Із шести мільйонів невинно убієнних – 1,5 млн це були українські євреї - такі цифри озвучили на мітингу-реквіємі до вшанування пам'яті жертв Голокосту.
Першим кроком румунської влади, яка повернулась у Північну Буковину та Чернівці, було оголошення єврейського населення поза законом. Депортували 150 тис євреїв з північної Румунії, вижила – третина. 20 тис дітей померли від голоду, холоду, хвороб.
"Я народився 1938 року. Пам’ятаю тільки те, що мені батьки розповідали. Коли нас погнали у гетто у жовтні 1941 року, мені було три з половиною роки, - пригадує житель гетто смт. Копайгорода (Вінницька область) Шміл Шварц. – Коли румуни прийшли у Бессарабію, нас всіх зібрали докупи. А ми тоді у Бричанах жили. Відвезли на залізнодорожну станцію Копай. Потім ще 8 км у ліс відвезли у село. Два з половиною роки ми були у гетто, це була зона окупації Румунії. Режим трохи слабший був, ніж у німців. Вранці перевірка, ввечері теж. Якщо когось не було, то потім як ловили - розстрілювали, навіть якщо спізнився на огляд – катували. Нас ніхто не годував, самі собі шукали роботу і заробіток. Мій батько - столяр. Мама - швачка. Вони завжди мали заробітки. Померла у гетто моя старша сестра – захворіла на тиф. Дідуся теж побили до смерті і відібрали кожухи – крам, який виготовляв та продавав старенький. І взагалі, половина людей, яких я бачив на початку поселення, не вернулась з гетто. Там ми перебували до березня 1944 року, поки нас не визволили радянські війська. Звідти ми пішки вернулись у Бричани".
Читати: Ніколи знову: у Чернівцях вшанували пам'ять жертв Голокосту (ФОТО)
Головний рабин області Гліцнштейн застерігає, що існує небезпека, адже не засвоївши уроків минулого, подібні речі можуть повторитись будь-де на землі, і жертвою може стати будь-який народ.
"Це не раз у рік слід пам’ятати, це треба не випускати з голови все життя. Завжди ходити у школи, дітям пояснювати, аби вони знали, що це трагедія. Щоб таке не повторилось. Сьогодні весь світ відзначає і вшановує пам'ять загиблих, і ми мусимо не допустити цього повторно", - говорить головний рабин Чернівецької області Менахем Мендель Гліцнштей.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами