Проблема взаємодії лікарських засобів з компонентами їжі на сьогоднішній день є досить актуальною та важливою. Це пов’язано з тим, що лікарі та фармацевтичні працівники не мають змоги проконтролювати правильність застосування лікарських засобів хворими самостійно вдома та вчасно відреагувати на можливі негативні наслідки. Найбільш поширеним способом застосування лікарських засобів є пероральний шлях введення ліків, тобто через рот. Він має ряд переваг: зручний для пацієнтів, відносно безпечний, та дозволяє використовувати велику кількість різних лікарських форм.
Однак, лікарські препарати можуть знаходитись у ШКТ від декількох годин до декількох діб, де вони можуть взаємодіяти з компонентами їжі. Часто неправильне поєднання їжі та ліків може призвести до зниження ефективності та прояву небажаних побічних ефектів, або виявитись небезпечним для здоров’я людини. Відомо, що ступінь взаємодії ліків та їжі залежить від фізичної та хімічної природи препарату, лікарської форми, в якій він застосовується, від складу і кількості їжі, інтервалу часу між вживанням їжі та препарату, послідовності, в якій вони приймаються.
Приведемо основні випадки взаємодії ліків та їжі, їх можливі наслідки. Зокрема, інгібітори АПФ (наприклад, раміприл, каптоприл), які призначаються для лікування гіпертонії, розширюють судини та підвищують рівень калію в крові. Його надлишок може привести до зупинки серця,тому з раціону харчування необхідно повністю виключаються багаті на калій продукти такі як курага, картопля, зелень та шоколад, щоб уникнути небажаних наслідків.
Молоко і молочні продукти не можна вживати разом з антибіотиками групи пеніциліну і тетрацикліну, оскільки вони інактивують дію цих ліків, утворюючи стійкі комплекси з кальцієм в молоці.
Продукти, що містять тирамін (сир, соєвий соус, копченості, куряча печінка, квашена капуста, банани, авокадо, родзинки, шоколад, пиво) протипоказано застосовувати разом з антидепресантами – інгібіторами МАО (нормазидол, піразидол, анафраніл), які сприяють вивільненню з симпатичних нервових закінчень норадреналіну, і можуть призвести до розвитку гіпертонічного кризу.
Читайте також: Смачні страви, які можна приготувати у піст
Під час призначення сульфаніламідів (сульфадимезин, ко-тримоксазол, бісептол) необхідно виключити з раціону продукти, що містять сірку (сир, яйця, риба, молочні продукти), в разі одночасного прийому може утворюватися небезпечна сполука – метгемоглобін.
Антигістамінні засоби Н1-блокатори (цетиризин, димедрол, лоратадин), Н2-блокатори (ранітидин, фамотидин), пероральні цукрознижуючі препарати, похідні сульфонілсечовини (глібенкламід, гліклазид), органічні нітрати (нітрогліцерин, ериніт, нітросорбіт) не можна поєднувати з продуктами, які збагачені нітратами та нітритами (буряк, шпинат, рукола, селера та інші зелені листові овочі) – це може призвести до утворення нітросполук з канцерогенними властивостями.
Продукти, які містять велику кількість вітаміну К (брюссельська капуста, печінка, шпинат, редька, спаржа) неможна споживати під час антикоагулянтної терапії (гепарин, варфарин, клексан, синкумар), у якості побічного ефекту від таких поєднань можуть виникати кровотечі. При цьому слід збагатити раціон продуктами, що містять аскорбінову кислоту.
Продукти, які сприяють розширенню периферичних судин та зниженню артеріального тиску (калина, суниці, буряк та інші) можуть потенціювати гіпотензивний ефект антигіпертензивних препаратів.
Вам буде цікаво: Висипайтеся і пийте багато води: як покращити самопочуття після свят
Пацієнтам, які приймають тиреоїдин, тироксин, препарати йоду слід обмежити вживання овочів (капуста, редька), що мають антитиреоїдні властивості. Призначення ліків до їжі, зменшує можливість взаємодії їх з компонентами їжі, при цьому виключається вплив компонентів їжі на всмоктування ЛП та обмежується негативний вплив травних соків на лікарську речовину.
Слід пам’ятати, що на рідкі лікарські форми їжа впливає менше, оскільки вони можуть відносно вільно пересуватись з шлунка в кишечник. Таким чином, для попередження небажаних взаємодій між лікарськими засобами та харчовими продуктами пацієнту необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем про особливості вживання того чи іншого препарату, уважно прочитати інструкцію для медичного застосування та дотримуватися режиму прийому ліків.
Матеріал підготували: викладач коледжу БДМУ Ольга Скринчук та асистент кафедри фармації, к.фарм.н. Аліна Паламар
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами