І попри надійний захист сам заразився COVID-19.
Про боротьбу з хворобою, дослідження вірусу та медичні маски Юрій Падурару розповів «Впливовому АССпекту».
- Під час пандемії коронавірусу ми вперше дізналися про такий термін, як епідеміологічне розслідування. Часто його проводили саме ви. Розкажіть, що це таке?
- Перший випадок коронавірусу в Чернівецькій області ми зареєстрували 29 лютого. Тоді виникла необхідність швидко зібрати максимум інформації, щоб своєчасно виявити контактних, опрацювати медичну документацію, встановити всі необхідні дані, поінформувати наших колег в районах. Це і було епідеміологічне розслідування. Завдяки цьому нам вдалося не дати вірусу розповсюджуватися так швидко, як, до прикладу, в Ухані.
В даний час у нас третина хворих знаходяться на амбулаторно-поліклінічному лікуванні, вони максимально дотримуються вимог самоізоляції.
Питома вага дітей від загальної кількості тих, хто захворів на коронавірус, становить лише 6%. Це напряму свідчить про те, що призупинення навчально-виховного процесу зберегло здоров`я дітей. Діти в більшості легко переносять інфекцію. Натомість 70% хворих дорослих потребують госпіталізації, 10% з них мають важкі форми, потребують реанімації.
- Ви постійно спілкувалися з хворими. Чи почувалися захищеними?
- Ми були від самого початку найкраще забезпечені всіма засобами індивідуального захисту. Тоді ми виглядали, на відміну від медичних працівників відділень, як «космонавти». Бо на той час інфекційні відділення не були забезпечені костюмами біологічного захисту.
Я дотримувався всіх рекомендацій, які на той час були. Думаю, в той час, як працював з медичною документацією, не дотримався всіх засобів безпеки і інфікувався.
- Розкажіть про симптоми хвороби?
- Ми завжди готові до інфікування. Якось допізна працювали з колегами, а потім виміряли температуру - і в мене було близько 38 градусів. Я зрозумів, що інфікувався. Хоча на початку симптоми були нескладні. Це слабкість і висока температура, ломота в тілі.
Я залишився вдома, щоб не заразити колег.
Перебуваючи на самоізоляції, я постійно підтримував зв'язок зі своїм сімейним лікарем. Через 5-6 днів відчув ще більше підвищення температури, слабкість, ломоту в суглобах. Звернувся за медичною допомогою. Рентген показав пневмонію. Хоча кашлю не було. Мене госпіталізували. Лікували антибіотиками. Але 10 днів лікування не дали результату. Повторно зробили рентген – патологічний процес у легенях розвивався. Стан ускладнювався. Було призначене внутрішньовенне введення антибіотиків, яке одразу дало позитивний результат.
20 днів провів у лікарні і 13 днів після виписки – на амбулаторно-поліклінічному лікуванні. Загалом, 39 днів хвороби мене вибили з активного робочого життя. Тепер я повністю здоровий.
- Чи було страшно?
- Без сумніву, я хвилювався. Свій стан я не до кінця усвідомлював. Ситуація могла бути іншою, якби я вчасно не звернувся за медичною допомогою, якби не прислухався до порад лікарів, які мене лікували.
У палаті зі мною було 6 хворих. Хтось сильно кашляв, когось через погіршення стану переводили до реанімації. Емоційно це дуже важко переносити.
- Ви, як чимало лікарів, заразилися на роботі. За вашими розслідуваннями, де буковинці найчастіше заражаються коронавірусом?
- Це в основному – Китай, Італія, країни Європи. Тобто, там де були спалахи захворювання. Далі вже захворювали медичні працівники, які надавали допомогу, їхні родичі, друзі. Відбувалося розповсюдження вірусу під час масових заходів.
- Окрім коронавірусу, залишаються й інші хвороби – кір, краснуха, кишкові інфекції тощо. Чи не залишені вони поза увагою епідеміологів?
- Ми не забуваємо про те, що в області є проблеми із захворюваністю на кір, кашлюк, на інфекції, які керуються вакцинацією. Тому зараз важливо, щоби батьки продовжували вакцинувати своїх дітей. Оскільки, якщо до цієї пандемії приєднаються ще спалахи або захворювання дітей на кашлюк або дифтерію, ситуація може змінитися дуже серйозно.
Епіднагляд за іншими інфекціями продовжується. Їх близько 30-ти зараз. Ми паралельно проводимо епідрозслідування всіх інших випадків.
- Як пояснити випадки, коли людина не відчуває, що хвора?
- 2/3 людей, які хворіють в області, переносять хворобу легко або безсимптомно. Про носійство ми зараз не кажемо. Мова йде про те, що хвора людина не має симптомів. Тут будуть продовжені дослідження. Навіть безсимптомне перенесення хвороби може залишати за собою негативні наслідки для організму людини, оскільки вірус достатньо вірулентний і агресивний. Тому тут потрібні детальні дослідження цих хворих, вивчати наслідки через деякий час.
Читайте ще: На Буковині коронавірусом заразився 471 медпрацівник
- Зрозуміло, що ви маєте імунітет до COVID-19. Чи вдягаєте маску в магазині?
- Так, я здав кров на антитіла до коронавірусу. Мій імунітет в 10 разів вищий тої захисної норми, яка повинна бути при COVID-19. Однак я виконую всі рекомендації: одягаю маску, дотримуюся соціальної дистанції, часто мию руки, виконую рекомендації влади щодо карантинних заходів. Ми ще не знаємо, чи залишаються віруси в організмі людини. Для цього треба час. Але той рівень імунітету, який є, говорить про те, що наразі не може прижитися вірус в моєму організмі, бо захист досить міцний.
- Розкажіть, як в умовах послаблення карантину поводитися людям?
- Вірус продовжує активно циркулювати серед населення Чернівецької області і загалом України. Це свідчить про те, що всі ми – у зоні ризику. Ми повинні виконувати рекомендації щодо соціальної дистанції (більше 1,5 м), миття рук, чистих поверхонь, уникнення масового скупчення людей (адже там може бути хворий), носіння медичних масок. Тут важлива деталь: марлеві маски у даному випадку є неефективними при цій хворобі. Дуже важливо, що тільки не тканинна – медична – маска може захистити від проникнення вірусу у верхні дихальні шляхи.
Останнє – це виконання тих рекомендацій, які приймає влада. Вона адаптує наші протиепідемічні обмежувальні заходи до життєдіяльності людей. Оскільки ми, епідеміологи, не кажемо закривати школи, садочки. Ми кажемо, що має бути забезпечена відстань між дітьми і між людьми. А влада вже адаптує, закриваючи школи, садочки, припиняючи рух громадського транспорту. Хоча, звісно, і заходи мають бути збалансованими, враховуючи соціальний стан людей. Занадто суворі заходи можуть призвести до виникнення інших соціальних хвороб. Тому за владою – своєчасно запровадити карантинні заходи, поступово їх послаблювати, враховуючи рекомендації епідеміологів.
Дивіться нас на YouTube
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами