- Вакцинацію називають єдиною можливістю подолати пандемію коронавірусу. Чому саме вакцинація? Чому не формується надійний імунітет після перенесеної хвороби?
- Я прикладом можу привести таке ж саме вірусне захворювання – грип. Ми знаємо, що вакцину проти вірусу грипу модифікують практично кожних пів року. І ми кожен сезон маємо новий набір вірусів, які в той чи інших спосіб помінялися та будуть переважати в той чи інший сезон. Тож можемо сказати, що вірус грипу дуже змінний і ми мусимо щопівроку під нього підлаштовуватися.
Те саме стосується і коронавірусу. Але, на наше щастя, він не є такий мінливий, як вірус грипу. Тому вакцина, винайдена у наш сезон, є ефективною. І навіть незважаючи на існування таких штамів, як британський, бразильський і південноафриканський, вона все одно має ефективність. До речі, будь-яка фармацевтична фірма, яка винайшла вакцину раніше, ніж взнали про новий штам, починає перевіряти, чи буде вона ефективною проти нього.
Ми можемо сказати одне: імунітет у нас такий, який є, антитіла в кожної людина виробляються по-своєму, але хвороба нова, ми про неї знаємо мало. Ми ще занадто мало хворіємо коронавірусом, щоб стверджувати, що імунітет від нього виробляється тривалий чи нетривалий. Імунітет нетривалий – так можемо сказати лише по людях, які хворіли двічі. Тому ми, так би мовити, працюємо з коліс: вивчаємо хворобу – і модифікуємо отримані знання. Тож ті твердження, які були пів року тому, і ті, які є зараз, можуть відрізнятися.
Це пандемія, ми знаємо, що вірус достатньо агресивний. В той же час ми бачимо, що після перенесення хвороби, пів року імунітет стійкий, а далі – не дуже. Вчені розбираються з цим, а медики практичної охорони здоров`я будуть підлаштовуватися під ті нові знання, які будуть з`являтися.
- Багато буковинців,зокрема, і медиків здають аналіз на рівень антитіл. І якщо титр антитіл 3-5-7, не поспішають вакцинуватися. Чи дійсно цього захисту достатньо?
- Імуноферментний аналіз (титр антитіл) – це нове явище для ковіду. Ми не знаємо про нього стільки, скільки знаємо, наприклад, про титр антитіл до дифтерії, яку вивчаємо вже десятки років. Тому на сьогодні сказати, що в конкретної особи титр 3-5-7 буде захисним, ми не можемо. Є тільки експертні думки: експертна думка Всесвітньої організації охорони здоров`я та експертна думка CDC (Американська агенція з контролю за захворюваністю). Одні вважають, що після перенесення хвороби людина 6 місяців захищена, інші – що лише 3 місяці. Але знову-таки, ці інтервали абсолютно умовні. Тому що для однієї людини цього може бути достатньо, для іншої – ні.
ВООЗ має такі аргументи: люди, які перехворіли, можуть зачекати пів року, тому що вакцини немає і треба спочатку вакцинувати тих, які не хворіли.
CDC вважають, що зачекати можуть лише ті, в яких ще не пройшло 3 місяці після хвороби. Ці аргументи пов`язані не стільки з захворюваністю, скільки з економічними питаннями відсутності вакцини.
- Але якщо ти маєш антитіла і вакцинуєшся, ти собі не нашкодиш?
- Перед вакцинацією немає жодних рекомендацій визначати рівень антитіл. Вакцинувавшись, людина, яка перехворіла, активізує свій імунітет і зробить підсилюючий ефект на вироблення антитіл. Ніяким іншим «вибухом», що шириться в Інтернеті, це не буде супроводжуватися.
Доза вакцини невелика, її завдання – потренувати імунітет у відповідь на інфекції. Вакцина не містить живого вірусу, тому хворобу викликати не може. Вона може викликати тільки вироблення антитіл проти поверхневого білка вірусу. Це такий собі шип, який чіпляється за клітину для того, щоб вірус у цю клітину потрапив. Тобто це не та частинка, яка токсична для людини, не та, яка може викликати якісь зміни у людському організмі. Це та частинка, яка відповідає за приєднання вірусу.
- В буковинців є недовіра до індійської вакцини. Обіцяли AstraZeneca, привезли індійську AstraZeneca - Covishield. Розкажіть про неї. Вона безпечна, перевірена, якісна?
- І Канада, і Британія у цього ж самого інституту замовили достатньо велику кількість вакцин. То чому канадці і британці довіряють, а ми – ні?.. До яких виробників у нас є довіра?..
Вакцина AstraZeneca виробляється на кількох потужностях, так званих платформах – бельгійській, індійській та корейській. Причина цьому одна: потужностей бельгійського заводу недостатньо, щоб покрити потребу всього людства у цій вакцині. При цьому склад вакцини на всіх цих платформах – ідентичний. У вакцин не існує поняття «генерики», на відміну від ліків. Що це значить: вакцина за складом один в один завжди однакова на одному, другому і третьому виробництвах.
Якби компанія AstraZeneca знала, що в Індії та чи інша процедура не відповідає їхнім вимогам, алгоритмам, то вони би не дозволили виробництво своєї вакцини цьому інституту.
Читайте ще: Повторна вакцинація від COVID-19: які вакцини можна поєднувати
- Українцям обіцяють чотири вакцини: AstraZeneca (CoviShield), Sinovax, Novavax, Pfizer. Вони мають різну ефективність. Чи може бути, що якась з них якісніша, а якась ні?
- Вони відрізняються не тільки за ефективністю, а й за механізмом дії. Вони всі проходили першу, другу і третю стадії кліндосліджень. Дійсно, якась вакцина має більшу ефективність, якась – меншу.
На сьогодні AstraZenec і Pfizer точно отримали так званий екстрений допуск ВООЗ. Ми повинні розуміти: прекваліфікація ВООЗ дається після четвертої стадії клінічних досліджень. Жодна вакцина четверту стадію клінічних досліджень не пройшла. Більшість із них або після третьої, або в третій.
Я не можу сказати жодної критичної думки про жодну з вакцин. Я точно можу сказати, що Pfizer – це М-РНК-вакцина, новітня біотехнологія. Так само AstraZenec – це прекрасна векторна вакцина, новітня технологія, ефективна. Про інші вакцини знаю менше. Коли вони прийдуть до нас на ринок, можна буде вивчити інструкції, оцінити переваги.
Кожна вакцина має свій відсоток ефективності. В однієї – 80%, в іншої – 70%. Це говорить про те, що 70% вакцинованих не захворіють, а 30% - якщо захворіють, не будуть мати важких форм.
- Рік для розробки вакцин – це не занадто мало?
- Вибору інакшого немає. Скажіть, а в нас є час ще чекати?.. Коли в нас була так звана «третя хвиля», ми розгорнули 1500 ліжок, на яких лежали 1000 людей. А зараз ми скоро досягнемо 3000, і щодня на ліжках лежить 1500 людей.
Як довго ми ще готові хворіти, важко лікуватися і помирати?.. Або продовжуємо так рухатися, при цьому велика частина людей повинна розуміти, що ризикує померти, або вакцинуємося.
Залишатися у пандемії далі – це проблема для всіх сфер життя: для людських стосунків, для економіки, для освіти…
- На Буковині почали вакцинувати літніх людей. Є певні побоювання щодо AstraZeneca і того, що ця вакцина не випробовувалася на людях, старше 65 років...
- Тестування вакцини на літніх людях не те, що не проводилося, а було мало випадків. Але всі випадки мали позитивний фінал. Просто цих осіб було небагато. Так було на етапі кліндосліджень. А на етапі вакцинації уже щепили достатньо велику кількість людей старшого віку в інших країнах і ніяких суттєвих побічних дій не було відмічено. Говорять навіть про те, що люди старшого віку легше переносять вакцинацію, ніж молоді.
- Як підготуватися до щеплення? Що можна і не можна робити?
- Вакцинація не потребує жодних спеціальних підготовчих етапів. Немає жодного медикаменту, який треба приймати. Вважається, що якщо людина не має загострення якогось свого хронічного захворювання, алергії чи тромбоцитопенії – вона може вакцинуватися.
- Алкоголь пити можна після вакцинації?
- Алкоголь пити можна, це не проти показ.
- Що можна і не можна робити?
- Після вакцинації може виникати незначне підвищення температури, у деяких – значне, озноб, болі в руці. Якщо є такі симптоми, можна прийняти нурофен чи парацитомол. Ми ж не мазохісти, щоб терпіти дискомфорт.
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами