Як вчасно запобігти захворюванню, хто у групі ризику та що робити для профілактики раку простати - журналістам Медіа агентства АСС розповів професор, уролог, онколог та голова асоціації урологів Буковини Валерій Зайцев.
В Україні рак простати посідає друге місце за смертністю серед всіх злоякісних новоутворень у чоловіків. На першому – рак легенів.
«У країнах розвинених, які певним чином побороли рак легенів, тому що люди набагато менше палять, рак простати – на першому місці. На третьому місці перебуває рак кишечнику», - зауважує Валерій Зайцев.
Лікар пояснює, що рак простати на ранніх стадіях не має ознак чи симптомів:
«Чоловік може мати рак простати і не знати про це. Проявитися онкологічне захворювання може вже тоді, коли є метастази. Достатньо багато чоловіків дізнаються про хворобу, коли вже запізно».
У групі ризику чоловіки 50+.
«Чому з’являється цей рак? По-перше, це є генетика. Зараз чоловіки можуть здати спеціальні аналізи, які вкажуть на ген, що провокує рак простати. Якщо він присутній, то відповідно ризик мати це онкозахворювання значно збільшується. Так само ризик збільшується, коли у тата чи у брата був, чи є рак простати. Навіть якщо у матері був чи є рак молочної залози – у її сина збільшується ризик виникнення раку простати», - пояснює лікар.
Одним із чинників, що провокує онкологічні хвороби в урології, є паління. За словами Валерія Зайцева, дуже часто рак простати, рак нирки, рак сечового міхура пов’язані із палінням. Також надмірна вага у чоловіків – це погана ознака в урології, що сприяє появі онкології, проблемам з ерекцією та заплідненням.
Отримуйте новини в Telegram
«Через те, що рак простати не має клініки, не було методів, які могли б чітко нам допомогти вчасно його виявити. Але у 70-х роках винайшли такий показник, який називається простатспецифічний антиген (ПСА). Він реально зробив революцію в урології. Це аналіз крові, який показує, на скільки є велика ймовірність того, що у чоловіка є рак простати. Це не 100% діагностика, але він дуже чутливий у цьому плані. Саме ПСА дозволяє виявити рак простати на ранніх стадіях. Це є простий аналіз, недорогий, швидкий. Будь-який чоловік може його зробити і розуміти, чи є якась проблема. Також обстеження у лікаря-уролога може допомогти виявити рак. УЗД та КТ практично не показують рак простати», - каже Валерій Зайцев.
Перевіряти показник ПСА та відвідувати уролога, аби обстежитися на наявність раку простати, слід чоловікам після 50 щороку. Якщо ж чоловік палить, або має у родині когось з таким онкозахворюванням, перевірятися потрібно раз на рік вже після 45 років.
На проблеми в урології вказує також кров у сечі. Якщо людина виявила у себе такий симптом, треба звертатися до лікаря.
«Це менше стосується раку простати, а більше раку нирки чи сечового міхура. Буває, що це не пухлина, такий симптом можуть давати каміння у нирці. Але якщо людина таке помітила, особливо якщо немає якихось спазмів та болю, це серйозна ознака того, що треба виключити наявність пухлини у нирках, сечовому міхурі або в простаті. Це те, що сама людина може побачити.
Якщо кров з’явилася і пропала, і нічого людину не турбує - це ще гірше. Саме при пухлинах з’являється «німа кровотеча», без симптомів та болю», - наголосив медик.
Аби попередити онкозахворювання, лікар радить чоловікам не палити, контролювати вагу, активно займатися спортом та правильно харчуватися:
«ВООЗ кілька років тому офіційно внесла перероблене м’ясо у перелік тих продуктів, які сприяють раку, в тому числі раку простати. Перероблене м’ясо – це сосиски, сардельки, шинки, ковбаси. Тобто не м’ясо, як таке, а саме перероблене, тому що в ньому багато солі, консервантів тощо. А от з продуктів, які захищають, це - соя, помідори, бо в них є лікопіни, загалом можна говорити про рослинні продукти. Чим менше людина буде вживати тваринного білка та хімічної їжі, тим менше у неї буде ризик виникнення ракових хвороб».
Важливою є також регулярна фізична активність, яка дозволяє контролювати вагу, а також гормональний баланс, що серед іншого впливає і на онкозахворювання.
«Не вважається фізичним навантаженням, наприклад, робота на городі, як люди кажуть. Мають бути такі навантаження, коли людина ходить, біжить, плаває, грає у якісь ігри. Тобто коли є активний кровообіг, пришвидшення пульсу, і це повинно тривати певний період, мінімально пів години. Найпростіше – це активна ходьба, що не потребує походу у фітнес-центри», - наголошує лікар.
Валерій Зайдев підсумовує: рак простати - не кінець життя:
«При вчасно виявленому раку та правильно проведеній операції у більшості пацієнтів немає потреби у додатковому лікуванні. У мене є пацієнти, прооперовані 10-15 років тому, які досі активно живуть. Тому обстежуйтесь і не ховайтесь від хвороби».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами