Минулої середи, 23 вересня, на 75-му році життя, помер заслужений тренер України з легкої атлетики Денис Ілліч Тищук. Онкологічне захворювання в нього виявили вже на четвертій стадії і врятувати його життя лікарі не зуміли, пише ІА АСС.
Денис Ілліч спеціалізувався на підготовці бігунів на середні, довгі та марафонські дистанції. Він став справжньою легендою нашої легкої атлетики ще за життя. Бо, попри жахливі умови, в яких йому довелося працювати та виховувати своїх спортсменів, він підготував чемпіонів світу з бігу на 100 кілометрів та спортивного орієнтування, чемпіонів Європи та чи не найбільше майстрів спорту в області.
Читайте також: Не стало відомого чернівецького журналіста
Його вихованцями були Марія Данилюк, Зоя Гаврилюк, Юрій Омельченко, Сергій Яненко, Микола Лабовський.
Марія Данилюк є володаркою молодіжного рекорду України на дистанції 10 000 метрів. Зоя Гаврилюк перемагала у міжнародних комерційних марафонах та була триразовою рекордсменкою України.
Сергій Яненко переміг на чемпіонаті світу з бігу на 100 кілометрів. Юрій Омельченко здобував світову першість у спортивному орієнтуванні, а також двічі ставав срібним призером. Крім того, Юрій тричі сходив на п’єдестал чемпіонатів Європи.
Микола Лабовський був срібним призером командного чемпіонату Європи та учасником Олімпійських ігор з бігу на 10 000 метрів.
Так, як полюбляв говорити сам тренер і його вихованці, свої перемоги вони здобували не завдяки, а всупереч умовам, у яких їм доводиться працювати.
Зокрема, переодягатися вони були змушені просто у парку ім. Т. Шевченка, біля так званого «пенька» (це кут парку, що розташований поблизу вулиць Головної та Ольги Гузар) або на трибунах стадіону «Буковина». Взимку вони мали змогу переодягнутися у маленькій комірці підтрибунного приміщення на стадіоні.
Взимку, через відсутність у Чернівцях повноцінного легкоатлетичного манежу, вихованці Дениса Тищука бігали на стадіоні та змушені були прибирати з доріжок сніг перед тренуванням.
(На фото: Микола Лабовський)
Як згадує його вихованець, учасник Олімпійських ігор з бігу на 10 кілометрів Микола Лабовський, Денис Ілліч приходив раніше за своїх спортсменів, брав лопату та починав готувати доріжки до тренувань, очищуючи від снігу.
«Денис Ілліч дуже любив свою справу – він з фанатичною відданістю ставився до неї. Попри відсутність умов та смішну зарплату, повністю віддавався роботі. І вчив нас робити свою справу не заради грошей, а заради мрії», - пригадує Микола Лабовський.
Незалежно від погодних умов: дощ, сніг, холод, спека – Денис Ілліч ніколи не переривав тренувальний процес. І ніколи не йшов у відпустку. Двічі на день, він завжди був на тренуваннях і ніколи не запізнювався.
Та попри такі умови, Денис Ілліч завжди зберігав оптимізм та полюбляв чорний гумор.
«Щороку, у мій День народження він говорив мені: «Вітаю, ти став на один рік ближче до смерті». Проте, насправді він був дуже доброзичливим, веселим та оптимістичним.
До речі, не любив відзначати свій день народження. Завжди у цей день вимикав телефон і не хотів приймати жодних поздоровлень.
Водночас на тренуваннях він полюбляв розповісти нам новий анекдот і завжди був усміхнений», - пригадує олімпієць.
За словами спортсмена, видатний тренер не був суворий і ніколи не вважав вірною лише свою думку. Навпаки, завжди аналізував нюанси тренувального процесу разом зі своїми учнями, цікавився їхньою думкою, вивчав їхнє самопочуття.
«Насправді він був дуже м’якою людиною і нікого не сварив. Але при цьому його завжди всі слухали. Він був беззаперечний авторитет для нас усіх.
Він дуже багато читав – казав, що тренерство не є точною наукою, а сам тренер не може всього знати. Завжди говорив нам, що вчитися потрібно до самої смерті.
Можливо, в цьому і є його секрет – попри ті жахливі умови, в яких нам доводилося займатися, він виховав багато титулованих спортсменів. Все це завдяки систематичності та індивідуальному підходу до кожного вихованця», - розповідає Микола Лабовський.
При цьому, успіхи своїх вихованців Денис Ілліч скромно списував не на свої заслуги, а на сприятливі природні умови для підготовки бігунів. Казав, що передгір’я та нестача йоду робить наших спортсменів дуже витривалими.
(На фото: Георгій Мазурашу)
Був його вихованцем і спортивний журналіст, нині депутат Верховної Ради Георгій Мазурашу.
Він тренував під керівництвом уславленого тренера більшу частину своєї спортивної кар’єри. На його думку, Денис Ілліч не просто тренер – він педагог з великої літери. Він виховував не просто спортсменів, а особистості.
Крім того, був дуже принциповий і пунктуальний. За багато років спільної роботи років на пам’яті Георгія Мазурашу лише одне запізнення тренера – через те, що його затримали у спорткомітеті.
«Завжди нас підтримував у життєвих обставинах і оберігав. Якось пам’ятаю, він дав нам день відпочинку. А ми з товаришем, членом збірної Ігорем Сурлою, пішли в парк побігати, де випадково зустріли його. Він сказав нам: «Хлопці, що ви тут робите? Я ж дав вам перепочити! Ідіть в кафе сходіть, з дівчатами познайомтесь!», - пригадує Георгій Мазурашу.
Коли чинний нардеп мав свого часу в активі виступ у складі юнацької збірної України, то купив було у «Спорттоварах» симпатичну футболку з надписом СССР на грудях та одягнув її на тренування. Побачивши це, Денис Ілліч з іронією сказав: «Я й не знав, що ти вже в збірній Союзу».
«Я все зрозумів, футболку подарував брату і більше не розглядав варіантів одягати щось з натяком на ту збірну, до якої я не дотягнув», - пригадує нардеп.
Попри те, що в кожному поколінні вихованців у тренера були висококласні спортсмени, на думку Георгія Мазурашу, Денис Тищук не розкрився повністю, як фахівець - якби він мав змогу працювати в кращих умовах, то досяг би ще більших успіхів.
«Як доказ, пам’ятаю одну дивовижну історію… Він розповів, що нам привезли з Румунії унікальний на той час препарат, який дозволяв дуже швидко відновлюватися.
Його потрібно було вжити перед забігом. А потім одразу після бігу. Більшість із нас тоді показали свої особисті рекорди. А потім він зізнався, що цим препаратом були… звичайні драже M&M’s, які тоді в нас були дуже малопоширеними і про них ніхто не знав», - пригадує Георгій Мазурашу.
(На фото: Святослав Дяконюк)
Денис Ілліч був дуже неординарною людиною. Так вважає Святослав Дяконюк, який протягом 21 року очолював міське управління фізичної культури і спорту.
«Він завжди стояв на своєму та боровся за своїх спортсменів. Особисто в мене з ним непорозумінь не було – я розумів, що тренер, не здатний відстоювати своїх вихованців та добиватися для них кращих умов, не зможе підготувати висококласних спортсменів. Він мав вагу і до його думки завжди прислухалися всі – і колеги-тренери, і спортивні чиновники.
А ще він навіть вільний час використовував для роботи - їздив на різні змагання в райони нашої області, шукав там здібних бігунів і запрошував їх вступати до навчальних закладів у Чернівцях та тренуватися під його керівництвом.
Зрештою, мені здається, у Чернівецькій області ніхто не виховав стільки майстрів спорту, скільки він», - каже Святослав Дяконюк.
Наші новини є у Facebook
Автор: Олександр Юхимець
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами