- Наталю, чи задоволені ви темпами, якими відбувається щеплення від корона вірусу в Чернівецькій області?
- Темпи вакцинації мене не задовільняють. Вони зростають. Але мене вони будуть задовільняти, коли ми будемо виконувати щодоби плановий показник МОЗ України – 4,5 тисячі вакцинацій. Звісно, це максимально. Зараз ми можемо говорити про 2,5 тисячі. Але оскільки я – максималістка, то мені хотілося би все-таки мати 4,5 тисячі щеплень на день.
- Центри вакцинації працюють. Чи активно щеплюються у них буковинці?
- Центри вакцинації себе дуже добре показали у трьох місцях – у «Юності Буковини», мікрорайоні «Гравітон» і на Калинівському ринку. Я розумію, що мобільні центри вакцинації – це були тимчасові міри, коли нам було потрібно показати, що вакцинуватися дуже просто, наприклад, на вулиці О. Кобилянської. Але після спілкування з фахівцями вирішили відмовитися від мобільних центрів.
Спілкувалася з головами ОСББ і запропонувала їм організовувати мобільні центри вакцинації у їхньому будинку. Для цього голові ОСББ потрібно допомогти нам організувати як мінімум 20 бажаючих вакцинуватися з одного багатоквартирного будинку. Бригада готова приїхати у зручний для мешканців час.
Усі інші центри вакцинації будуть постійними: у «Юності Буковини», на вулиці Хотинській («Ашан») і на Гравітоні. Просимо місто збільшити кількість бригад саме міських.
Я побачила у центрах вакцинації людей, яких ми могли вакцинувати ще 2 місяці тому. Це маломобільні люди, ті, кому більше 65 років. Це говорить про те, що сімейний лікар, з яким у такої людини укладена декларація, не набрав своєчасно її і не запропонував прийти у пункт вакцинації в медзакладі. А людина вже сама почула, що є можливість вакцинуватися, і прийшла в центр вакцинації. Це неправильно.
- Чому не відкриваєте центри вакцинації у колишніх райцентрах? Чи не сприяло би це ширшому охопленню вакцинацією?
- Ми їх відкривали. Непогано показав себе Хотин. Але в колишніх райцентрах є пункти щеплення. Якщо брати у відсотках, то пункти абсолютно справляються з усім навантаженням.
Ми звертаємося до всіх голів ОТГ: якщо бачите, що є необхідність відкривати центри – ми тільки за. Ми допоможемо розподілити вакцини, надамо методичну допомогу для роботи центру вакцинації.
- Тобто пункти вакцинації працюють при медзакладах?
- Центри вакцинації працюють поза межами медичного закладу для того, щоб наблизити вакцинацію до населення. Це може бути мікрорайон, ринок, торгівельний центр.
Пункт щеплення працює в медичному закладі. Кожен наш медзаклад має пункт щеплення. Тому проблем з організацією вакцинації немає. Є проблеми в комунікації. Моя ціль – добратися до показника вакцинованих за кожним сімейним лікарем. Щоб побачити, який відсоток пацієнтів від загальної кількості декларацій уже вакциновано і скільки – запрошені на вакцинацію. Тоді можна буде говорити, як працюють лікарі і як допомагають пацієнтам зберегти здоров’я і життя.
Буду обирати заклади, які показують найнижчий рівень вакцинації, їхати туди, набирати пацієнтів, запитувати, чи запрошували їх на вакцинацію.
Читайте ще: Захворюваність стрімко зростає: санлікар прогнозує продовження карантину в Україні
- Дуже активно ви закликали вакцинуватися освітян. Для того, щоби з 1 вересня освітні заклади могли повернутися до звичного навчання. Яка статистика на сьогодні: як щеплюються педагоги?
- Зараз у Європі і світі вчені досліджують новий штам корона вірусу - «Дельта». В Україні вже теж він є. Серед хворих - люди, які приїхали з Румунії. Тому уявити, що буде, якщо ми швидкими темпами не вакцинуємося, легко. Крім того доведено, що «Дельта» агресивний до дітей і до середовища поруч із дітьми.
Ми розуміємо: якщо відкриваємо школи, дитсадки, то даємо батькам бути більш працеспроможними, заробляти гроші, формувати економіку нашої держави, сплачувати податки, розвивати країну. Тому це – пріоритет №1.
Ми розуміємо, що літній період дає нам можливість вакцинувати двома дозами, спокійно виробити антитіла в кожного освітнього працівника і з 1 вересня сідати за парти.
Закликали педагогів вакцинуватися спочатку через директорів. Але коли директор школи дає 20 осіб з 200 і каже, що більше нема бажаючих, а я через півтора дні отримую повідомлення від цієї самої школи, що їх ніхто не запрошував, то мені здається, що комунікація формується не так. Тому ми попросили голів ОТГ взяти на особистий контроль вакцинацію освітніх працівників на їхній території.
Ми маємо розуміти, що вчителька з роботи приходить додому до своїх батьків, чоловіка, дітей – і так само несе ризик. Тому ми готові також щепити вакциною на вибір родичів педагогів.
Можу запевнити, що ми нікого не змушуємо вакцинуватися. Хоча, я думаю, тут мали би існувати якісь імперативні норми: не вакцинувався – не йдеш на роботу. Я знаю багатьох прихильників того, щоб у нас така норма існувала. І я вважаю, що в умовах, коли все суспільство прагне повернутися до нормального життя, саме через таку норму ми мали би відредагувати процес. Можливо, ми дійдемо до нього. Адже не знаємо, як працюватимемо із вірусом «Дельта», якщо він носитиме масовий характер.
- Чи активно вакцинуються підприємці Калинівського ринку?
- Підприємці вакцинуються, щоправда, меншими темпами, ніж ми очікували. Тому що вони були активними учасниками мітингів стосовно можливості працювати під час того, як всі реанімаційні ліжка в лікарнях області були зайняті важкими хворими на коронавірус. Ми сподівалися, що їхня активність відобразиться також на процесі вакцинації.
Я знаю, що на Калинівському ринку активно відбувається інформаційна кампанія. Ми будемо продовжувати це робити, будемо вакциновувати підприємців для того, щоб забезпечити їм спокійну роботу, коли буде наступна хвиля COVID-19.
- Вже є заява головного санітарного лікаря України про те, що у випадку локдауну, працювати, зокрема, здійснювати підприємницьку діяльність, дозволять тільки вакцинованим. Як ставитеся до цього?
- Я думаю, це правильна позиція. В умовах, коли вакцини є достатньо, вона є доступною і на вибір, ми маємо можливість вакцинувати всі організовані групи – підприємства, установи, організації. Якщо у вас є більше 20 бажаючих щепитися, ми приїдемо до вас на підприємство і вакцинуємо просто в офісі.
Ви не уявляєте, в яких титанічних умовах працюють лікарі первинки, вакцинуючи, зберігаючи холодовий ланцюг, запрошуючи, обдзвонюючи, вводячи в систему своїх пацієнтів. Вони останні три місяці працюють практично без вихідних.
Якщо ми це все робимо, а люди слухають міфи і не мають достатньо критичного мислення, щоб зрозуміти, що тільки вакцинацією ми можемо побороти COVID-19 і що цю хворобу ніхто не вигадав, то як же бути?.. Якщо хтось думає, що гучні весілля і хрестини, які зараз відбуваються у Чернівецькій області, просто так минуться, то ні, не минуться. Буде четверта хвиля і вона буде ще важча, як показує досвід. Але ми можемо її зупинити виключно вакцинацією. Це якщо говорити про страхи.
Але є і інша сторона: якщо ми хочемо спокійно заробляти, ходити на роботу, перетинати кордон будь-якої країни, щоб наші діти спокійно навчалися, зрештою, жити вільно – то це виключно вакцинація від COVID-19. І я вдячна кожному буковинцю, який вакцинувався. Бо вони захистили не лише себе, а кожному, хто досі вагається або вірить у різні міфи та чутки.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами