В програмі "Суть речей" директор Центру розвитку місцевого самоврядування в Чернівецькій області Тетяна Татарчук розповіла про перші успіхи всіх ОТГ на Буковині.
Тетяна Татарчук: За цей рік кожна громада настільки себе ідентифікувала. Експерти говорять, що кожна громада є унікальною. І запорука успіху – знайти цю унікальність. Вони лиш починають цей шлях самоідентифікації, але вже видно позитивні результати.
Нагадаємо, "Буде і стадіон, і басейн, і Кубок з футболу". Сміливі мрії голови Рукшинської громади
До прикладу, Великий Кучурів, громада потужна, приміська, у минулому році відкрився за рахунок проекту GIZ величезний центр надання адміністративних послуг, добудували адмінприміщення, центр буде працювати вже не лише на Великий Кучурів, але й на інші населені пункти, які знаходяться неподалік. Це буде додатковим аргументом доступності цих послуг до людей.
Волоківська громада. Громада, яка за словами її керівника, почала процес децентралізації задовго до самого старту. Тому що її співпраця з місцевими підприємцями – промовиста. Багато коштів вклали у інфраструктуру, ремонти, реконструкцію школи. Це гроші місцевого бізнесу. Минулого року Волоківська громада за кошти інфраструктурної субвенції звела новий садочок. Там проблем з демографічною ситуацією немає, там треба нові приміщення. Кожна громада є унікальною в цьому плані.
Мамалигівська громада – це громада, яка на кордоні, вона поліетнічна. Зараз її певною перевагою є те, що там створена опорна школа. Складно їм цей процес давався. Але в школі значно покращили інфраструктуру, з’явилися кабінети, закупили комунальну техніку, аби дороги ставали кращими в межах громади. Це також той чинник, який впливає на добробут громадян.
Недобоївці. Ця громада позитивно і активно працює не тільки з адмінцетром, а із селами, які його оточують. Головна задача лідера громади – не зосереджувати кошти у адмінцентрі. Це велика помилка, адже він несе відповідальність за всі громади. Люди йому довірилися, то Недобоївська громада – це позитивний приклад такої роботи. Ми були в Керстенцях, там відвідали школу, вона така сучасна, відбудована, здійснено ремонт, закупку кухонного обладнання, щоб діткам було тепло і зручно. Відвідали ФАП місцевий, де працює спеціаліст з Чернівців, де закуплено сучасне обладнання, де люди стають в черги. Це добре, бо, якщо немає людей, то немає бажання приходити. В самих Недобоївцях будинок культури може слугувати прототипом, бо зараз починають обговорювати його як освітньо-культурно-спортивний простір, там для читачів у місцевій бібліотеці організували світлицю, де можна досліджувати культуру рідного краю, можна послухати цікаві лекції, вони хочуть там створити філію хотинської музичної школи, активно розвиваються ремесла, там дійсно село живе. Якщо там є діти і вони зайняті після уроків, то значить село живе.
Сокиряни: там багато проектів реалізовані за власної ініціативи. Сокиряни здали в експлуатацію власні очисні споруди. Нині за результатами такого проекту GIZ, невеликого по сумі, але великого по значенню, здійснено освітлення вулиць за лед-технологіями. Це розвиткові моменти, які починають працювати. Здійснюється роздільний збір сміття. Закупили сміттєвоз, закупили прес, щоб пресувати пет-пляшку і передавати її далі на переробку. Громада починає думати про свій розвиток. Співпрацює з підприємцями. Починає думати про те, як їй заробляти. Ось ця відповідальність, третій кит, вона зростає. І держава, передаючи кошти, передає і відповідальність.
То я б хотіла процитувати Григорія Ванзуряка: Що цей рік буде роком роботи над економікою. Робота з підприємцями, пошук інвестицій. Робота над створенням кооперативів. Ми бачимо, що зараз почнуть діяти на території України різноманітні проекти , які допоможуть розвиватися.
Читайте ще: "Сьогодні селище, а завтра — місто молоде", — голова Глибоцької ОТГ розповів про мрії та проекти громади
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами