Уже сьогодні, 30 квітня, Україна готова підписати зі США інвестиційну угоду про корисні копалини.
Про це виданню Bloomberg повідомило обізнане джерело, пише Медіа агентство АСС з посиланням на Hromadske.
Журналісти також отримали проєкт документа, який можуть підписати. У тексті йдеться, що США та Україна прагнутимуть створити умови для «збільшення інвестицій у гірничодобувну промисловість, енергетику та пов’язані з ними технології в Україні».
Також в угоді США визнає наміри Києва, щоб угода не суперечила планам щодо вступу до Європейського Союзу. Крім того, США погодилося, що американським внеском до спільного інвестиційного фонду будуть вважати лише майбутню військову допомогу для України.
Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль уже казав, що в угоді про надра не зараховуватимуть американську допомогу, надану раніше.
До того адміністрація Дональда Трампа наполягала, щоб в угоді прибутки від майбутніх українських інвестиційних проєктів, зокрема щодо корисних копалин та інфраструктури, були «компенсацією» за військову допомогу, надану від початку повномасштабного вторгнення.
Після публічної сварки з президентом України в Овальному кабінеті президент США Дональд Трамп вирішив змінити угоду про корисні копалини на «більшу й кращу». За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями. Зеленський скаржився, що умови постійно змінюються.
Сам президент Трамп неодноразово стверджував, що Сполучені Штати виділили Україні понад 300 мільярдів доларів допомоги (хоч аналітики не змогли знайти тому підтвердження, а інші оцінки називали значно менші суми). Пізніше, за даними медіа, сума «боргу» знизилася до 100 мільярдів доларів.
Отримуйте новини в Telegram
А втім, президент Володимир Зеленський запевнив, що не погодиться на угоду, яка міститиме борги України перед США за минулу допомогу. Також він казав, що комунікуватиме із суспільством, якщо нова угода про корисні копалини буде містити «ризиковані речі», і що Україна не підпише документ, який загрожуватиме її вступу до ЄС.
Заступник міністерки економіки Тарас Качка пояснював: головне завдання переговорних команд — створити інвестиційний фонд України та США, який матиме «привілейоване право» інвестувати в «широке коло об’єктів». Насамперед це розробка корисних копалин, але Україна також зацікавлена в інвестиціях в інфраструктуру — дорожню, портову, енергетичну.
Наразі Україна та Сполучені Штати вже підписали меморандум, який засвідчує намір фіналізувати й укласти угоду про надра.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами