Кажуть, це важливо, аби вчителі фізкультури грамотно розподіляли навантаження на учнів. Що означають результати проби Руф`є та чи варто батькам хвилюватися, якщо дитина не в основній групі, «Впливовому АССпекту» розповів Віктор Тащук, професор, завідувач кафедри внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини БДМУ.
- Тест Руф`є допомагає об’єктивно визначити групу для занять школяра на уроках фізичної культури. У пробі Руф’є використовуються значення частоти серцевих скорочень y різні часові періоди відновлення після фізичних навантажень, - каже Віктор Тащук. - Техніка виконання проби дуже проста: після 5-хвилинного спокійного стану в положенні сидячи підрахувати пульс за 15 секунд, потім протягом 45 секунд виконати 30 присідань. Відразу після цього підрахувати пульс за перші 15 секунд і останні 15 секунд першої хвилини періоду відновлення.
- Як визначають, до якої групи за станом здоров`я віднести учня?
- Лікар визначає так званий індекс Руф`є за спеціальною формулою. Результати визначаються таким чином:
Основна група – це 4-6 балів (менше 3-х балів – узагалі відмінно!). Це здорові діти, які мають високий або середній рівні фізичного розвитку з високим або вищим від середнього рівнями функціонально-резервних можливостей серцево-судинної системи.
Підготовча група – 7-9 балів. Це діти в реабілітаційному періоді після випадку гострої захворюваності, що не потребує курсу лікувальної фізкультури із середнім рівнем функціонально-резервних можливостей серцево-судинної системи.
Спеціальна група - 10-14 балів, іноді – навіть більше 15-ти. У такому випадку можна говорити про значні відхилення постійного чи тимчасового характеру в стані здоров’я, що не перешкоджають навчанню в школі, але протипоказані для занять фізичною культурою за навчальною програмою. Рівень функціонально-резервних можливостей – низький або нижчий від середнього.
Медики зауважують: результат проби Руф’є дійсний протягом року.
«Ми не «підганяємо» 100% результат під 1 вересня, щоби не створювати ажіотажу і черг у поліклініках, - зазначає Марія Поліщук, заступник начальника Головного управління охорони здоров’я Чернівецької ОДА, начальник відділу організації медичної допомоги населенню та охорони здоров’я дітей і матерів. - Якщо дитина пройшла профілактичний огляд, наприклад 1 березня, то довідка дійсна до 1 березня наступного року.
- Тобто високий індекс проби Руф`є говорить про певне захворювання?
- Швидше - про низьку адаптацію серцево-судинної системи до навантаження Причини цього - малорухомий спосіб життя, відсутність спортивних навантажень, зловживання гаджетами. Тому високі цифри індексу Руф`є мають слугувати сигналом про необхідне обстеження дитини з метою об’єктивного підтвердження патології або її відсутності. У випадку відсутності відхилень у стані здоров’я, учня слід зараховувати до підготовчої групи з метою поступової адаптації організму до навантаження.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами