- Ми дуже багато говоримо про симптоми коронавірусу, а пневмонія – це вже ускладення. І ось, власне, ви були першопроходицею, ви почали розпізнавати і лікувати ковідні пнемонії. Чим ковідна пневмонія відрізнаяється від звичайної бактеріальної?
- Ці пневмонії абсолютно різні. На рентгені ковідну пневмонію на початкових етапах не видно, видно тільки на комп’ютерній томографії у вигляді білих плям або так званого «матового скла». Також видно ковідну пневмонію на УЗД легень.
Бактеріальна пневмонія – це ураження альвеолярного апарату легень. Вірусні пневмонії – це ураження інтерстиції, між якими знаходять альвеоли, тобто ураження сполучної тканини. Вона набрякає, просочується ексудатом. На КТ цей набряк виглядає, як біле «матове скло». Він дуже довго розсмоктується. Тому після одужання не варто поспішати через 2-3 тижні робити рентген. Розсмоктування ковідних пневмоній відбувається 2-3 місяці!
КТ при цих пневмоніях може робитися один раз, кращий і безпечніший метод – УЗД легень. Бо КТ – це 400 рентгенів, дивлячись який апарат.
Рентген – універсальний метод дослідження - може робитися, але не в перші дні хвороби, а хоча б на 3-4-й день від початку захворювання.
- Чому не прослуховується ковідна пневмоня?
- Тому що повітря не потрапляє в інтерстиції. От уявіть собі дві альвеоли, в яких відбувається газообмін. При бактеріальних пневмоніях ексудат (рідина) накопичується всередині альвеоли. Кули туди потрапляє повітря, чути звук – «булькання». При інтерстиційній пневмонії уражається діляночка навколо альвеоли. Там нічого не чути, бо повітря туди не проходить. А ми ж чуємо ті дихальні шуми, які викликані входом і виходом повітря з дихальних шляхів.
Якщо ці діляночки «матового скла» розташовані субплеврально (тобто під плеврою), максимум, що ми можемо чути, - жорстке дихання. І коли вже процес вірусної пневмонії ускладнюється бактеріальною інфекцією - розвивається і бактеріальна, і вірусна пневмонія. Тоді ми вже чуємо крепітацію, вологі хрипи, як при бактеріальній пневмонії.
- Хворий сам може відчути, що в нього починається пневмонія? На що звертати увагу?
- Може відчути. Один з симптомів – жахлива слабкість. Другий – відсутність апетиту. Тобто це симптоми інтоксикації.
Обов’язково також є підвищення температури тіла. Немає вірусної пневмонії без температури.
Стосовно органів дихання: кашлю при цих пневмоніях нема – це тому, що повітря не потрапляє в інтерстиції, де відбувається запалення. Тому немає подразнення - нема кашлю.
Для самоперевірки можна виконати таку вправу: якщо ви можете вдихнути і затримати дихання на 20-30 секунд, значить пневмонії нема. Це дійсно відповідає правді. Людина, в якої набряк легень, не може надовго затримати дихання.
Ще один симптом пневмонії – задишка.
Лікар перевіряє вміст кисню у крові спеціальним приладом – сатурометром. При вірусних пневмоніях, особливо – при середніх і важких формах – сатурація є критерієм госпіталізації хворого у стаціонар. Якщо сатурація у хворого нормальна, навіть маючи вірусну пневмонію, він може знаходитися вдома на лікуванні під наглядом сімейного лікаря. Але якщо сатурація починає падати нижче 94-х (норма – 94, все, що вище – добре), треба звертатися до сімейного лікаря, який направить у стаціонар.
Критерії госпіталізації у нас – це низька сатурація, висока температура, наявність позитивного ПЛР-тесту і об’єм ураження легеневої тканини. Плюс – супутні важкі захворювання.
Людина, в якої немає супутніх захворювань, здорова, молода, маючи навіть 50% ураження легень, з нормальною сатурацією може лікуватися вдома. А людина, якій 68 чи 70 років, в якої навіть 10% ураження легень, але виражена інтоксикація, цукровий діабет чи ожиріння, чи ішемічна хвороба серця, при найменших ознаках падіння сатурації повинна лікуватися у стаціонарі.
- Чим складне лікування цих пневмоній?
- Якщо говорити в цілому, то це ж не пневмонії. Це – пневмоніти: ураження інтерстиції. Які ліки, якщо це набряк інтерстиційної тканини, викликаний токсинами цього вірусу. Вірус в організмі перебуває 3-5 днів. Потім його нема. А далі внаслідок токсинів, які він залишив, приєднується бактеріальна інфекція, яка лікується антибіотиками. У тому набряку, який вірус спричинив, навіть виділяється гіалуронова кислота, яка дуже в себе всмоктує воду. Тому хворі при важких пневмоніях дихають, як через желе. І ото желе повинно розсмоктатися.
Плюс – вірусні токсини викликають неадекватну відповідь імунної системи, бо ми вперше з цим вірусом стикаємося, не маємо антитіл. І ця відповідь проявляється високою температурою, яка не падає протягом 12-ти днів, ознаками цитокінового шторму. Чим це лікувати?.. Вчені всього світу б`ються над цим питанням. Зараз є лише один метод лікування – гормон Дексаметозон. Але і це не панацея.
Найкращий метод – це вакцина. Коли вакцинований організм зустрічатиме вірус, він уже не буде давати таку бурхливу реакцію, не будуть підвищуватися оці цитокіни, які руйнують власний організм. Бо він уже не розуміє, що вбивати: той вірус чи інфекцію. І виходить, що аутоімунна відповідь знищує легені.
Отже, коли буде вакцина – це єдина панацея.
- Знаю, що 40% медиків області вже підтвердили, що готові вакцинуватися від COVID-19. Ви будете вакцинуватися?
- Так, звісно. Єдине, треба уточнити, як бути з антитілами. Кажуть, у кого є антитіла, не потрібно дві дози вакцини, а достатньо однієї.
- Кроворозріджувальні препарати необхідні, коли легкий перебіг чи коли вже діагностовано пневмонія?
- Що характерно для цього вірусу: дуже згущається кров, змінюється коагулограма. Кроворозріджувальні препарати узагалі-то після 40 років треба приймати всім і завжди. В умовах ковідної інфекції – приймати обов’язково з першого дня.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Лікарка-реаніматолог про ковід, благодійність та порятунок життя
- Кажуть, що при ковідній пневмонії дуже корисно спати на животі. Також пропонують робити дихальну гімнастику. Хтось дує кульки, а хтось каже, що кульки надувати не можна. Що з цього всього дійсно корисно?
- Ми вже говорили, що ковідні пневмонії – це ураження не альвеол, а міжальвеолярного проміжку. Кульки сприяють роздуванню альвеол. А вони ще слабенькі після запалення. Отже, змісту нема.
Що корисно: дозоване фізичне навантаження - щоденні прогулянки. І так, дихальна гімнастика. Це все сприяє тому, що приток крові до легень збільшується, покращується мікроциркуляція – швидше розсмоктуються ті набрякові ділянки, які були уражені в легенях.
Лежати на животі допомагає під час хвороби. Це покращує обмін повітря в легенях і розсмоктування.
- Наскільки довго тримають в лікарні пацієнтів, тих, хто не потребує кисню? Коли їх можна відпускати додому?
- У нас є відповідний наказ щодо цього. Раніше ми виписували при наявності двох негативних ПЛР-мазків. Потім наказ змінили – стало достатньо одного мазка.
Зараз, відповідно до останнього наказу, який вийшов у грудні, ми можемо виписати хворого зі стаціонару за ознак клінічного одужання, коли він уже не потребує ні кисню, ні антибіотиків. Такий пацієнт переходить під нагляд сімейного лікаря навіть з позитивним мазком. Сімейний лікар уже повторить мазок і далі чи продовжити, чи закрити лікарняний.
- Пульмонологічне відділення одним з перших було перепрофільоване під прийом хворих на коронавірус. Знаю, що раніше кисень не був підведений до відділення. Яка ситуація зараз?
- Зараз кисню достатньо. Практично всі палати з кисневими точками. Це дуже приємно. Ми маємо як лікувати хворих. Адже основна допомога – це кисень.
- Ми 10 місяців змушені носити маски. У них було важко дихати у спеку, так само дуже некомфортно у мороз. Як взагалі впливає носіння маски на наші органи дихання?
- Треба правильно носити маску. Є маски багаторазові, але я до них ставлюся скептично. Маску треба поносити 3-4 години – і викинути. Тоді ніякої шкоди для здоров`я не буде.
- Нещодавно Президент України присвоїв вам звання Заслуженого лікаря України. Що це значить для вас?
- Це не мені Президент присвоїв, це – всім пульмонологам і інфекціоністам України. Тому що, наскільки я володію інформацією, жоден пульмонолог нашої країни досі не був Заслуженим лікарем. Тільки «завдяки» ковіду звернули увагу на медицину, на пульмонологію, на інфекційні відділення. І це визнання не мене, а подяка усім, хто працював з коронавірусом.
Що це для мене? Не опускати планку.
- Ви щодня працюєте із ковідними хворими. Як захищаєте себе?
- П`ю вітаміни, гуляю на свіжому повітрі, ношу маску. І ще важливо – не нервуватися. Я бачила тут багато хворих за цей рік. У людей падає імунітет при стресах. І тоді миттєво чіпляється ковід.
- Світлано Вікторівно, який ваш прогноз щодо коронавірусу: коли хвороба відступить?
- Я думаю, коли почнеться вакцинація, дуже швидко сформується колективний імунітет. Ще протягом року-півтора, можливо, будуть спорадичні спалахи. В кінці-кінців вірус мутує, стане більш легким. Можливо, буде зберігатися деяка небезпека для людей похилого віку та тих, хто має важкі супутні захворювання.
Треба ще трошечки потерпіти.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами