63% опитаних українців вважають, що Українська православна церква московського патріархату повинна бути повністю забороненою в Україні. Ще 20% виступають за дещо «м’якший» підхід, що не передбачає повної заборони, але пропонує встановити державний контроль та нагляд.
Про це йдеться в опитуванні Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного на замовлення громадської організації Центр стратегічних комунікацій «Форум», пише Медіа агентство АСС з посиланням на Громадське.
Наші новини є у Facebook
У грудні 2022 року заборону УПЦ МП підтримували 54% опитаних, а у травні 2023 року — 66%. Водночас за встановлення державного контролю над УПЦ МП у грудні 2022 року виступали 24% респондентів, а у травні 2023 року — 19%.
Натомість на думку 12% опитаних нічого не варто робити й не варто втручатися у справи УПЦ МП, а потрібно розслідувати лише окремі можливі випадки правопорушень. Стільки ж було у грудні 2022 року, хоча у травні 2023 року трохи менше — 6%.
У всіх регіонах України більшість населення — від 76% на сході до 85% на заході й 86% у центрі — виступають за проактивну позицію держави в питанні діяльності УПЦ МП.
Однак на півдні та сході трохи менше тих, хто виступає за повну заборону — 55% і 46% проти, відповідно, 69% на заході й 68% в центрі.
Також респондентів запитали, чи довіряють вони УПЦ МП. 82% опитаних відповіли, що ні. Натомість 8% сказали, що довіряють, а 11% не змогли визначитися зі своєю думкою.
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, коментуючи результати опитування, зазначив, що УПЦ МП, вочевидь, не вдається переконати українців, що вона незалежна і що стоїть на проукраїнських позиціях. Серед населення вона досі сприймається як «п’ята колона кремля».
А втім, зауважив Грушецький, практичні безпекові заходи щодо представників УПЦ МП варто супроводжувати комунікацією, особливо із західною громадськістю.
За його словами, уже зараз можна бачити, що росіяни намагаються дискредитувати Україну за кордоном через нібито «переслідування християн».
Опитування проводилося упродовж 20-25 квітня 2024 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням).
Загалом опитано 1220 респондентів у віці 18 років і старше, що мешкають у всіх регіонах України, окрім Криму та тимчасово непідконтрольних територій. Також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 3,2% для показників, близьких до 50%, 2,7% для показників, близьких до 25% та 2,1% для показників, близьких до 10%.
Проте за умов війни, крім зазначеної формальної похибки, додається певне систематичне відхилення. Наприклад, через вимкнення окупантами телефонного зв’язку до вибірки не потрапило жодного респондента, які б наразі проживали в окупованих населених пунктах.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами