Курс долара фіксує річні мінімуми. Опитані банкіри і фінансисти стверджують, що курс гривні може зміцнитися до 24 грн/$, якщо іноземні інвестори в такому ж темпі будуть купувати ОВДП, пише НВ БІЗНЕС
Вчора курс гривні продовжив висхідне ралі, пробивши чотирирічний максимум, досягнувши позначки в 25,02 грн/$ за ціною покупки. Останній раз курс гривні на такому рівні перебував в середині серпня 2016 року. На чорному ринку ціна покупки долара впала нижче 25 грн/$, — до 24,85−24,92 грн/$.
Що зміцнює курс гривні
Опитані НВ Бізнес банкіри та аналітики одностайно стверджують, що зміцнення курсу гривні триває за рахунок грошей іноземних інвесторів, які купують гривневі облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). «Зміцнення курсу гривні пов’язане з активним заходом нерезидентів в ОВДП і сезонною низькою діловою активністю», — сказала НВ Бізнес скарбник Forward Bank Наталя Шишацька.
За словами директора департаменту казначейства Піреус Банку Ігоря Якобчука, минулого тижня загальний обсяг куплених нерезидентами ОВДП в грн виріс на 4,7 млрд грн, — до 74 млрд грн, а НБУ купив на міжбанківському валютному ринку 261 млн доларів США. «Не дивлячись на валютні інтервенції НБУ курс $/грн продовжив зміцнюватися, досягнувши у вівторок рівня 25», — сказав він.
Відзначимо, що за підсумками минулого тижня НБУ збільшив викуп валюти в 6,5 разу, в порівнянні з попереднім тижнем ($40 млн). Всього з початку року Нацбанк купив на міжбанку $2,4 млрд, тоді як продав — $231,43. Чиста купівля валюти регулятором склала $ 2,17 млрд грн.
Читати ще: Болгарія та Хорватія хочуть переходити на євро
Директор департаменту казначейства і фінансових установ ОТП банку Антон Коваленко уточнив, що з 74 млрд грн, куплених нерезидентами ОВДП, 71,3 млрд грн — номіновані в гривні.
Відзначимо, що у вівторок, 30 липня, коли курс гривні пробив черговий максимум, Мінфін на аукціонах продав гривневих ОВДП на 17,2 млрд грн, разом загальна сума ОВДП на руках у нерезидентів становить 91,2 млрд грн або більше $3,6 млрд.
«Основний фактор, що впливає зараз і фактично, і психологічно і є також наслідком поліпшення бізнес-очікувань — це великий попит з боку іноземних інвесторів на державні боргові папери, номіновані в гривні. Іноземці продають валюту і на отриману гривню купують ОВДП, тим самим продавлюючи курс (долара — Ред.) Вниз, але допомагаючи, як ми бачимо, НБУ поповнювати валютні резерви країни», — сказав директор департаменту казначейства і фондових ринків Правекс Банку Артем Красовський.
Красовський додав, що рекордні вкладення іноземними інвесторами в ОВДП збіглися зі сприятливою ціновою кон’юнктурою на зовнішніх ринках, що позитивно позначається на торговельному балансі країни, і з успішно пройденими виборами.
Також, за словами Коваленка, вплив на ринок здійснило і Держказначейство, яке відшкодовувало ПДВ (минулого тижня були транші на 2,1 млрд грн, а також — на 4,4 млрд грн).
Олександр Крамаренко, головний редактор журналу "Гроші" в коментарі BBC News Україна прогнозує, що зміцнення гривні не буде тривати довго: "Я думаю, що наприкінці або в середині серпня почнеться тренд на девальвацію, давно очікуваний і невідворотний, на жаль, з огляду на стан української економіки. Я думаю, що наприкінці року курс буде щонайменше 28 до долара".
На думку Олександра Крамаренка, причиною є те, що українська економіка зростає з темпами, які є нижчими за темпи зростання світового ВВП, а також високі витрати держбюджету.
"Зростаємо нижче, але маємо досить високі соціальні зобов'язання і високі витрати, пов'язані з військовими діями на сході, тому є суттєвий дефіцит державного бюджету, який тим чи іншим шляхом, зокрема, завдяки емісії, покривається, і це впливає на курс гривні", - пояснює він.
Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса пояснює у Facebook, що зміцнення гривні відображає сезонний тренд, що існує вже три роки, хоча цього року зміцнення було трохи різкішим, ніж раніше.
"Починаючи з лютого, гривня зміцнюється і це зміцнення триває до середини-кінця літа. В цьому році тренд посилюється завдяки вкрай сприятливій ситуації для національної валюти", - пише він.
Як і Олександр Крамаренко, сприятливим для гривні фактором він називає купівлю облігацій внутрішньої державної позики.
Допомагає зміцненню курсу гривні і зростання цін на сировину, яку експортує Україна.
"Ціни на руду за рік зросли майже вдвічі, чудово себе почувають кукурудза і пшениця. А ціна на газ, навпаки, падає", - зазначає Сергій Фурса.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами