Всесвітній день вишиванки відзначається щороку у третій четвер травня. День вишиванки не має ніякого політичного підґрунтя, свято покликане популяризувати українську культуру і традиції.
Вперше День вишиванки запропонувала відзначати студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету Леся Воронюк у 2006 році. Приводом для святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і багато інших студентів. Тоді Леся запропонувала одногрупникам і студентам вибрати один день і всім разом одягнути вишиванки.
Читайте також: А що означає орнамент вашої вишиванки?..
Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, а тепер - це свято набуло міжнародних масштабів. На День вишиванки у містах організовують марші у вишиванках, цікаві конкурси у мережі. У 2015 році була започаткована акція "Подаруй вишиванку захиснику", яка набула світових масштабів – у ній взяло участь близько 50 країн світу.
У цей день фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а й далеко за кордоном.
До Всесвітнього дня вишиванки Інформаційне агентство АСС започаткувало спецтему "Моя вишиванка". Журналісти ІА АСС та чернівчани розповіли унікальні історії своїх вишиванок.
Нагадаємо: День вишиванки у Чернівцях. Програма заходів
Історія вишивки та традиції
Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше. За повір'ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя.
У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї.
Вам буде цікаво: Флешмоби та акції: як відзначатимуть День вишиванки у районах Чернівецької області
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами