Йом га-Шоа, або як його ще називають День катастрофи чи День пам’яті Голокосту – національний день пам’яті, який відзначається в Ізраїлі як день ушанування близько шести мільйонів євреїв, знищених під час Голокосту в результаті дій Третього Рейху та його союзників, а також ушанування Єврейського руху опору тих часів.
Йом га-Шоа відзначають 27 нісана (квітень/травень), якщо тільки на цю дату не випадає єврейський шабат чи сусідні до нього дні, у цьому випадку відзначення зсувається на день. Дата встановлена Кнесетом у 1951 році.
Читати ще: Голокост в Україні: загалом загинуло 610 000 євреїв.
19 квітня 1943 року розпочалось повстання у Варшавському гетто, яке тривало до 16 травня і було жорстоко придушене регулярними частинами СС. Один із керівників повстання Мордехай Анелевич у листі до свого заступника Іцхака Цукермана писав: «Те, що ми пережили, перевершило найсміливіші наші сподівання… Головне – здійснилася мрія мого життя: я дожив до того дня, коли євреї гетто піднялися на свій захист і повели боротьбу у всій її величі і славі».
Один із повстанців Арія Вільнер зауважував: «Ми не збираємося рятувати себе… З нас ніхто не виживе. Ми хочемо врятувати честь народу».
В Ізраїлі Йом ха-Шоа – це Національний день скорботи. Офіційна церемонія відбувається в Яд ва-Шем (Меморіальному центрі Катастрофи в Єрусалимі). О 10 ранку 2 травня по всій країні лунає сирена, під час якої у двохвилинному мовчанні завмирають усі ізраїльтяни, віддаючи данину пам’яті загиблим.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами