Щороку, 28 вересня, в чергові роковини смерті французького хіміка і мікробіолога, винахідника вакцини проти сказу Луї Пастера, відзначається Всесвітній день боротьби зі сказом
День встановлений з ініціативи Всесвітнього альянсу по боротьбі зі сказом і Центрів боротьби з хворобами і профілактикою хвороб (м. Атланта, США) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Мета Дня – привернути увагу до проблем розповсюдження цієї хвороби, а також до її наслідків.
Сказ – гостре інфекційне захворювання людини та інших ссавців, яке характеризується ураженням центральної нервової системи. Збудником сказу є нейротропний вірус. Зараження людини відбувається при укусі або потраплянні слини хворої на сказ тварини на ушкоджену шкіру або слизову оболонку. Вірус сказу поширюється по нервових стовбурах, уражаючи нервові центри і кору великих півкуль головного мозку. Спочатку у людини з’являється страх, нервове збудження, яке зростає при ковтанні води (водобоязнь), вдиханні повітря; згодом можуть спостерігатися дезорієнтація з повною втратою свідомості, агресивність, пітливість, рясне виділення слини, підвищення температури тіла, серцебиття та галюцинації. Якщо вчасно не звернутися до лікаря – хворий може померти.
Читайте також: На вулиці Трепка введені карантинні обмеження! У Чернівцях виявлено випадок сказу собаки
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що завдають найбільших соціально-економічних збитків. На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу. Щороку від цього захворювання помирає майже 55 тисяч людей і понад 1 млн. тварин. Прямі збитки від сказу складають майже 4 млрд. євро в рік. Щорічно в Україні реєструється близько 120-140 тисяч осіб, які звернулися за медичною допомогою з приводу укусів тваринами, з яких 60% постраждалих одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом. На сьогодні існують безпечні й ефективні вакцини, які можуть зупинити розвиток захворювання у людини, покусаної хворою твариною. В Україні останнім часом спостерігався дефіцит вакцини від сказу, але наприкінці липня 2016 року наша країна одержала від ЮНІСЕФ понад 91 тисячу доз потрібної вакцини, а на початок вересня її доставили в регіони.
Першу вакцину проти сказу в 1881 році винайшов французький мікробіолог і хімік Луї Пастер, у 1885 році він уперше застосував вакцину на хлопчику, якого покусав скажений пес, і дитина вижила. Цього року ВООЗ обрала для Всесвітнього дня боротьби зі сказом наступну тему: «Сказ: Просвітництво. Вакцинація. Ліквідація», котра підкреслює дві найважливіші дії, які місцеві громади можуть зробити для профілактики цієї хвороби. Ця тема також відображає глобальну цільову задачу з повної ліквідації смертності серед людей від сказу до 2030 року, інформує "Укрінформ".
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами