Гастроентеролог-дієтолог МЦ «БазисМед» Надія Віщак розповість нам про те, як вберегтись від хвороб шлунково-кишкового тракту та як позбутися від зайвих кілограмів без шкоди для організму.
- Пані Надія, а з якими проблемами сьогодні найчастіше звертаються до Вас?
- Звернення до гастроентеролога здебільшого мають сезонний характер. Так восени та навесні найчастіше звертаються із захворюваннями шлунка (гастрити, виразкові хвороби). Після затяжних свят – новорічно-різдвяних, великодніх – найбільше страждає підшлункова. А ще у цей період збільшується кількість звернень щодо загострення панкреатиту. Хочу виділити також те, що за останні кілька років зросла кількість функціональних захворювань у молодих, активних людей з насиченим ритмом життя. Це і синдром подразненого кишківника, і функціональна диспепсія.
- Одна з найпопулярніших хвороб сьогодення – це гастрит. Що її провокує?
- Фахівці розрізняють кілька видів цього захворювання: гастрити типу А, Б, інфекційні, та ті, що розвиваються на фоні алергій. Найпоширеніший серед них – гастрит типу Б, який провокує бактерія Helicobacter pylori. До речі, вчені, які відкрили її – отримали Нобелівську! премію, адже саме це відкриття дозволило значно спростити лікування. Багато з нас є носіями цієї бактерії, а от стрес і неправильне харчування створюють доволі сприятливі умови для її розмноження. В результаті – людина отримує таке захворювання, як гастрит.
Гастрит типу А – це автоімунне захворювання. Воно має свої специфічні прояви під час ендоскопії. Та хочу заспокоїти: його виявляють у доволі малого відсотка хворих.
- Які обстеження ви б радили пройти, щоб впевнитись, що з ШКТ все гаразд?
- Якщо вас нічого не турбує, то достатньо здати загальний аналіз крові та пройти УЗД органів черевної порожнини. Щодо ендоскопії (ковтання «японця») – то її призначають лише при певних показах.
- Чи відображаються захворювання ШКТ на шкірі?
- Звісно! Найбільше на ній проявляється дисфункція роботи печінки, жовчного міхура і кишечника. А ще запалення на шкірі провокують гельмінти.
- А яких пацієнтів у вас більше: тих, хто має проблеми з шлунком, чи ті, хто хоче схуднути?
- Все-таки карантинні обмеження далися в знаки і люди трохи запустили і себе, і своє здоров’я. І зараз звертаються у стані середньої важкості щодо захворювань ШКТ. А от про тих, хто хоче схуднути – слід поговорити окремо.
- Давайте тоді поговоримо про дієти, детокс, марафони… Ви, як фахівець, вітаєте такі методи схуднення?
- Головне – в усьому знати міру! Одним з найпопулярніших методів схуднення сьогодні є інтервальне голодування. Ця система дозволяє харчуватися двічі на день з дотриманням певного проміжку часу без їжі. Проте я не раджу такий режим обирати на постійній основі. Якщо вам треба привести себе у форму доволі швидко (наприклад, ви готуєтесь до якоїсь події) – то можна спробувати інтервальне голодування. За місяць так можна схуднути на 6-7 кг.
- 8/16? Тобто 8 годин можна їсти, а 16 - лише пити воду?
- Так. Проте є ще й інші варіації, наприклад 5/2, коли двічі на тиждень робляться розвантажувальні дні.
- А це дуже сильний стрес для організму?
- Як я вже і казала, кілька тижнів використовувати цю систему можна. При умові, якщо ви молода активна людина без супутніх патологій. Та я точно не радила б подібні експерименти людям з захворюваннями серцево-судинної системи, органів травлення чи з проблемами у гормональній сфері. Як гастроентеролог хочу зазначити, що при інтервальному голодуванні можуть постраждати печінка та жовчний міхур. Якщо у вас всього два прийоми їжі на день, то і жовч буде відходити лише після цих прийомів їжі. Ми отримуємо ризик виникнення застійних процесів, що своєю чергою, може спровокувати некаменевий чи каменевий холецистит. Саме тому я не рекомендую різного роду дієти на постійній чи тривалій основі.
Усі дієтологи та гастроентерологи виступають за збалансоване харчування. Воно повинно включати і жири, і білки, і вуглеводи, і макро- та мікроелементи. Детокс-дієти, або монодієти (коли споживається лише один продукт) – результативні в плані зниження маси тіла. Та через певний час вони можуть спровокувати проблеми зі шкірою, волоссям, серцем, суглобами тощо. І все це через те, що організм недотримуватиме необхідні речовини.
- Як щодо частоти харчування? Ви б радили по кілька разів на день маленькими порціями чи три повноцінних прийоми їжі?
- Ще кілька років тому дієтологи та гастроентерологи пропагували харчування по 5 разів на день. Та, як показала практика, при такому харчуванні відбуваються стрибки інсуліну у крові. Є ймовірність спровокувати переддіабет чи діабет. Якщо ви здорова людина без супутніх захворювань – то триразове харчування буде вам підходити якнайкраще. Можна сюди також додати один здоровий! перекус.
- А якщо людина їсть всього лише раз на день?
- Цього категорично робити не можна! По-перше – це стрес для організму. По-друге, усе, що потраплятиме в шлунок – відкладатиметься «про запас», адже організм не знатиме: коли чекати наступного прийому їжі. По-третє: вам важко в такому випадку їсти нормальну для вас порцію. Скоріш за все – ви переїдатимете. Усе разом це може спровокувати набір зайвої ваги.
- Як ви ставитесь до голодування по Поль Бреггу?
- Такий вид голодування був на піку популярності у минулому столітті. Його суть полягає в тому, що протягом однієї доби людина виключає всі продукти харчування. Але тут ще має підключатися певна філософія – зв'язок з Сонцем, космосом… При цьому виключається на постійній основі шкідлива їжа та шкідливі звички. Не сказала б, що це погана практика. До речі, навіть у християнській (і не тільки) релігії є практика відмови від надмірної їжі – піст, а також відмова від неї на один день. Позитивні наслідки такого очищення підтверджують і певні дослідження: коли людина голодує, то в організмі відбувається руйнування пошкоджених клітин. Тому одноденне голодування може стати справді гарною звичкою. Але спершу – проконсультуйтеся з вашим лікарем, щоб виключити ймовірність протипоказів.
- Як худнути без шкоди для здоров’я?
- Дотримуйтесь режиму, випивайте близько двох літрів води на день, обмежте шкідливі продукти (солодощі, борошняні вироби, фастфуд, соки, компоти тощо). А ще, зверніть увагу: у літній сезон люди часто набирають зайві кілограми через споживання надмірної кількості фруктів, адже вони містять глюкозу. Також пам’ятайте, що схуднення – це не лише харчування! Це також і фізичні навантаження та повноцінний сон. Якщо ви не досипаєте, у вас немає режиму дня – то вам буде доволі важко позбутися зайвих кілограмів.
- А у дітей сьогодні спостерігаються проблеми з зайвою вагою через тривалі карантинні обмеження?
- Я б сказала, що сьогодні ця проблема стосується усіх людей, незалежно від віку. І велику роль тут відіграло неправильне харчування. Ми «заїдали» стрес. А те, що діти їдять солодощі, газовані підсолоджені напої та фастфуд і, при цьому мало рухаються, – звісно ж призводить до набору зайвої ваги. Вони споживають калорій більше, ніж витрачають. Додайте сюди і характерні для дорослішання зміни гормонального фону… Та я хочу нагадати батькам, що жирова тканина, яка сформувалася у юному віці – нікуди не подінеться. Вона може ставати лише трохи меншою, якщо людина працюватиме над собою. Та, зрештою, такі люди усе життя будуть схильні до набору ваги.
- Чи звертають увагу фахівці при діагностиці стану дитини, на зовнішній вигляд батьків?
- Обов’язково! Генетичний фактор відіграє важливу роль.
- Тобто, якщо у батьків є зайва вага, то немає жодних шансів, що ти будеш струнким?
- Все залежить від вас. Якщо будете слідкувати за своїм харчуванням, фізичною формою, збалансованим сном – то і виглядати будете гарно.
- Чи доводиться вам працювати для подолання певних проблем у парі з психологами?
- Так, ми працюємо у парі з психологом чи психотерапевтом, коли бачимо, що захворювання шлунково-кишкового тракту – вторинне. Це пацієнти, які страждають від булімії, анорексії, а також виснаження і перевтоми. Проте бувають випадки, коли і психотерапевти направляють до нас пацієнтів. Це ті люди, які страждають від боулінгу через надміру вагу.
- Ну, і хотілося б ще розпитати про непереносність глютену та лактози. Чи справді ми від цього страждаємо?
- За науковими даними людей, які дійсно їх не переносять – доволі мало. Давайте спершу розберемося у термінології: непереносність глютену – це не сприйняття злаків (пшениця, ячмінь, печиво, випічка…). Існує і поняття «вторинна целіакія» – це непереносність глютену, що розвивається на фоні інших захворювань кишківника.
Щодо лактози, то є вроджена і набута непереносність. Є, навіть, категорія новонароджених діток, що страждають від несприйняття грудного молока. Таких малюків доволі мало, проте поширеність цієї непереносності починає все частіше проявлятися. Вторинна непереносність розвивається з дорослішанням організму. Фермент, що перетравлює молочні продукти - кількісно зменшується, а тому після споживання такої їжі людина відчуватиме неприємні симптоми (наприклад, здуття). Проте це не є загрозливою патологією.
Якщо вас турбують проблеми, пов’язані з роботою ШКТ, чи ви шукаєте ефективний спосіб позбутися зайвої ваги – звертайтеся у МЦ «БазисМед» - ми допоможемо!
Вул. Рівненська, 5 А.
Телефон: 095 226 02 02
Кол-центр 0 800 600 620
Інформація розміщена на правах реклами
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами