Окрім того, на борту літака, де загинули всі його пасажири, був командир ПВК «Вагнер» Дмитро Уткін. А як пише російський Telegram-канал Baza, із Пригожиним летів також його заступник Валерій Чекалов,
У Тверській області Росії впав приватний літак. Попередньо, він належав власнику приватної військової компанії «Вагнер» Євгену Пригожину.
За даними Міністерства з надзвичайних ситуацій рф, літак Embraer Legacy впав поблизу села Куженкіно, що між Твер'ю та Великим Новгородом. На борту було 10 людей, з них троє — члени екіпажу. Всі, хто перебував на борту, загинули.
Наближений до ПВК «Вагнер» Telegram-канал стверджує, що літак збила російська протиповітряна оборона. Місцеві жителі перед падінням літака нібито чули два вибухи, властиві ППО.
Аналітики кажуть, що такі дії, ймовірно, є публічною спробою Путіна відновити своє домінування та помстою за приниження, яке завдав президентові та російському Міноборони заколот «вагнерівців» наприкінці червня.
В ISW відзначили, що приблизно в той час, як упав літак Пригожина, Путін відвідав публічний телевізійний концерт на честь 80-ї річниці Курської битви. Минуло рівно два місяці з початку заколоту Пригожина, під час якого «вагнерівці» збили кілька російських вертольотів і вбили щонайменше 13 військовослужбовців.
«Рішення використати російську протиповітряну оборону як метод убивства Пригожина дозволило російському Міноборони безпосередньо помститися за той день, який став одним із найбільш смертоносних днів для російської авіації з початку повномасштабного вторгнення», — кажуть в ISW.
Аналітики додають, що путін зазнав значного приниження за те, що не зміг зупинити марш «вагнерівців» на Москву й був змушений покладатися на самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенко.
«Вагнерівці» активно брали участь у війні проти України. Зокрема з літа 2022 року вони намагалися захопити місто Бахмут на Донеччині.
У червні найманці ПВК «Вагнер» спробували провести «заколот» у Росії: захопили військові об’єкти в Ростові, зокрема штаб Південного військового округу рф та аеродром, а також узяли під свій контроль військові об’єкти в місті Воронеж. Колона ПВК «Вагнер» була й у Липецькій області.
Однак після переговорів із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком глава «вагнерівців» Пригожин погодився зупинити рух найманців на території рф. Натомість у кремлі припинили кримінальну справу щодо Євгена Пригожина, та заявили, що він «піде до Білорусі», а «вагнерівців» влада не переслідуватиме за спробу заколоту.
Отримуйте новини в Telegram
За даними російського видання «Фонтанка», згодом Пригожина офіційно запросили в Санкт-Петербург, щоб повернути йому вилучену під час обшуків у його заміській резиденції зброю. Пізніше ватажок «вагнерівців» «засвітився» на відео нібито з Білорусі — вперше після невдалого заколоту виступив перед своїми найманцями.
Міноборони Білорусі повідомило, що проводить спільні військові навчання білоруських військових із бойовиками ПВК «Вагнер» на полігоні «Брестський» поблизу кордону з Польщею. Моніторингова група «Беларускі Гаюн» фіксувала колону легкових і вантажних автомобілів, імовірно, ПВК «Вагнер».
Українська розвідка також фіксує заведення окремих груп найманців на територію Білорусі. Але в ДПСУ наголосили, що наразі не йдеться про масову чи масштабну присутність бойовиків із приватних військових компаній.
А 8 серпня секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що «заколот» Пригожина був спецоперацією, погодженою з президентом Росії Володимиром Путіним задля виявлення генералів, які не підтримували лідера рф та його оточення. Данілов додав, що є розуміння про кількість генералів, які сьогодні відсторонені, частина з них перебуває за ґратами.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами