Про це йдеться у нещодавньому дослідженні, яке опубліковане у журналі Scientific Reports.
"Це неусвідомлена раніше проблема з тарганами", - каже Майкл Шарф з Університету Пердью, який керував дослідженням. "Таргани, розвиваючи стійкість до окремих класів інсектицидів одночасно, зроблять контроль над цими шкідниками практично неможливим за допомогою одних лише хімічних речовин", - додав учений, пише ТСН.
Учені протягом півроку проводили експеримент у квартирах з тарганами в американських Індіані та Іллінойсі. Вони застосовували три засоби – абамектин, борну кислоту і тіаметоксам. Інсектициди використовували поодинці і в різних комбінаціях.
З'ясувалося, що жоден з варіантів застосування не зменшує популяцію тарганів. Так, під час застосування одного чи двох засобів кількість тарганів навіть трохи зросла, а коктейль з трьох інсектицидів просто утримував їхню чисельність.
Але це виявилось не найгіршим. Дослідники помітили, що у тарганів надзвичайно швидко розвивається резистентність до всіх засобів.
Пізніше вони підтвердили ці результати під час лабораторних випробувань. Найбільш дивовижне, що деякі таргани здобули стійкість класів інсектицидів, з якими вони навіть не контактували.
"Ми побачили зростання стійкості подекуди у чотири чи шість разів лише за одне покоління. Ми не думали, що подібне може відбутися настільки швидко", - сказав Шарф.
Комахи з надімунітетом можуть передати свою стійкість нащадкам. Водночас за своє коротке життя самка таргана може подарувати життя від 200 до 300 нащадкам. Тож потрібно лише трохи часу, аби вся популяція стала стійкою до інсектицидів. І тоді ті, кого винищували, стануть винищувачами.
Зазначимо, що людство ненавидить цих комах не просто так. Звичний усім тарган прусак – всесвітній шкідник, що живе винятково у людському середовищі.
Водночас він є серйозною загрозою для здоров'я людини. Таргани переносять десятки видів бактерій – серед них кишкова паличка і сальмонела, що призводять до захворювань. Їхні слина, кал і частини тіла, що залишаються у місцях їхнього проживання, можуть викликати алергію і астму – особливо у дітей.
Команда Шарфа прийшла до очікуваного висновку, що проблема з тарганами складніша в районах з низьким доходом і в інших місцях, де ефективна боротьба з шкідниками недоступна.
Комплексний підхід до боротьби зі шкідниками має вирішальне значення, сказав Шарф. Він рекомендує поєднувати хімічну обробка з фізичними методами – такими як, пастки та спеціальні пилососи. Окрім цього, важливими є профілактичні заходи, такі як дотримання правил санітарії.
Таргани були на цій планеті за мільйони років до людей. Вони розвиваються, тож і маємо – інакше вони будуть тут і за мільйони років після нашого зникнення.
Нагадаємо, науковці навчилися керувати тарганами за допомогою ігрової приставки.
Читати ще: Пледи на вікнах і таргани у білизні. Жахи потягу "Київ-Чернівці".
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами