Наразі в Україні проводять близько 40 тисяч ПЛР-тестів на добу, а до кінця року цей показник має вирости до 75 тисяч. Проте є випадки, коли пацієнти скаржаться на симптоми притаманні коронавірусу, але отримують негативні результати ПЛР-тесту, пише ІА АСС з посиланням на Українську правду.
То які фактори впливають на достовірність ПЛР-тесту, та в яких випадках можна отримати хибний результат?
Відповідь на ці питання дали Біжан Шаропов, головний біолог «Українські генетичні технології», один з розробників українських тест-систем, та Олена Лівінська, біологиня, засновниця науково-популярного ресурсу «Мікроб і я».
Біологія Олена Лівінська зауважує, що якісь фізіологічні особливості людини не мають сильного впливу на результат тестування. Але радить утриматися від деяких процедур, щоб зберегти кількість вірусу на час тестування.
«Перед здачею тесту бажано не їсти, не пити, не промивати ніс чи рот, аби було більше вірусного матеріалу, якщо він присутній», – зауважує науковиця.
У Центрі громадського здоров'я зазначають, що перед проходженням ПЛР-тестування пацієнту не рекомендується:
За 6 годин
За 3-4 години
Читайте ще: Майже вся область «червона»: на Буковині почало діяти нове карантинне зонування
Важливо розуміти, що достовірність тієї третини досліджень, які за статистикою показують неправильний результат – це не похибка тесту.
У 30% випадків тест показує негативно хибний або позитивно хибний результат, через вплив різноманітних факторів. Наприклад, це може залежати від неправильного забору або транспортування матеріалу.
При цьому достовірність самого методу складає 96-99%.
«Будь-який молекулярно біологічний метод: ІФА, ПЛР, навіть МРТ – завжди пов'язаний з помилками. В медицині золотим стандартом вважається, що метод, який має відсоток істинно позитивних, або істинно негативних результатів від 95% до 99%. Нашу тест-систему ми випробовували на такі параметри як специфічність і чутливість. Заміри показали 96% чутливості і 99% специфічності», – пояснює Біжан Шаропов.
Розташування вірусу
Раніше у МОЗ розповідали, що результат ПЛР-тесту може бути хибно негативним, коли вірус розташовується не в ротоглотці, а нижніх частинах дихальних шляхів.
Науковець Біжан Шаропов зазначає, що така ймовірність є, проте вірусологи досі сперечаються стосовно цього питання.
«Коронавірус більш тропний до епітелію нижніх дихальних шляхів. Тому є теорія, що при захворюванні він може дійсно в основному розмножуватися десь глибоко у бронхах та легенях – а на горі його буде мало, тому виявити буде важко. Але є і протилежна теорія – що цей вірус настільки активно розмножується, що його навіть виявляють в сечі та калі», – розповідає вчений.
Олена Лівінська додає, що справді можуть бути такі нюанси, але в такому випадку наявність вірусу можна перевірити іншим методом.
«Бувають випадки клінічної картини пневмоній із відповідним КТ, а ПЛР з верхніх дихальних шляхів негативний. У такому випадку може проводитися забір зразків із нижніх дихальних шляхів, або використання імунних методів діагностики. Матеріал із верхніх дихальних шляхів найбільш інформативний в перший тиждень від настання перших симптомів», – зазначає біологиня.
Процес забору матеріалу
Забір матеріалу – один із найважливіших чинників, від якого залежить достовірність результату. Він повинен проводитися з дотриманням всіх санітарних вимог.
Наприклад, є випадки, коли під час забору пацієнтам пошкоджують слизову оболонку, через що на мазку залишається кров.
Життєздатність вірусу
Мова йде про життєздатність вірусу, який залишається на мазку під час забору. Бувають випадки, коли пацієнти чекають результу свого тесту зо 5 днів, або й більше тижня. При цьому життєздатність вірусу на тампоні обо зонді є достатньо низькою, тому без спеціальних умов він може просто не дочекатися дослідження.
В такому випадку пацієнт ризикує отримати хибно негативний результат.
«Віруси – це не повноцінні організми, які складаються з кількох молекул і живуть за допомогою партнерів. Вони не здатні довго підтримувати свою життєздатність. В суху теплу погоду вірус живе на поверхні 15 хвилин. Якщо вірус забрати в розчин – він теж руйнується, але з меншою швидкістю. При кімнатній температурі вірус руйнується з добу-дві», – пояснює Біжан Шаропов.
Транспортування заборів
Ще одним важливим фактором, який власне не дозволяє вірусу втратити свою життєдіяльність до проведення аналізу, є правильне транспортування зразків у лабораторію.
Наявність «мертвого» вірусу
Окрім хибно негативного результату тесту під час ПЛР-тесту можна також отримати хибно позитивний результат. Це явище менш поширене, проте може трапитися, якщо в організмі залишилися фрагменти мертвого вірусу від інфекції, яка минула.
Вам буде цікаво: Коли хворий на коронавірус вже не може заразити інших: пояснення МОЗ
Період захворювання
Такий метод тестування може визначити наявність вірусу на ранніх етапах інфікування. Тобто для проведення ПЛР-тестування потрібно чекати якогось етапу захворювання.
«ПЛР дозволяє вже за кілька годин після того, як вірус почав розмножуватися в тканинах, детектувати його наявність. Навіть до того як почалися самі симптоми», – зазначає Біжан Шаропов.
Пр цьому в МОЗ зазначають, що зразки з верхніх і нижніх дихальних шляхів, зібрані в перші дні після появи симптомів, мають більшу діагностичну цінність при виявленні вірусу методом ПЛР.
ПЛР-тестування є більш оперативним способом визначити вірус, ніж тести імуноферментного аналізу, які визначають наявність антитіл.
«ПЛР-тести вважають способом, який швидше реагує. Бо для того, щоб як слід прокинулась імунна відповідь на будь-яку інфекцію, потрібно кілька днів. За цей час вірус може спокійно розмножуватися, після того організм накопичує достатню кількість антитіл. Тому ІФА спрацьовує тільки через кілька днів, після того як інфекція уже почалась. Його недоліком, саме в епідеміологічному аспекті є те, що людина – кілька днів заразна», – пояснює головний біолог.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами