Відоме воно своєю багаторічною традицією святкування маланки та постійними конфліктами місцевих мешканців з правоохоронцями через контрабанду сигарет.
Перспективна туристична громада
Саме селище є центром Красноїльської ОТГ. За статистикою, на території у майже 20 тисяч Га проживає понад 10 тисяч осіб.
«Красноїльська ОТГ утворилася наприкінці 2016 року і вже встигла немало зробити, – розповідає директор Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування Тетяна Татарчук. – Ремонти шкіл, садочків, доріг, тощо відкрили школу мистецтв».
В цій громаді важливу роль приділяють саме освіті, адже громада має позитивну демографічну ситуацію. Тут щороку народжується більше громадян, ніж помирає.
«Проте, на нашу думку, громада не повністю використовує той потенціал, який має, – продовжує Т. Татарчук. – Насправді Красноїльська громада є справжнім раєм не лише для шанувальників архітектури, а й для любителів гір та зеленої природи: вкриті заповідними лісами гори починаються відразу за містечком; в околицях селища, серед невисоких гір і джерел з мінеральною водою розташовано кілька баз відпочинку. А в мисливському господарстві «Зубравиця» на волі живуть зубри; є на території громади й власний заказник. На південній околиці кута Слатина у витоках річки Солонець знаходиться унікальна криниця. Її глибина складає 12 метрів, а концентрація солі настільки велика, що у воді навіть не тоне куряче яйце. У старі часи за соляною водою приїжджали з усієї Буковини; обмінювали її як на гроші, так і на шкіру, зерно, інші товари. Також Красноїльськ славиться унікальною Маланковою традицією, проводяться тут свята виходу на полонину тощо».
У 2013 році навіть вийшов документальний фільм про унікальну традицію маланки в цьому регіоні під назвою «Красна Маланка». Театралізоване дійство, до якого готуються протягом цілого року і традицію якого передають з покоління в покоління. Усе це варто використовувати для розвитку туристичного потенціалу громади, вважають фахівці.
Масові обшуки
Але не маланкою єдиною «славиться» Красноїльськ на всю країну. Якщо у пересічного буковинця запитати, що вам відомо про Красноїльськ, то у відповідь почуєте не лише про маланку чи гарне місце для відпочинку, а й про контрабанду. Завдяки прикордонному розташуванню заробіток багатьох місцевих мешканців тим чи іншим чином пов’язаний із незаконним переміщенням сигарет з України до Румунії.
В Чернівецькому ЦРМС вважають, що своє вдале географічне положення Красноїльська громада могла б використовувати в корисних для мешканців громади цілях.
«На відстані 8 км від центру громади, на старій «бухарестській дорозі», знаходиться не функціонуючий пункт пропуску на кордоні з Румунією: Красноїльськ – Вікову де Сус, роботу якого вже кілька років намагаються відновити. Це б дало громаді інший можливий напрямок розвитку економіки – використання транзитно-логістичного потенціалу», – вважає Тетяна Татарчук.
Проте, днями про Красноїльськ знову заговорили в контексті боротьби з контрабандою. В ДПСУ повідомили, що у відповідь на зухвалі дії контрабандистів, на Закарпаття та Буковину надсилають додаткові резерви прикордонників. А у 22 помешканнях Красноїльська провели обшуки.
«Через активізацію порушників та їх зухвалі дії рішенням керівництва Держприкордонслужби на Закарпаття та Буковину направлено додаткові резерви відомства. До посилення також залучені підрозділи мобільного загону «ДОЗОР», декілька прикордонних комендатур та кінологи з службовими собаками. Дані сили ущільнять державний кордон, аби максимально протидіяти всім протиправним діям до локалізації обстановки. Прикордонники екіпіровані всіма необхідними сучасними засобами і спеціальною технікою», – повідомили у прикордонному відомстві.
Крім того, там розповіли, що в рамках досудових розслідувань кримінальних справ прикордонники спільно із іншими правоохоронними структурами проводять рейди та обшуки у потенційних контрабандистів.
«У Чернівецькій області правоохоронці провели обшуки у 22 житлових приміщеннях, власники яких можуть бути причетні до незаконного переміщення сигарет через державний кордон. В ході обшуків вилучили ящики з сигаретами, мобільні телефони, радіо модуль керування квадрокоптером, зброю, прилад нічного бачення. Наразі продовжуються слідчі дії», – зазначили прикордонники.
Готуються відбивати напади ворога
У Чернівецькому прикордонному загоні ІА АСС розповіли, що надіслані резерви уже приступили до посиленого несення служби на гірських ділянках українсько-румунського кордону – відділах «Красноїльськ» та «Селятин». Адже, саме на ділянках цих двох відділів з початку року у понад 100 випадках було затримано майже 700 тисяч пачок сигарет на суму більше 13 мільйонів гривень. Це приблизно 80% усіх затримань по Чернівецькому загоні.
«До нас приїхали більше півтори сотні військовослужбовців, в тому числі і кінологи з собаками, – розповідає керівник прес-служби прикордонного загону Сергій Бровко. – Особовий склад провів бойове злагодження. В рамках навчань відпрацьовувалося в тому числі і відбиття нападу умовного ворога. Наразі сили зосереджені на найбільш проблемних ділянках ймовірних порушень кордону, у гірських районах – це, в основному Красноїльськ і Селятин».
Прикордонники зазначають, що за рахунок збільшення чисельності військових, таким чином вони ущільнюють охорону українсько-румунської ділянки кордону. Крім того, там запевняють, що не виключено і подальше посилення цього відрізку кордону.
«Все буде залежати від подальшої ситуації на кордоні з Румунією. Якщо спроби порушення кордону будуть продовжуватись, гадаю, що керівництво відомства розгляне можливість додаткового посилення», – сказав С. Бровко.
Бунтівне селище
Прикордонне селище Красноїльськ не вперше привертає до себе увагу громадськості через конфлікти місцевих мешканців із правоохоронцями.
Навесні 2016 року група місцевих жителів кілька днів блокувала роботу прикордонників, які намагались встановити пересувний пункт пропуску ближче до населеного пункту. Основна теза пікетувальників була: «Не заважайте нам працювати».
Адже основне заняття більшості місцевих мешканців тим чи іншим чином залежить від контрабанди сигарет до сусідньої Румунії.
«Місцеві контрабандисти є авторитетними людьми в цьому районі, вони є фактично основним роботодавцем для більшості здорових чоловіків того району, – пояснює ситуацію чернівецький політолог Михайло Шморгун. – Прибутки навіть найнижчого «верблюда» (людина, яка на плечах переносить сигарети через кордон – ред.) в їх ієрархії на декілька порядків більші ніж у середньостатистичного вчителя чи чиновника».
У 2016 році, після «бунту контрабандистів» реакція Держприкордонслужби була однозначною – на Буковину, в тому числі і на ділянку відділу «Красноїльськ» приїхали кілька сотень екіпірованих та озброєних спецпризначенців прикордонного відомства. Контрабанда сигарет на цьому напрямку, як і будь-які конфлікти, тоді фактично припинилися.
Але не надовго. Вже цього року час від часу виникали незначні сутички місцевих мешканців, яких підозрювали в контрабанді сигарет, із прикордонниками.
У червні цього року місцеві мешканці поблизу селища Красноїльськ заблокували прикордонний наряд, який переслідував контрабандистів. Тоді «гарячі» голови блокувальників «остудили» лише постріли прикордонників.
«Близько 20 осіб не лише заблокували рух прикордонному наряду, а й спробували напасти на правоохоронців. Прикордонники змушені були захищатися. В результаті, після попередження та пострілу вгору прикордонний наряд застосував табельну зброю по ногах одного з правопорушників. Наразі поранений доставлений до місцевої лікарні. Йому надано першочергову медичну допомогу», – повідомляли на сайті ДПСУ.
А наприкінці літа у службовому автомобілі прикордонників, який повертався із патрулювання, невідомі порізали колеса саморобними «їжаками».
І вже кілька тижнів тому близько 20 невідомих осіб сильно побили прикордонників, які виявили приховані сигарети та хотіли їх конфіскувати. Після побиття правоохоронців, сигарети контрабандисти забрали, а самі втекли з місця бійки. Пізніше нападників встановили та оголосили у розшук.
Відомості про ці випадки вносились до ЄРДР в рамках ознак кримінального правопорушення за частиною 2 ст. 345 ККУ «Погроза або насильство щодо працівників правоохоронних органів».
Спокуса підкупу
Політолог Михайло Шморгун не надто оптимістично оцінює нинішні дії правоохоронців у боротьбі з контрабандою на Буковині. За його інформацією, проведені обшуки особливих успіхів не дали.
«Наскільки мені відомо, обшуки відбувались у будинках, які найближче розташовані до зони прикордонного контролю. Тобто прикордонники очікували знайти логістичні точки в будинках цих людей. Але там інфраструктура по іншому діє, тому нічого особливого не знайшли і по-суті нічого системного вони не добились цього разу, – розповідає М. Шморгун. – Місцеві жителі вважають, що це елемент певної відповіді їм за серію нещодавніх конфліктів з прикордонниками».
Політолог припустив, що ці обшуки не останні і будуть продовжуватися далі. А конфліктна ситуація на кордоні з Румунією буде тільки наростати.
«Місцеві мешканці, зрозуміло, не задоволені. Тому протягом усього конфлікту прикордонники будуть під тиском. З одного боку незадоволення місцевих жителів і постійні конфлікти, з іншого – спокуса поїхати зі служби, як то кажуть, у «портянках від Армані». Тобто, стати частиною існуючої корупційної моделі де все тихо мирно і всі задоволені. Саме тому ротації прикордонників на цьому відрізку кордону є такими частими», – сказав політолог.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами