Про це у Фейсбуці написав заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін, передає МА АСС з посиланням на Укрінформ.
«Багато інформації та запитань довкола неправдивої інформації про спалахи гепатиту А по країні. Інтернет-мережею шириться фейк щодо спалахів гепатиту А в областях та впровадження через це карантину. Зокрема, інформація щодо спалаху гепатиту А на Івано-Франківщині, яка також є завідомо неправдивою. На території Івано-Франківської області немає спалаху гепатиту А. Усі випадки, зареєстровані в регіоні – поодинокі та не мають спільного епідеміологічного зв'язку», - написав Кузін.
Головний держсанлікар поінформував, що з 16 жовтня на Вінниччині по допомогу через гепатит А звернулися 262 людини. Наразі у лікарнях залишається 111 пацієнтів, 87 – виписали. В області вакцинують медиків та пропонують щеплення для кола контактних осіб: рідних чи близьких, які ділять спільний побут із захворілими.
Як зазначив Кузін, наразі джерело спалаху гепатиту А на Вінниччині не встановлено.
Враховуючи довгий інкубаційний період гепатиту А (45 діб), інфікована людина, яка могла бути джерелом розповсюдження інфекції, могла вже одужати. Проби води (централізованого, індивідуального водопостачання та стічних вод) та перевірки ринків і підприємств, які виробляють продукти харчування, та їхніх працівників вказують на відсутність постійного джерела вірусу, яке могло призвести до спалаху", - зазначив Кузін.
Він наголосив, що випадки гепатиту А постійно реєструються на території України.
Найчастішою причиною є порушення санітарно-гігієнічних норм: погано помиті руки, використання чи вживання забрудненої води. Людина може інфікуватися, якщо вип’є заражену воду або з’їсть продукти, які готував хворий.
Отримуйте новини в Telegram
- мити руки, обробляти їх так само ретельно, як під час пандемії COVID-19;
- не купувати продукцію на стихійних ринках. Якщо це харчі без індивідуального пакування, овочі чи фрукти – обов’язково мити їх та бажано «обдавати» окропом перед вживанням;
- будь-яку не бутильовану воду слід обов’язково кип’ятити перш ніж пити;
- не вживати молочні продукти, куплені на ринках, без попередньої термічної обробки;
- купувати продукти швидкого харчування лише у відведених для цього місцях, перед вживанням «вуличної їжі» – мити руки та обробляти їх дезінфектантом.
Найпоширеніші симптоми ВГА – слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця. Якщо помітили такі симптоми в себе чи близьких – негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами