При цьому в Україні з 2016 року не діє державна програма для їх лікування, а за кошти держбюджету закуповуються старі і недієві ліки. Як у Чернівцях борються з хворобою, «Впливовому АССпекту» розповіла Оксана Хухліна, професор, завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб БДМУ, член Європейської асоціації з вивчення печінки.
- Вірусами гепатиту В і С одночасно інфіковані більше 1 млрд. осіб в світі, з них 11 млн. – жителі Східної Європи, із них 4 млн. – України. В Чернівецькій області на обліку перебувають близько 500 хворих, - розповідає Оксана Хухліна. - Коли у 2013 році Кабінет Міністрів затвердив першу в історії України Державну цільову соціальну програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів, з`явилася надія на те, що вдасться допомогти бодай частині хворих. У програму були закладені кошти тільки на лікування. Діагностика залишалася за кошти хворих. «Під програму» потрапили пацієнти, які потребували невідкладного лікування (стадії 3-4). За три роки таке лікування отримали лише… 100 хворих з Чернівецької області. Програма була на 80% недофінансована.
Пацієнтам пропонували за державний кошт 2 препарати - інтерферони і рибавірин. Лікування тривало рік і давало результат – 50 на 50. Зрештою, програма була закрита.
- Як і чим лікуєте хворих зараз?
- У зв`язку з тим, що національна програма більше не діє, Департамент охорони здоров`я Чернівецької ОДА розробив «Регіональну програму по боротьбі з вірусними гепатитами». Відповідно до неї, хворі з 3-ю та 4-ю стадіями вірусного гепатиту можуть отримати за державні кошти все ті ж 2 препарати – інтерферон та рибавірин. Та річ у тому, що в світі та в Україні вже давно з`явилися сучасні дієві ліки, які дозволяють скоротити тривалість курсу лікування з 1 року до 3-х місяців. Такі режими лікування є більш ефективними та безпечними. Але в рамках програми ці ліки не надійшли.
Читайте ще: Після лікування зубів – здайте аналіз на вірусні гепатити
- Тож хворим препарати прямої дії недоступні?
- Доступні, і ми їх призначаємо, проте виключно за кошт пацієнтів. Більше того: хворі часто відмовляються від ліків запропонованих державою, бо знають, що інтерферони досить важко переносяться, викликають чимало ускладнень та й невідомо, чи подіють. Тому викладають по 12-15 тис. грн. на місяць за сучасні препарати.
І тут маємо ще одну проблему: висока ціна ліків та доступ до Інтернету сприяють розвитку «чорного ринку» цих препаратів. Звісно ми, лікарі, призначаючи лікування, скеровуємо хворого до аптеки, де продають ліцензовані ліки. Проте дійшов пацієнт туди чи ні – проконтролювати не можемо. Часто-густо люди починають шукати дешевшої ціни в Інтернеті – і знаходять. Щоправда, купляють «кота в мішку», а потім жаліються, що схема лікування не подіяла.
Бувають і ще гірші випадки, коли хворі, дізнавшись про свій діагноз, по Інтернету самі собі призначають лікування. Власне, всі протоколи та схеми дійсно є у вільному доступі. Проте, проблема вірусних гепатитів дуже складна. Хронічний вірусний гепатит С, наприклад, має понад 30 позапечінкових проявів, лікувати таких хворих - дуже відповідально, і займатися цим повинні лікарі, які мають глибокі знання та добре знають ці особливості. Кожному хворому потрібно підібрати індивідуальну схему лікування і домагатися її виконання. Якщо ж курс лікування був призначений неправильно - «перелікувати» хворого дуже складно.
- Як же зупинити пандемію, не маючи достатнього фінансування та спеціальних державних програм?
- Єдине, що дійсно в наших силах сьогодні, - посилити ранню діагностику, облік хворих, інформувати населення про шляхи передачі та загрозу, яку несуть вірусні гепатити.
Вам буде цікаво: Для буковинців, хворих на гепатит, частково придбають ліки
Лікарні знають: якщо до них звернувся пацієнт із мінімальними симптомами захворювання печінки, біліарної системи або синдромом хронічної втоми, анеміями, панкреатитом, цукровим діабетом, хронічною хворобою нирок тощо – його потрібно обстежити на маркери вірусів гепатитів В і С, визначити біохімічні маркери пошкодження печінки і зробити УЗД печінки та селезінки. Таким чином, ми виявлятимемо більшу частину латентно перебігаючих на ранніх стадіях гепатитів і вчасно зможемо їх пролікувати.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами
500=600 USD на місяць за препарати в нашій краіні, хоча за кордоном вони в рази дешевші! Тому люди і шукають по інтернету, а не ті, що зуміли купити ліцензію, сертифікат і втю***ть втридорога людям.
Купуйте презервативи, не економте, бо потім дорожче лікування того гепатиту!