Пурим став символом перемоги над злом. Щороку це свято нагадує про чудесний порятунок єврейського народу в Перському царстві 2,5 тис. років тому, в період правління царя Ахашвероша.
У 2019 році його відзначають з вечора 9 березня і вважають найвеселішим єврейським святом. Розповідаємо про нього докладніше.
Назву "Пурим" утворено від давньоперського слова "пур", що означає "жереб". За допомогою жереба лиходій Гаман визначав місяць винищення євреїв.
За переказами, у 355 році до н. е. верховний сановник при дворі царя Ахашвероша на ім`я Гаман домігся від царя ухвалення указу про повне знищення всіх євреїв у Перському царстві.
Для того щоб обрати день виконання задуму, Гаман метнув жереб, який випав на 13-те число місяця адар.
Дізнавшись про підступну ідею Гамана, Естер закликала Мордехая зібрати всіх євреїв міста і провести три дні в пості та молитвах.
Потім вона, ризикуючи життям, без запрошення вирушила до палати свого чоловіка (подібне свавілля загрожувало навіть їй смертю) і запросила Ахашвероша разом з радником на бенкет, під час якого викрила підступного Гамана.
Вже пізно було скасовувати царський указ, тому Ахашверош видав інший, який дозволяв євреям захищатися будь-якими засобами.
Напередодні свята Пурим євреї тримають "піст Естер" у пам'ять про той піст, який оголосили Мордехай та Естер після указу царя Ахашвероша.
Піст призначений для того, щоб проаналізувати своє життя і покаятися у своїх провинах.
Оскільки неможливо в один день поєднати два протилежні настрої, Пурим немов би розділили на дві частини: 14 адара, день веселощів і бенкету, і 13, день посту і молитов.
- читання Сувою Естер;
- бенкет і веселощі;
- надсилати частування;
- пожертви бідним.
У синагогах у святкові дні читають Сувій Естер – частину Танаху, що оповідає історію про порятунок євреїв.
Згадуючи Гамана, в синагогах свистять, тупають ногами і тріщать спеціальними тріскачками, висловлюючи у такий спосіб ненависть до лиходія.
Після ранкового читання заповіді наказують євреям посилати один одному частування, а також робити подарунки бідним. Вважається, що кожен єврей повинен допомогти щонайменше двом нужденним.
Основний бенкет Пуриму відбувається вдень, після ранкового читання Сувою Естер, і на ньому має бути багато страв, вина та радості.
У ці дні готують традиційне печиво, яке називають гоменташ ("вуха Гамана"). Його начиняють варенням, фруктами або іншими солодощами і з радістю роздають дітям, друзям, родичам і біднякам.
Також у Пурим влаштовують карнавальні ходи, покликані нагадати про те, що під маскою випадкового збігу обставин приховано божественний задум.
У цей день вшановується пам’ять святителя Тарасія, архієпископа Константинопольського. Слов’яни вірили, що 10 березня необхідно молитися Тарасу, який допомагає позбавитися від лихоманки (кумохи). Цю хворобу уявляли у вигляді злої баби, яка приходить вночі і проникає у людей, котрі сплять. Тому намагалися 10 березня не лягати спати в денний час.
Якщо раптом людина відчуває наближення лихоманки, потрібно, не встаючи з ліжка, обсипати простір навколо себе ячмінь і вимовити: “Пробач, сторона, мати сира земля! Ось тобі крупинок на кашу, от і тобі, кумохо!”. Після цього кланяються на всі чотири сторони і вірять у швидке одужання.
Вірили, якщо в цей день знайти стару шкіру, яку скинула змія, то її, за прикметою, потрібно завжди носити з собою – це гарантує захист від важких хвороб. Також вважали, що не можна дивитися у вікно 10 березня – можна лихоманку підчепити, а якщо двері 10 березня несподівано з петель зірвалися – це віщує біду для сім’ї.
Якщо у місяці роги круті, то чекали морозів найближчим часом;
Якщо на Тарасія, 10 березня, випадає сніг, то перед Великоднем тиждень буде дощовим і холодним;
Чути каркання ворон – прикмета того, що літо буде непогожим, з великою кількістю дощів;
Якщо граки в’ють гнізда на деревах – можна розраховувати на встановлення стабільно теплої погоди;
Якщо 10 березня капусту і помідори висадити, то це обіцяє хороший врожай.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами