Артеріальну гіпертензію, або підвищений артеріальний тиск, називають тихим убивцею, тому що це захворювання може роками перебігати безсимптомно. Медики кажуть: кожна третя людина не знає про те, що у неї підвищений тиск. Як впливає на тиск алкоголь, стреси та кава, «Впливовому АССпекту» розповіла Оксана Хухліна, професор, доктор медичних наук, завідувачка кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб БДМУ.
- Артеріальний тиск вважається нормальним, коли не перевищує величини 120/80 мм рт. ст. Тут перша цифра відображає тиск в артеріях, який створюється при скороченні серця та викиду крові. Друга цифра відображає тиск в артеріях в момент розслаблення серця і наповнення його кров'ю. У багатьох людей артеріальний тиск лише трохи перевищує норму, перебуваючи в межах 120-139 мм рт. ст. на 80-89 мм рт. ст. Однак при цьому ризик хвороб серця підвищується в 2 рази. Такий стан називається прегіпертензією. Як правило, для нормалізації артеріального тиску достатньо почати вести здоровий спосіб життя, - розповідає Оксана Хухліна. - Діагноз артеріальної гіпертензії встановлюється, коли артеріальний тиск перевищує величини 140/90. При цьому симптоми можуть повністю бути відсутніми. Якщо артеріальний тиск перевищує 180/110, може виникнути гіпертонічний криз. Цей стан зазвичай супроводжується сильним головним болем, задишкою, відчуттям тривоги, також можлива кровотеча з носа. Артеріальна гіпертензія збільшує ризик розвитку інфаркту міокарда в 3-4 рази, а інсульту - в 7 разів.
- Чому розвивається гіпертонія?
- У більшості випадків причини артеріальної гіпертензії невідомі. Тому лікарі називають цю хворобу первинною або есенціальною гіпертензією. У деяких випадках до підвищеного артеріального тиску призводять захворювання нирок або наднирників.
До 45 років артеріальна гіпертензія частіше спостерігається у чоловіків, ніж у жінок. З віком це співвідношення змінюється, і після 65 років це захворювання частіше спостерігається у жінок. Ризик артеріальної гіпертензії підвищується, якщо цією хворобою страждає хтось з найближчих родичів. Крім того, підвищений артеріальний тиск часто спостерігається при цукровому діабеті (артеріальною гіпертензією страждає близько 60% хворих на діабет).
- Кажуть, людям, які страждають від підвищеного тиску, варто відмовитися від солі. Чому?
- Натрій - основний компонент харчової солі - може підвищувати артеріальний тиск. Він сприяє утриманню в організмі рідини, що призводить до збільшення навантаження на серце. Американська асоціація серця рекомендує вживати не більше 1,5 г солі в день. Щоб не перевищувати цю норму, перш за все, необхідно обмежити готові до вживання продукти, так як з ними в організм надходить більше 75% натрію. Особливо багато солі міститься в консервах і різних нарізках.
Читайте ще: Понад 18% буковинських школярів мають гіпертонію
- А чи правда, що стреси провокують гіпертонічну хворобу?
- Стрес може викликати короткочасне підвищення артеріального тиску, але безпосереднього зв'язку між стресом і захворюваністю артеріальною гіпертензією не виявлено. Тим не менше, стрес впливає на інші фактори ризику артеріальної гіпертензії. Наприклад, сприяє надмірному вживанню алкоголю, палінню та нездоровому харчуванню, що підвищує ризик розвитку артеріальної гіпертензії і захворювань серця в цілому.
- Оксано Святославівно, а як впливає на тиск кофеїн та алкоголь?
- Кофеїн справляє на організм тонізуючий ефект. Логічно припустити, що він сприяє підвищенню артеріального тиску. Однак наукові дослідження не показали взаємозв'язку між вживанням кофеїну і ризиком розвитку артеріальної гіпертензії. У відповідності з рекомендаціями Американської асоціації серця, можна сміливо випивати 1-2 чашки кави в день.
А от надмірне вживання алкоголю підвищує артеріальний тиск. Американська асоціація серця рекомендує обмежитися двома порціями алкоголю в день - для чоловіків і однієї - для жінок. Під порцією алкоголю мається на увазі 1 пляшка пива (330 мл), або 1 келих вина (150 мл), або 50 мл міцного спиртного напою.
Вам буде цікаво: Що їсти, аби попередити гіпертонію
- Часто у людини підвищується тиск в той момент, як вона заходить до кабінету лікаря. Це так звана реакція на «білий халат». Як тоді визначити, чи все гаразд зі здоров`ям?
- Дійсно, у деяких людей артеріальний тиск підвищується тільки коли його вимірює лікар. Це пояснюється тим, що вони занадто нервують. Для того, щоб отримати точні цифри артеріального тиску, найкраще вимірювати його вдома, у спокійній обстановці. Записати отримані значення, а потім обговорити їх з лікарем.
Хворі зі стійким підвищенням артеріального тиску мають постійно приймати медикаменти під постійним контролем лікаря. Пам¢ятайте: самолікування може призвести до незворотніх наслідків.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами