До переходу на новоюліанський календар українці святкували цей день 28 серпня. Однак за новим календарем свято припадає на 15 серпня, Медіа агентство АСС з посиланням на Еспресо.Захід.
Свято Успіння належить до найстарших Богородичних свят. Вперше його відзначили 431 року в Єрусалимі невдовзі після Собору в Ефесі. У цей день Діва Марія завершила своє земне життя, а її тіло й душу Ісус Христос забрав на небо. Це друге за значущістю свято Церкви після Воскресіння Христового.
У цей день в храмах відправляється Єрусалимська Утреня – богослужіння, яке здійснюється тільки двічі в році: в страсну п’ятницю і на Успіння. Також в церкві ставлять свічку і моляться за здоров'я всіх близьких. Батьки моляться Богоматері за благословення дітей. За народною традицією, на Успіння заготовляють варення і консервацію, прибирають зерно в льохи.
Також існує традиція цього дня нести до ікони Божої Матері квіти, освячувати хліб або букетики хлібного колосся. Цього дня прийнято допомагати нужденним.
Народні прикмети на Першу Пречисту
- Яка буде погода на Першу Пречисту, такий чекай і осені.
- Якщо на Успіння небо прикрасила Веселка, то осінь порадує теплом.
- Багато павутини на Першу Пречисту віщує морозну і малосніжну зиму.
- Якщо на Успіння побачити іній, це обіцяє холодну осінь і ранні морози.
- Туман на Успіння Пресвятої Богородиці обіцяє, що попереду ще буде багато теплих днів, а гриби порадують хорошим урожаєм.