року Леоніда Каденюка відібрали у групу астронавтів Національного космічного агентства України. Тодішній президент України Леонід Кучма особисто говорив з чинним американським президентом Білом Клінтоном, домовляючись за політ українця. З того ж часу розпочалась підготовка до польоту у відкритий космос. Зокрема, Каденюк працював науковим співробітником відділу фітогормонології Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного. Також він пройшов підготовку в NASA як спеціаліст з корисного навантаження. Цей історичний для України день настав 19 листопада. Тоді перший (і до наших днів єдиний) космонавт незалежної України на кораблі NASA полетів у космос. Каденюк здійснив політ у складі американської команди на шатлі Columbia. Каденюк працював у космосі як науковець-біолог
Це був справжній прорив для України. Після цього наша країна по праву могла називатись «космічною державою». У космосі Каденюк пробув до 5 грудня. У кожного з космонавтів екіпажу було своє завдання. Українець виконував роль науковця-біолога. Екіпаж проводив експерименти з трьома видами рослин: ріпою, соєю і мохом. Космонавти мали з'ясувати як стан невагомості впливає на ріст та розвиток цих рослин. Пізніше український космонавт пригадував, що найскладніше у Космосі було спати, адже у стані невагомості людина може заснути на стелі чи стіні. От українець спав на стіні – йому доводилось фіксувати свій спальний мішок шістьма спеціальними кріпленнями.
Саме завдяки Каденюкові український гімн прозвучав у відкритому космосі.
«Я був першим, хто полетів у космос із українським прапором і виконав завдання українського уряду. У 1997 році вперше український гімн пролунав у відкритому космосі», – розповів космонавт.
Пізніше, на одне з найпопулярніших питань журналістів «чи не було страшно», Каденюк лаконічно відповідав «було страшно цікаво».
«Крім позитивних вражень були й негативні від того, що я побачив – це надзвичайно тоненький прошарок атмосфери, який окутує Землю на фоні чорного Космосу. Мене аж жах якийсь пройняв: невже в такому тоненькому прошарку існує життя... Там розумієш наскільки неправильно живе суспільство. Маю на увазі створення ядерної, хімічної зброї – все це засмічує нашу біосферу», – пізніше розповів астронавт.
Після повернення на Землю Каденюк не перестав цікавитись космосом. У липні 1999-го він став позаштатним помічником президента Кучми з питань авіації і космонавтики. А у січні 2011 року став радником Прем’єр-міністра України з питань авіації і космонавтики. Окрім того, Каденюк написав п’ять наукових праць, в 2017 році видав книгу під назвою «Місія – Космос». Також він проводив багато зустрічей з молоддю.
Вам буде цікаво: НБУ випустив першу українську вертикальну банкноту та присвятив її Леоніду Каденюку
Леонід Каденюк залишався прихильником здорового способу життя. І треба зауважити, що у свої 67 років він виглядав значно молодше. Так він і помер – під час руху. Серце відомого українця зупинилось під час традиційної ранкової пробіжки від серцевого нападу. В одному із останніх інтерв’ю Каденюк розповів, чому любив бігати:
«Біг – це здоровий стрес для всіх систем організму. При цьому навантажуються серцево-судинна система, легені, нирки, печінка, м’язова система. Киснем наповнюється весь організм аж до клітини. Але все має бути в міру. Бігаю не заради рекордів, а заради здоров’я».
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами