Карантин для всього населення став випробуванням. Перехід на дистанційну освіту, навчання онлайн, зміна звичного графіку, відсутність очного спілкування стрімко змінили звичний хід навчання. Як пережити цей період без стресу, розповіла ІА АСС Олеся Павлюк, доцент кафедри психології та філософії Буковинського державного медичного університету.
«Ситуації, які сильно впливають на звичний ритм життя, становлять велику складність для організму і можуть викликати відчуття розгубленості і тривоги. Сьогодні ви можете відчувати також спектр невідомих раніше емоцій: нудьгу, апатію, смуток, гнів та почуття розгубленості. У ситуації, яка склалася, – це нормально, - каже Олеся Павлюк. - Вчіться фокусуватися на власних емоціях та переживаннях, проговорювати їх – навіть це може знизити загальний рівень стресу та тривоги. Втім, якщо негативні емоції переважають – шукайте підтримки у близьких людей чи у професійних психологів».
Читайте ще: Життя в умовах пандемії: психологи з Чернівців розповіли, як зберегти психологічне здоров’я
1. Якщо не тільки ви вчитесь дистанційно, а ваші родичі теж вчаться чи працюють дистанційно, то важливо звірити і розподілити графіки, щоб у кожного було своє комфортне місце і час для навчання чи роботи. Також бажано домовитися про ритм навчання і роботи: чи робитимете ви тайм-аути у навчанні і роботі одночасно, по черзі і т.д.
Пам’ятайте, що основні проблеми від недоказаного: часто людина щось планує у себе в голові, їй здається, що вона в таких близьких стосунках з рідними, що вони читають її думки. Так от: не читають. Це так не працює. Якщо у вас є ідеї, як і що ви хочете зробити разом, то обговорюйте їх разом, плануйте і перевіряйте пропозиції на раціональність в умовах дистанційної освіти і роботи.
2. Якщо ви відчули, що вам потрібно побути наодинці, то свідомо домовтесь з рідними, що, до прикладу, хочете почитати книгу. Адже від нестачі особистого простору і часу та невміння домовлятись і виникають конфлікти. Навчіться проговорювати вголос всі свої потреби і побажання – для того, щоб оточення їх враховувало.
3. Якщо в одній квартирі на час дистанційного навчання зібралося кілька поколінь, то чіткий графік може полегшити спілкування. Намагайтесь жити відповідно до режиму – розпишіть день до години. Пробудження, навчання, відпочинок, хобі, робота - все по будильнику. Режим як «золоте правило» допоможе не потрапити у вир невизначеності, адже спонтанність, неможливість організуватися і сісти за навчання призведе до дезорієнтації за кілька тижнів, а згодом - і до депресії.
У розпорядку дня обов'язково повинні бути години, які кожен член сім'ї проводить наодинці з собою. Якщо цей час не внести в розклад – його у вас точно не буде. І дуже швидко накопичиться напруга і важка втома від близьких, коли ви їх фізично не можете вже ні бачити, ні чути. Тому обов’язково дотримуйтесь правил і особистих кордонів.
4. Обов’язково потрібно відпочивати від екрану і перемикалась на різні види діяльності. Також у вас може бути більша, ніж зазвичай, потреба у хобі, активних вправах, під час яких скидається напруга. Треба також «вмикати» тіло, тому що йому зараз не вистачає уваги.
5. Під час вимушеного перебування вдома важливо залишатися в контакті з близькими і своїм соціальним оточенням. Саме неформального спілкування, як правило, найбільше не вистачає в такий період.
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами