30-40% хворих помирають упродовж першого місяця, а ще 10-20% – протягом року від початку захворювання. І лише 10% із тих, кому пощастило вижити, повертаються до повноцінного життя. Решта стають залежними від сторонньої допомоги.
- Напевно, основне, що інсульт – це завжди неочікувано. І у випадку настання катастрофи, більшість людей розгублюються, панікують або просто не можуть зрозуміти складність проблеми, - розповіла Інформаційному агентству АСС Анна Вакарчук, завідувачка центру невідкладної неврології ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги», кандидат медичних наук, експерт Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА за фахом «Неврологія». - Саме тому ми запустили цілий ряд інформаційних програм з питань інформування населення про перші ознаки інсульту, і про те, що потрібно робити, якщо це сталося. Це і сіті-лайти, і тематичні виступи на телебаченні, у пресі, і командна робота з кардіологами і сімейними лікарями, направлена на зменшення впливу факторів ризику (гіпертонічної хвороби, цукрового діабету).
Медики кажуть: є проблема із вчасним доведенням пацієнтів з підозрою на інсульт до Чернівців. Важливо зробити це в межах так званого «терапевтичного вікна», коли є можливість провести тромболізис, а отже, врятувати.
Читайте ще: Інсульт: порятунок залежить від кожного з нас
- Деякі райони скаржаться, що не можуть довезти хворого до Чернівців через брак автомобілів екстреної медичної допомоги. В деяких віддалених районах для того, щоби терміново доставити пацієнта з підозрою на інсульт до обласного центру увесь район залишається «оголеним», на інші виклики їхати нікому, - розповідає Анна Вакарчук. - Але в такому випадку назустріч автомобілю з віддаленого базування виїжджає спеціалізована бригада.
Окрім того, в Чернівецькій області є райони, де взагалі в штатному розписі немає неврологічних ліжок. Тобто пацієнти з порушенням мозкового кровообігу потрапляють в кращому випадку до реанімації. Лікувати інсульт без нейровізуалізації, це як пневмонію - без рентген-знімка, кажуть лікарі.
- Клінічним маршрутом передбачили, що пацієнта з підозрою на інсульт необхідно якнайшвидше доставити до одного з базових спеціалізованих закладів та провести комп’ютерну томографію, - зазначає Анна Вакарчук. - У випадку нескладного клінічного випадку, стабільного стану пацієнт може отримати консультацію невропатолога чи нейрохірурга, і тим же спецтранспортом, який його доставив, повернутися на лікування до ЦРЛ.
Вам буде цікаво: Буковинських неврологів відзначили європейською нагородою
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами