В мережі з'явилися заклики до всіх міст України створювати електронні петиції та заборонити влаштовувати побілку дерев, сходів чи бордюрів у містах. Такі петиції вже зареєстровані у Вінниці, Києві, Львові
Щороку починаючи з березня і до осені в українських містах комунальні працівники, а разом з ними вчителі, лікарі, бібліотекарі, школярі, працівники державних і комунальних установ виходять на вулиці, щоб білити дерева, бордюри, електричні опори, ліхтарі, вуличні вази, сходи балюстради, пишуть в ngonetwork.org.ua
Хтось називає це створенням святкової атмосфери, хтось боротьбою з шкідниками, хтось санітарною обробкою, а хтось доброю радянською традицією. Але насправді найбільше це схоже на щорічне замальовування вапном очей жителям міст, містечок, сіл і селищ.
Аргументи за і проти біління вапном дерев:
Аргумент естетичний – побілені дерева це гарно
Урбаністи переконують у зворотному. Побілені дерева, бордюри, вуличні вази це і не гарно, і не сучасно, і не є типовою практикою для міст. Так, українці білили свої хати, тини, огорожі в селах, але переносити ці традиції з сільського середовища в міське не доречно. Досвід в Польщі, Чехії, Німеччині, Франції, у цих країнах або ніколи не білили дерева, або перестали це робити, щойно соціалістичний табір розпався.
Аргумент корисності для дерев і їх захист від шкідників, шляхом їх побілки
Побілка для декоративних дерев, тобто тих які ми вирощуємо не для отримання плодів, а для естетичного задоволення, створення тіні, насичення повітря киснем… не корисна і навіть трохи шкодить. Не корисна бо для дерев що виникли природнім чином побілка жодним чином не допомагає, інколи навіть завдає шкоди (підсушує і руйнує кору, що стає причиною хвороб і загибелі дерев). Білити ж доречно лише плодові дерева з гладенькою корою на зиму для боротьби з опіками (зимовими і весняними… ті які бувають ранньої вести, або кінця зими, орієнтовно лютий і березень). Не варто білити навіть плодові дерева перед днем конституції, днем Незалежності, а також приїздом до міста чи села чиновника – деревам все одно будь-які свята і чиновники.
Тоді для чого щороку це роблять?
Найбільш вірогідна причина, чому чиновники без жодних показів для біління та ще й всупереч законодавству це роблять – окозамилювання громадянам та імітація бурної діяльності. Згадайте що саме білять в українських містах…розбиті вулиці, залишки бордюрів, засохлі дерева, поломані вуличні вази в яких нічого не росте, розбиті балюстради, непрацюючі ліхтарі, похилені електроопори і все це зверху заяложене вапном — саме таку картину доводиться спостерігати щороку навесні та напередодні візиту якогось чиновника.
Чому важливо це припинити?
Щорічно десятки тисяч людей по всій країні виходять на вулиці малювати ці бордюри, які вже через пару днів або тижнів знову такі ж сірі і брудні, розбиті… це вічний двигун соціалізму, імітація діяльності, справляння враження на вищого чиновника чи на виборця, робити вигляд, що щось робиться, при цьому не робити нічого такого, щоб справді було корисне людям.
Читати ще: Чернівці робитимуть чистими 23 квітня. Відповідатиме за це Волонтерський рух Буковини
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами