Журналісти МедіаАгентства АСС разом з кандидаткою філологічних наук, доценткою кафедри історії та культури української мови філологічного факультету ЧНУ ім. Юрія Федьковича Іриною Гуцуляк зібрали поради експертів про те, як відрізнити фейкову інформацію в мережі на мовному рівні.
Отож більшість фахівців пристає на думку, що читачів мають насторожувати орфографічні та пунктуаційні помилки в тексті, оскільки фейкові новини пишуть здебільшого або не дуже освічені люди, або поспіхом. При цьому часто використовують емоційну лексику та надмірну кількість знаків пунктуації - знаків оклику та питання.
Однією з неочевидних ознак, які можуть сигналізувати, що перед нами фейкова інформація, є наявність у тексті орфографічних та граматичних помилок. Крім того, досить часто у фейкових новинах можна побачити, наприклад, абсурдні слова й фрази, які явно переклали за допомогою гугл-перекладача, або слова з російськими «ъ» замість апострофа, або з нетиповим зображенням літер.
Також необхідно оцінювати співвідношення заголовок - публікація щодо змістової відповідності, обʼєктивної подачі інформації, правдивості джерела. Адже найпоширеніший прийом - винести неправду в заголовок, заманюючи так читача на сторінку чи сайт.
Отримуйте новини в Telegram
Зазвичай фейкові новини мають емоційні, яскраві заголовки, які часто здаються неймовірними. Оформлюють їх великими літерами («емоційний, «шоковий заголовок», жахливі подробиці). Також слід звертати увагу на емоційну лексику в самому тексті новини.
Варто критично оцінювати достовірність матеріалу, якщо в тексті багато лапок і оціночних суджень, а інформацію подають як грандіозну та надзвичайну. Уникайте часто повторюваної інформації в межах однієї публікації. Дієвим засобом маніпулювання людьми є багаторазове повторення, наприклад, різними словами тої самої думки, що змушує повірити в написане.
В Центрі протидії дезінформації застерігають: якщо в публікації чи коментарі є абсурдні помилки, не притаманні українській мові, найімовірніше – текст поширено ворожим ботом.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами