Однак не варто плутати активність та безпосередність із синдром дефіциту уваги та гіперактивності. Останнє – діагноз, який потребує медикаментозної і психологічної допомоги. Як розпізнати справжню гіперактивність та вилікувати її, «Впливовому АССпекту» розповіла Людмила Хлуновська, дитячий невролог, асистент кафедри педіатрії та медичної генетики Буковинського державного медичного університету.
- Синдром дефіциту уваги та гіперактивності трапляється у 5% дітей. Як правило, жителів міст. У хлопчиків цей діагноз зустрічається у 4-5 разів частіше, ніж у дівчат, - розповідає Людмила Хлуновська. – Такі діти відчувають труднощі з концентрацією уваги, тому їм важче засвоїти навчальний матеріал. Вони роблять помилки через неуважніть, не реагують на зауваження та не слухають пояснень. Іноді діти проявляють надмірну рухливість, вертлявість, непосидючість. Така поведінка створює проблеми як у школі, так і вдома.
- Чому виникає цей синдром дефіциту уваги та гіперактивності?
- Причиною є недостатність вироблення окремих біологічно активних речовин у різних ділянках головного мозку. Підвищена рухова активність слугує своєрідним захисним механізмом, який підтримує певну функціональну взаємодію між структурами мозку, що забезпечують його нормальний розвиток.
- Як розпізнати гіперактивність у дитини?
- Існує типова «тріада» симптомів синдрому дефіциту уваги та гіперактивності: неуважність (діти легко відволікаються, забудькуваті, у них виникають труднощі із виконанням інструкцій), гіперативність (діти нетерпелячі, метушливі), імпульсивність (під час занять такі діти можуть викрикувати відповідь не дослухавши запитання викладача, якщо вони чогось хочуть, то повинні отримати це негайно). При чому дитину можна назвати гіперактивною, якщо всі ці симптоми проявляються впродовж, як мінімум, 6 місяців. Ці особливості поведінки виникають до 7-річного віку дитини.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Чому при грипі так важливо відлежатися в ліжку
- Людмило Юріївно, а чи можна попередити виникнення цього симптому в дітей?
- Синдром дефіциту уваги та гіперактивність має тенденцію передаватися по спадковості. Є підстави вважати, що вживання алкоголю та куріння під час вагітності, передчасні пологи та недоношеність можуть підвищувати вірогідність розвитку цієї проблеми у дитини. Травми головного мозку та інфекційні захворювання головного мозку, перенесені в ранньому дитинстві, також є фактором схильності до гіперактивності.
Окрім того, дослідження виявили, що дитяча неуважність та гіперактивність більш поширені в неповних сім’ях, а також у сім’ях з низьким рівнем освіти батьків, з батьківським безробіттям та низьким рівнем заробітку.
- Як же вилікувати дитину від гіперактивності і чи взагалі це можливо?
- Універсальна схема лікування дітей із синдромом дефіциту уваги та гіперактивності повинна одночасно поєднувати в собі медикаментозні засоби і психологічну та поведінкову корекцією. Перш за все дитина повинна дотримуватися розпорядку дня. Вчені рекомендують вводити в харчовий раціон таких дітей продукти багаті на білок (яйця, бобові, м’ясо, горіхи), а також замінити прості вуглеводи на складні (цільнозерновий хліб, каші, фрукти).
Фахівці Американської педіатричної академії рекомендують обмежувати час, проведений дітьми перед екраном монітору, до 2-х годин на добу. Крім того, гіперактивним дітям корисними будуть настільні ігри, головоломки та читання.
Більшість дітей з синдромом дефіциту уваги та гіперактивності мають позитивну динаміку при своєчасному та комплексному лікуванні захворювання.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами