Що це за хвороба та як не допустити зараження, «Впливовому АССпекту» розповіла Анюта Сидорчук, кандидат медичних наук, лікар-інфекціоніст, лікар-консультант медико-консультативного центру БДМУ.
- Правець – досить серйозна гостра інфекційна хвороба, на яку можна занедужати приблизно через 14 днів після порізу чи поранення шкіри сторонніми тілами (цвяхом, осколком на виробництві або ж побуті, виконуючи садово-городні роботи на дачі), забрудненими спорами збудника правця, - розповідає лікарка.
- Як передається правець?
- Правець не передається від людини до людини. Спори збудника правця здебільшого трапляються в ґрунті, коров’яку, фекаліях тварин та людей. Найбільший ризик захворіти виникає при потраплянні забрудненого ґрунту на рану чи поранену шкіру, відкриту незахищену слизову оболонку, опікову поверхню. Саме тому влітку, коли люди найбільше працюють із ґрунтом, випадків захворювання стає більше.
Читайте ще: Двоє дітей в Україні захворіли на правець. Медики Чернівців закликають вакцинуватися
- Чому хвороба розвивається дуже швидко?
- У випадку потрапляння клостридіальної спори в тканини людини, розпочинається утворення одного з найсильніших із відомих нейротоксинів правця, який вражає нервову систему аж до загибелі людини. Cпори дуже стійкі до високих температур і більшості антисептиків, тому можуть виживати в довкіллі багато років.
Смертність від правця у світі становить від 30 до 80%.
- А ліки допомагають?
- На жаль, не завжди. Ліків, ефективних при розвиненій формі хвороби, немає. Токсини в крові можна нейтралізувати анатоксином та протиправцевою сироваткою. Ці препарати можуть застосувати лише в медичному закладі під наглядом медичного персоналу в стаціонарі.
- Щеплення від правця є в обов`язковому календарі щеплень. Це дійсно захищає від недуги?
- Саме від того, чи отримала людина щеплення від правця у дитинстві, згідно національного календаря обов’язкових щеплень, залежить, захворіє вона чи ні. Дитину вакцинують у 2, 4 і 6 місяців, ревакцинація – у 18 місяців і 6 років, далі – у 16, 26 років. Далі - раз на 10 років.
- Як розпізнати правець?
- Хвора людина відчуватиме загальну слабкість, головний біль, а основні неприємні відчуття будуть зосереджені навколо ділянки рани – «натягнення» м’язів, пізніше – судомні скорочення мускулатури потилиці, спини, попереку, навіть з відчуттям тривоги і страху, порушеним сном.
Якщо правець вчасно не розпізнати і не почати специфічне лікування, хвороба може швидко прогресувати, і навіть потребуватиме невідкладної інтенсивної терапії, а в частині випадків завершитися фатально. Зверніть увагу, що оброблення рани антисептичними засобами - перекисом водню, йодом, зеленкою - не зможе знешкодити спори правця.
Вам буде цікаво: Які обов’язкові щеплення та як часто повинен робити кожен дорослий
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами