Комахи атакують і на вулицях, і вдома. Особливо агресивні вони біля водойм. А сліди від укусів набрякають і сильно сверблять. Як комарі обирають своїх «жертв» та як захиститися від них, «Впливовому АССпекту» порадив Роман Булик, завідувач кафедри медичної біології та генетики БДМУ, доктор медичних наук.
- Комарі є одними з найпоширеніших комах на планеті. Вони трапляються практично у всіх кліматичних зонах і поясах (окрім арктичного поясу і глибокої пустелі), - розповідає Роман Євгенович. - Живляться кров’ю самки комарів. Кусаючи людину, вони отримують велику кількість білків і ліпідів, яких немає в соку або нектарі рослин, якими харчуються самці комарів. Самкам ці речовини потрібні для відкладання яєць.
- Але одних людей комарі кусають більше, а інших – взагалі оминають. Чому так?
- Найчастіше самки обирають своїми жертвами людей з першою і третьою групами крові. Також тих, хто дихає частіше, оскільки комарів приваблює запах вуглекислого газу; людей з швидким обміном речовин; вагітних жінок. Резус-фактор для них не має значення.
- Чому ж місце укусу так свербить і набрякає?
- Це - локальна алергічна реакція на білки, які містяться в слині комара.
До речі, коли людину кусає комар вперше в житті, свербежу немає, оскільки організм тільки «знайомиться» з новим білком. Але впродовж життя комарі кусають людину багато разів. При повторному потраплянні слини в організм до місця укусу мігрують особливі клітини і виділяють речовини, що викликають легке запалення, набряк і свербіж.
Деякі люди дуже чутливі до укусів комарів, у них алергічна реакція виражена сильніше.
Читайте ще: Комарі атакують: чому їх так багато і кого кусають перш за все
- Чи може після укусу комара захворіти?
- Комарі можуть переносити небезпечні для здоров’я та життя людини захворювання, що спричинюють бактерії, віруси, найпростіші, гельмінти. Зокрема, через укус можуть передаватися збудники малярії, гарячки денге, лихоманки Західного Нілу, гельмінтозу тощо. Але більшість цих хвороб не притаманні для нашого кліматичного поясу, і дуже рідко трапляються в Україні.
- Романе Євгеновичу, як же зняти свербіж від укусу?
- Для цього можна використовувати спеціальні антигістамінні речовини, які здатні блокувати реакцію від укусів. Як наслідок, симптоми будуть мінімальними. Чим швидше нанести ці засоби на місце укусу, тим більш ефективним буде їх застосування.
- А як захистити приміщення від комарів? Зокрема, чи безпечні усілякі спреї та фумігатори?
- Щоби позбутися комарів у приміщенні, по можливості варто поставити москітні сітки.
Звісно, у продажу є чимало репелентів, спреїв, емульсій, лосьйонів, які відлякують комах. Є також фумігатори – це прилади, які справляють на комарів нервово-паралітичну дію.
Для дітей доречним рішенням стане спеціальний браслет, просочений репелентом (рослинним екстрактом). Щоб продовжити його дію, «антикомариний» браслет одягають при виході на вулицю, а удома намагаються тримати його в герметичному контейнері.
Вам буде цікаво: Як швидко зняти свербіж від укусу комарів: 5 засобів
А от спеціальні пристрої для знищення комарів варто застосовувати з обережністю, особливо, якщо в приміщенні є маленькі діти або алергіки. Вмикати їх можна, коли в оселі нікого немає. В кімнаті, де спить новонароджене маля, їх взагалі не варто використовувати.
Якщо активна реакція на укус комара не проходить упродовж доби або симптоми наростають, потрібно обов'язково звернутися до лікаря.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами