Саме від форми випускання ліків залежить їхній вплив на організм. Але це правило діє не для всіх препаратів. Тож інколи є сенс купувати капсули, які складніші у виробництві, а тому дорожчі, а інколи можна обійтися дешевшими таблетками з таким самим же дозуванням та активною речовиною. Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на ТСН.
Таблетки й капсули вважаються твердими лікарськими формами, які потрібно ковтати та запивати достатньою кількістю води. Вони містять ретельно відміряне дозування активного компонента, який і впливає на організм. Також у них можуть міститися допоміжні речовини для об'єму та додаткових властивостей: стабілізатори, підсолоджувачі, барвники, ароматизатори для захисту ліків від руйнування та окислення; засоби доставляння активного компонента, які допомагають керувати його впливом на організм.
Основною відмінністю між капсулами й таблетками є саме допоміжні речовини, що надають цим формам різних властивостей. Тому і таблетки, і капсули мають свої переваги та недоліки.
Це невеликі тверді шматочки ліків, які зазвичай виготовляються з пресованого порошку та мають різні розміри, форму й товщину. Найчастіше виробники роблять їх круглої або овальної форми, сплющеними.
Основні переваги таблеток:
- тривалий термін зберігання – порошки більш стабільні, а тому таблетки можна зберігати довше;
- в одній дозі висока концентрація активної речовини – пресований порошок займає невеликий об'єм, а тому таблетку можна зробити сильно дієвою;
- деякі пігулки можна ділити – якщо на таблетках є вертикальна лінія, їх можна ділити, зменшуючи тим самим дозування;
- нижча вартість – їх просто виготовляти, а тому вони дешевші;
- не містять тваринного желатину – підходять вегетаріанцям і тим, хто з релігійних міркувань не споживає свинину.
Незважаючи на всі плюси, таблетки також мають і мінуси:
- повільний ефект – таблетці потрібен певний час, щоб розчинитися, а тому вона довше засвоюватиметься в кишківнику і повільніше діятиме;
- часто неприємний смак – хоча до деяких пігулок сьогодні додають ароматизатори, їх буває складно проковтнути;
- низька біодоступність – деякі порошки можуть розчинятися нерівномірно і діяти не так, як очікує лікар.
Отримуйте новини в Telegram
Це невеликі тонкі контейнери, які виготовляються з розчинних матеріалів (зокрема, тваринного желатину). Капсули можуть бути твердими (заповнюються порошком) і м'якими та еластичними (ліки у формі пасти чи рідини). Найчастіше їх виготовляють циліндричної форми.
Основними перевагами капсул є:
- швидка дія – рідини, гелі та порошки в капсулі швидше засвоюються кишківником;
- нейтральний смак – оболонка капсул не має жодного смаку;
- висока біодоступність – пасти, гелі та рідини розчиняються рівномірно, а тому їхній ефект завжди очікуваний.
Капсули також мають деякі мінуси:
- менший термін зберігання – пасти, гелі та рідини чутливі до світла й вологості, а тому капсули зазвичай мають невеликий термін зберігання;
- капсулу неможливо розділити – це означає, що неможливо зменшити дозування;
- низька концентрація активної речовини – пасти, гелі та рідини об'ємні, а тому зазвичай капсули не такі сильно дієві;
- виготовляються з тваринного желатину – це підходить не всім людям.
Форма ліків підбирається лікарем, враховуючи те, як саме препарат засвоюватиметься та взаємодіятиме з організмом людини. Іноді вибір між таблетками та капсулами принциповий.
Наприклад, коли йдеться про знеболювальні препарати, деяким людям важливо, щоб вони почали діяти якомога швидше. В такому разі капсули завжди краще.
А ось антидепресанти діють повільно, коштують чимало, а згодом потребують зменшення дозування. Тому краще обирати таблетки.
Інколи форма жодним чином не впливає на ефект. Наприклад, якщо обирати, що краще – антибіотики в таблетках чи капсулах, то вони зазвичай працюють однаково.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами