Чернівецька ратуша, збудована у 1847 році, є пам'яткою архітектури національного значення. Облаштувати оглядовий майданчик на вежі ратуші непросто, адже вона суттєво відрізняється, до прикладу, від ратуші у місті Львів. Будівлі різні за масштабом, пояснила у коментарі ІА АСС Олена Пушкова, начальниця відділу охорони культурної спадщини Чернівецької міськради.
Чернівецька ратуша маленька, а сходи, які ведуть на вежу будівлі, - вузькі і не можуть пропускати двосторонній рух. Ширина проходу всередині складає близько 60 сантиметрів. Крім того, самі сходинки наразі в аварійному стані. Запобіжні сходинки з піщаника зносилися, стерлися і потребують капітального ремонту. Вони небезпечні для туристів.
«Сьогодні там можна проводити не більше 5 осіб у супроводі людини, яка контролюватиме цей рух. Тому що, не дай Боже, комусь стало погано, ми заблокували всі підйоми і утворився затор. У цьому наша проблема та суттєва відмінність від Львова, ми набагато менші і більш зношені», - пояснила Олена Пушкова.
Крім того, для того, щоб зробити безпечним сам оглядовий майданчик на вежі, там потрібно підняти великі перила, тому що висота тих, які є наразі, надто мала і небезпечна для людей.
«Основне питання – це безпека, яку ми мусимо забезпечити. А щоб нарощувати там ці перила, це пам’ятка національного значення, ми можемо втратити автентику самої вежі. Це пам’ятка національного значення, рівень погодження Міністерства культури», - додає чиновниця.
Аварійні сходи на вежу ратуші - це не найбільша проблема, за словами Олени Пушкової. Вона розповіла, що на сьогоднішній день, фундаменти самої будівлі Чернівецької міськради замокають та просідають.
«Якщо стояти обличчям до головного входу, то можна побачити, що ліворуч від вулиці Головної іде замокання і відшарування гранітних плит, підвал став досить вологим. Якщо зайти у підвальні приміщення, то видно, що вони мокрі, просідають і там терміново, в першу чергу, потрібно робити гідроізоляцію, сушити фундаменти і їх підсилювати. Починати треба з основ, з фундаментів», - каже Олена Пушкова.
Фахівці мають висушити приміщення та дослідити, звідки береться вода. Адже вологі підвали та просідання фундаментів несе небезпеку для всієї будівлі, де вже з'явилися тріщини. У зв’язку з тим, що у центрі міста дуже піднявся рівень ґрунтових вод, втрачена дренажна система, іде замокання.
Як пояснюють у відділі охорони культурної спадщини, капітальний ремонт пам'ятки національного значення заборонений, але можна робити реставрацію. Першочергово потрібно виготовити акт технічного стану будівлі, яку мають дослідити фахівці. Почати потрібно з фундаментів та усувати причини, які призводять до незадовільного стану будівлі.
«Досить актуальне питання, яке постійно моніториться, - це доступність маломобільних груп населення. Були прораховані ліфти, які мали підніматися з двору на другий поверх до сесійної зали. Це теж окрема тема проектування, але ми не можемо давати такі навантаження, не маючи повної картини стану будівлі. У нас є проблеми по будівлі. Спочатку потрібне комплексне дослідження технічного стану пам’ятки і якщо будуть рекомендації посилити її, то в якому місці. Це, швидше за все, посилення лівого крила, де йде просідання через замокання, і нам потрібно забрати цю причину. Просто пофарбувати по мокрих стінах – це нічого не дасть. Ми робили це не один раз і бачимо, що йде відшарування, злущення фарб лише тому, що мокра стіна. Господар так не робить. Це потрібно робити фахово», - каже Олена Пушкова.
Вона зазначила, що відділ не раз рахував кошторис дослідження та проектної документації, однак фінансування на нього не виділили жодного разу, хоча питання актуальне. Мова йде про декілька мільйонів гривень.
Отримуйте новини в Telegram
Як зазначила у коментарі ІА АСС Василина Маковійчук, перша заступниця директора Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міськради, обстеження стану будівлі ратуші вже не раз обговорювали на комісіях, навіть спілкувалися з організацією, яка мала проводити це дослідження, однак грошей не виділили і на цьому все зупинилося.
«То все-таки будівля дуже стара. Якщо там щось підсилювати капітально, це треба робити реставрацію всієї ратуші, бо там і стіни мокрі, і дворик, і доступ маломобільних груп мали робити на другий поверх. Так це і залишилося на рівні розмов. Загалом, якщо робити, то дуже багато. У нас у програмі «Сучасне місто» ратуша включена до переліку об’єктів соціальної сфери, які потребують ремонту та будівництва. Ну і кожен рік плануємо, але грошей нема» - розповідає Василина Маковійчук.
Вона також додала, що був проведений конкурс проектів реконструкції Соборної площі міста і саме там передбачили окремий оглядовий майданчик для туристів у Чернівцях.
Директор департаменту розвитку Чернівецької міськради Віталій Гавриш розповів, що на сесії було прийнято не одне протокольне рішення про відновлення доступу на вежу ратуші, однак питання з місця не зрушило.
«Звичайно, що для туристів це була б чудова локація. Навіть, якщо зробити підйом платним, як у Львові та інших містах», - каже Гавриш.
Читайте також: Вілла для улюбленої доньки священника: у Чернівцях столітню будівлю закривають прибудовою
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами