Кабінет міністрів вніс до Верховної Ради оновлену версію законопроєкту про мобілізацію. Уряд хоче змінити призовний вік, встановити нові повноваження поліції, ТЦК, замінити строкову службу, звільнити строковиків, пише Медіа агентство АСС з посиланням на УНН.
Відповідно до законопроєкту, передбачається зміна призовного віку з 27 до 25 років. Строк військової служби для осіб, які йдуть за контрактом, буде встановлюватися до 1 року. Але ця норма розповсюджуватиметься лише на громадян віком від 18 до 25 років.
На військову службу можуть бути призвані засуджені особи з умовним терміном покарання. Люди з інвалідністю всіх груп звільнені від військової служби. А добровольці по мобілізації мають відстрочку на 2 місяці для «розв'язання своїх проблем».
Військовозобов’язані протягом 60 днів з моменту проведення мобілізації зобов’язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг, електронний кабінет призовника або в ТЦК. Громадянам необхідно буде повідомляти про зміну місця проживання до ТЦК.
Поважними причинами неприбуття до військкоматів можуть бути:
- перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, дії країни-агресора або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
- смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, бабусі) або близького родича його дружини (чоловіка).
Про причини неприбуття до ТЦК необхідно повідомити протягом трьох днів.
Наші новини є у Facebook
Будь-які консульські дії для чоловіків віком від 18 до 60 років будуть здійснюватися за умови наявності у них військово-облікових документів. Виняток – оформлення посвідчення на повернення в Україну, консульські дії щодо дітей, оформлення спадщини. Оформлення внутрішнього та закордонного паспорта – за умови наявності військово-облікових документів.
Керівників лікарень хочуть зобов'язати повідомляти ТЦК про перебування на стаціонарі осіб 18-25 років. Звітувати військкомату про їх надходження на лікування потрібно протягом трьох днів.
Документ передбачає введення базової загальновійськової підготовки замість строкової служби, яка буде проводитися у вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України тощо. Відповідно до закону, вона повинна розпочатися у 2025 році.
Така підготовка буде включатися до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна. Її будуть проходити чоловіки віком від 18 до 25 років, які визнані придатними. Жінки - добровільно.
Строки базової військової служби будуть складати в мирний час - до 5 місяців, з яких до трьох місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка. А під час дії воєнного стану – на строк до трьох місяців.
Відстрочку від проходження базової загальновійськової підготовки будуть надавати громадянам, які:
- визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я;
- навчаються у закладах загальної середньої освіти III ступеня, закладах професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої та/або вищої освіти, закладах середньої та вищої духовної освіти за денною або дуальною формою навчання, в інтернатурі та докторантурі;
- мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації буде надаватися:
- жінкам та чоловікам, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- жінкам та чоловікам, які мають дитину віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим;
- усиновителям, на утриманні яких перебувають діти, які на момент усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, позбавленого батьківського піклування, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
- опікунам особи, визнаної судом недієздатною;
- членам сім’ї, які доглядають особу 1 та 2 групи інвалідності;
- керівникам міністерств та їх заступникам, керівникам державних органів, органів державного управління;
- суддям;
- здобувачам професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, а також докторантам та особам, які зараховані на навчання до інтернатури;
Отримуйте новини в Telegram
Бронюванню підлягатимуть депутати, голови обласних, районних рад, сільських, селищних, міських голів. Також бронювання від мобілізації передбачається працівникам Нацполіції, НАБУ, ДБР, прокурорам, працівникам БЕБ, ДСНС.
Підлягатимуть бронюванню громадяни, які працюють на підприємствах критичної інфраструктури. Водночас чи є підприємство критичним, чи ні, буде визначати Кабмін, так само як і порядок бронювання.
Зазначається, що українцям, які визнані обмежено придатними, необхідно пройти протягом дев’яти місяців повторну медкомісію для визначення придатності. Також чоловіки, яким після 24 лютого 2024 року встановили інвалідність II та III груп, підлягають переогляду на придатність до військової служби.
Згідно з законопроєктом, передбачаються потенційні обмеження для ухилянтів. Так, ТЦК зможе звернутися до суду, щоб накласти наступні обмеження:
- тимчасове обмеження права виїзду за кордон;
- тимчасові обмеження на право керування транспортним засобом;
- накладання арешту на кошти та інші цінності фізичної особи, а також на електронні гроші, що знаходяться на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах та електронних гаманцях.
Законопроєкт вносить зміни до законів «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації», «Про Національну поліцію» тощо. Згідно зі змінами, до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, належать забезпечення організації призову громадян на військову службу, сприяння в організації зборів, забезпечення на території відповідних населених пунктів ведення персонально-первинного військового обліку.
Також до повноважень поліцейських віднесли роздачу повісток спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, вони зможуть затримувати та доставляти до ТЦК ухилянтів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами