Зокрема, збільшилась кількість скарг пацієнтів, пов’язаних з роботою нервової системи. Саме тому ми вирішили розпитати лікаря-невролога вищої категорії МЦ «БазисМед» Владислава Доцюка про найактуальніші запити пацієнтів. А ще ми не могли оминути увагою питання щодо такого захворювання, як інсульт.
- Владиславе, а з якими саме питаннями до вас може звернутися пацієнт?
- Моя спеціалізація - все, що стосується центральної нервової системи (ЦНС). Це і судинні порушення, і пухлини, і запальні процеси, і шум у вухах, порушення зору, тимчасовий чи постійний головний, невралгії, порушення чутливості кінцівок, біль у спині, грудному відділі хребта, радикуліти…
Владислав Доцюк
- Чи збільшилась кількість звернень до вас, як до спеціаліста через перенесений Ковід-19?
- Побільшало. Я б, навіть, сказав, що на третину. Це пов’язано з тим, що часто вірус впливає на роботу ЦНС.
- А як саме він впливає?
- Ковід-19 посилює або провокує запальні процеси, енцефаліти, хронічні захворювання. А ось при постковідному синдромі додається ще й психологічний фактор, що також суттєво впливає на самопочуття людини.
- Кажуть, що цей вірус також суттєво впливає на судини…
- На жаль, так. Він «з’їдає» внутрішню устілку судин – і через це виникає епітеліальна дисфункція. Що це означає? Я б провів наступну аналогію: уражена судина, як розбита асфальтова дорога. Вона не гладенька, а має різні пошкодження. Відповідно, коли такою судиною проходять формені елементи крові – то вони можуть чіплятися за нерівності та утворювати мікротромби (які можуть з часом збільшуватися). Найбільш не прогнозованим є те: де ж саме ці тромби утворяться (у серці, в легенях…).
- Які найпоширеніші симптоми у людей з постковідом чи лонгковідом? І з якими з них найчастіше звертаються саме до вас?
- Ковід може впливати на будь-які органи, адже він спричиняє загальну інтоксикацію. Оскільки, він часто зачіпає дихальну систему - мушу констатувати, що нестача кисню теж негативно впливає на увесь наш організм.
Щодо звернень, то найчастіше пацієнти скаржаться на безсоння, тривалу втрату нюху, нервозність, панічні атаки, зниження працездатності. Звісно ж сюди слід додати і психологічні чинники, що посилюють усі вищезгадані проблеми. І саме лонгковід залежить від емоційної сфери.
- Як відновити свій неврологічний стан після перенесеного Ковіду?
- Я б починав з найпростішого – не накручувати себе та прислухатися до власного організму. Прогулянки на свіжому повітрі, більше відпочинку, менше роботи, що вимагає концентрування – ось найпростіше, що ви можете почати робити прямо зараз. Звісно, якщо у цьому буде необхідність, ваш лікар може прописати і медикаментозне лікування.
- А як відновити нюх? Багатьох дуже турбує його тривала відсутність….
- Для початку, я б не радив стимулювати його відновлення різкими запахами: бензин, фарба тощо. Такі експерименти можуть призвести до того, що ви спалите слизову оболонку. Краще обрати ароматичні лампи чи інші формати ароматерапії. Проте, і в цьому випадку, не обирайте яскраво виражені запахи.
У переважної більшості людей нюх все ж поступово відновлюється. Налаштуйте себе на позитив та швидке одужання. Річ у тому, що психологічна складова теж відіграє не малу роль.
- У багатьох людей виникають проблеми і зі сном. Що з цим робити?
- Хороший сон, на моє переконання, потребує певного ритуалу. Бажано лягати спати в один і той же час. Не погано також випивати склянку теплого кефіру, настою м’яти чи якихось інших заспокійливих зборів (валеріана, глід, «собача кропива») перед сном. Тобто ви виробляєте на підсвідомості сигнал: що після цієї склянки ви швидко заснете.
За 15-20 хвилин до сну рекомендую обмежити перегляд телевізору, новин в інтернеті чи соцмережах. Це робиться для того, щоб виключити світлове подразнення сітківки, що точно не сприяє виробленню мелатоніну. Ми маємо привести до ладу нашу нервову систему перед тим, як лягти спати, адже збудження не сприяє засинанню.
І ще одне: тримайте подалі від ліжка гаджети та годинники, щоб не було спокуси постійно перевіряти: скільки ж годин ви проспали.
- Які обстеження ви порадили б пройти, щоб діагностувати лонгковід чи постковідний синдром?
- Здебільшого це має визначити сімейний лікар. Та на мою думку, не зайвим буде пройти ЕКГ, перевірити рівень цукру, зробити ліпідограму, коагулограму, узі чи рентген легень (особливо, якщо було запалення).
- Давайте поговоримо про ще одне небезпечне захворювання - інсульт.
- Найпростіша шкала визначення виникнення інсульту – це FAST: face (обличчя), arm (рука), (speech) мова, test (тест). Що ж це означає? При підозрі на інсульт зверніть увагу: чи не «перекосило» обличчя у людини, чи може вона чітко сформулювати найпростіше речення, чи може підняти одну з кінцівок, чи впевнено стоїть на правій/лівій нозі. Під час інсульту може проявитися один або і усі ці симптоми, залежно від розмірів ділянки ураження.
На щастя, у нас в місті в «Кардіодиспансері» є судинне відділення, де є можливість перевірити чи справді у людини стався інсульт.
- Що робити при підозрі на інсульт?
Розмістить хворого так, щоб голова була підведена десь на 15-30 градусів (напівлежачи). А далі очікуйте приїзду невідкладної швидкої допомоги.
До приїзду лікарів підготуйте наступну інформацію (звісно ж, в міру можливості):
- Що робити, щоб мінімізувати вірогідність виникнення інсульту та інших проблем з нервовою системою? Окрім «не нервуватись», звичайно.
- Як не банально це звучить, та уникати паління, зловживання алкоголем та поганого харчування. Ці звички дуже згубно впливають на наші судини. Намагатися зменшити ризик виникнення цукрового діабету, порушення ритму серця тощо. А також намагайтеся не допускати виникнення хронічних хвороб.
Щодо фізичних вправ – то вони справді йдуть на користь. Та не варто себе перенавантажувати – прислухайтесь до сигналів організму. Я б радив робити ставку на кардіонавантаження. Натомість силові вправи відкладіть на потім – особливо після перенесеного Ковіду.
Вул. Рівненська, 5 А.
Телефон: 095 226 02 02
Кол-центр 0 800 600 620
Інформація розміщена на правах реклами
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами