У Чернівцях дуже часто обсипаються старовинні фасади, і просто на землю летять чималі шматки балконів, пише ІА АСС. Сторічні будинки потребують комплексної реставрації. Нещодавно у середмісті Чернівців на вулиці Кохановського з верхнього балкону штукатурка полетіла додолу й потрапила до сусідів. Аварія сталась уночі і нікого не травмувала.
«Вночі почули грюкіт. А потім встаєш зранку – тут купа кусків валяється, потім дивишся вниз – там ще нападало. Це дуже жахливо. Нам можна було сюди виходити раніше, ми завжди тут постеляли, лягали і було дуже гарно. А зараз не можна, - мені дуже сумно», - розповідає Слава Муляр, мешканка квартири.
На балкон тепер безпечно виходити лише котові Річарду. Власник квартири у 120-річному будинку каже: балкон почав обсипатись декілька років тому. Як правило, після рясних опадів чи снігопаду, відколюються шматки унікальної ліпнини, фасаду та навісу.
Наші новини є у Facebook
«Балкон був безпечним, коли його відремонтували до 600-річчя Чернівців у 2008 році. Тут проживав колись Антон Кохановський, найкращий мер міста, за якого Чернівці зазнали найбільшого розквіту. Я не маю права ремонтувати балкон, має бути дозвіл архітектури, має бути проект», - каже Андрій Муляр, власник квартири.
Справа відновлення архітектурних пам’яток – дороговартісна та юридично непроста. Тому поки місто шукає коштів на відповідну програму, містянам варто озброїтись увагою, проходячи під раритетними балконами або карнизами.
В управлінській компанії, яка утримує житловий фонд у центрі міста, пояснюють: з одного боку мешканці самі мають нести відповідальність за приватне житло, з іншого – не можуть самотужки фінансово потягнути таку реставрацію.
«Зарадити може спільне рішення мешканців провести ремонт будинку. Ми є управлінська компанія і керуємось лише тими коштами, які люди сплачують. Якщо люди сплатили, і є дійсно аварійність фасаду, і готові приймати дольову участь, чи вистачає дійсно коштів на цей ремонт, тоді ми можемо включатись і робити. А ще – балкон є частиною квартири, люди мають самі за цим дивитись. І щоб це вирішувати, мають люди самі цього хотіти. Має працювати програма «Комфортне місто», а там зараз фінансування відсутнє», - коментує Михайло Сізов, керівник управлінської компанії.
Читати: Шматки балкону падають на тротуар: у центрі Чернівців осипається фасад будинку (ФОТОФАКТ)
Програма співфінасування ремонту житла - благородна справа, але тут завжди бракує фінансування. Бо більшість коштів зазвичай спрямовують наприклад, на латання доріг, кажуть посадовці. А от ініціативи мешканців докладатись до ремонту своїх будинків – не бракує.
«Це одна з перших програм - програма співфінансування і по памяткам архітерктури модерніазції панельнок. Запит суспільний є. І наше завдання знайти кошти, щоб ми могли стимулювати людей таких активних мешканців. Пріоритет буде надаватись пам’яткам архіектури. Ми розберемся з цією ситуація найближчим часом», - коментує Василь Зазуляк, заступник міського голови Чернівців.
Та чи впорається місто без державної підтримки? У центрі Чернівців - чотири десятки аварійних балконів, більше мільйона гривень необхідно, аби відремонтувати один фасад. А щоб принаймні трохи привести до ладу увесь старовинний центр, може знадобитись не менше мільярда гривень.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами