*Політінформер
Цьогорічне святкування Дня міста в Чернівцях розпочали з відновлення історичної справедливості. На вулиці Саксаганського, 3 презентували оновлену пам’ятну дошку видатного чернівецького поета Пауля Целана. перенесли пам’ятну дошку на будинок, де мешкав видатний чернівецький поет.
За словами секретаря Чернівецької міської ради Василя Продана, таке відновлення історичної справедливості є важливою подією в культурному житті Чернівців.
«Це дуже важливо для Чернівців, а також для німецькомовних туристів, які приїздять сюди, аби побачити, де народився, жив, якими вулицями ходив Пауль Целан, і що надихало його на творчість.
Ми зобов’язані берегти пам’ять та організовувати події, які нагадують нам про нашого уславленого поета. І закликаю всіх чернівчан пам’ятати про нього, дбати про його спадщину та долучатися до акцій, пов’язаних з його особистістю», - сказав Василь Продан.
На думку депутата Чернівецької міської ради Віталія Михайлішина, який відкрив цю пам’ятку сьогодні, потрібно всіляко сприяти тому, аби зберігати спадщину, яку залишив по собі Пауль Целан. Це людина, завдяки якій про наші місто та державу знають закордоном. Він той, завдяки кому освічені люди з усього світу приїздять до Чернівців.
«Хочеться, щоб і наші діти пам’ятали про нього і знали його творчість. Пишаюсь тим, що наше місто має такого уславленого поета. І наша команда вже не вперше робить усе для того, аби про нього пам’ятали.
Мені приємно було свого часу долучитися до відкриття Целанівського центру, що на вулиці Ольги Кобилянської. У цьому літературно-мистецькому центрі вже багато років збирається креативна молодь, його відвідують гості нашого міста. Там можуть творити та ділитися думками митці, даруючи Чернівцям та чернівчанам свою творчість», - каже Віталій Михайлішин.
Перекладач та літературознавець, професор Петро Рихло, нагадав, як саме було з’ясовано, що Пауль Целан жив саме у будинку №3.
«Оскільки на цій вулиці нічого не добудовували та не знищували, ми були певні, що нинішній будинок під номером 5 - саме той, де жив Пауль Целан. Але виявилося, що свого часу нумерація зсунулася – перший кутовий будинок спочатку мав приналежний до вулиці Саксаганського номер. Потім його віднесли до вулиці Української», - каже Петро Рихло.
Тож насправді видатний поет жив у будинку, який зараз має номер 3. Петро Рихло розповів, що чекав на перенесення пам’ятної дошки 16 років, відколи до Чернівців навідалася кузина Пауля Целана і вказала на помилку.
«Звісно, ми не могли про це знати. І дякуємо кузині Пауля Целана за те, що розповіла нам, де справжній будинок.
Відтоді я плекав сподівання, що колись ми перенесемо пам’ятку. Сьогодні нарешті маємо цю нагоду. Й віднині він буде висіти на автентичному будинку. Відверто кажучи, мені вже набридло пояснювати туристам, чому дошка Паулю Целану висить на сусідньому будинку», - зазнався Петро Рихло.
Скульптором нової пам’ятки, як і попередньої, що висіла на сусідньому будинку, став Іван Салевич.
Отримуйте новини в Telegram
Депутат Віталій Михайлішин узяв на себе зобов’язання посприяти тому, аби відновили вхідні двері будинку, де жив колись Пауль Целан, і де висить тепер нова пам’ятна дошка поета.
Нинішні двері вже надто старі та не дуже гармонують з такою пам’яткою та відновленим фасадом на будинку.
«Беремо на себе такі зобов’язання. А в майбутньому потрібно відновити фасади всіх будинків на цій вулиці. Впевнений, що ми реалізуємо наш задум. Це історія нашого міста, її потрібно підтримати і передати у спадок нашим дітям», - сказав Віталій Михайлішин.
Читайте також: У Чернівцях з'явиться мурал з цитатою вірша Пауля Целана
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами