4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком
Цю хворобу, на жаль, неможливо попередити, але цілком можливо вчасно діагностувати і пролікувати. Попри це кількість онкохворих на Буковині не зменшується. Чому так відбувається та як борються з раком у Чернівцях, «Впливовому АССпекту» розповів Ілля Тащук, головний лікар Чернівецького обласного онкологічного диспансеру.
- У 2017 році вперше виявлено 2207 нових випадків захворювання на рак. Я не можу сказати, що це багато. Два роки тому, наприклад, було зареєстровано 2500 нових хворих. Проте наразі навряд чи можна говорити про те, що захворювання пішло на спад. Швидше – це показник недопрацювання нашої системи, - розповідає Ілля Тащук. – Нині на обліку в Чернівецькому онкологічному диспансері 20286 онкохворих. І, на жаль, щороку хвороба молодшає. Наприклад, якщо раніше рак шлунка ми діагностували у людей після 45-ти років, то нині є випадки цього захворювання у пацієнтів молодого віку.
Турбує і те, що 28,2% нововиявлених випадків – задавнені, тобто ІІІ-ІV стадії.
- Які форми раку найчастіше зустрічаються у мешканців області?
- Переважає захворювання легень (232 випадки у 2017 році) та молочної залози (241 випадок, 35% з яких – задавнені). Найгірше те, що надто пізно звертаються хворі з візуальними формами раку – тобто тими, які видно зовні і можна діагностувати вже на І стадії. Наприклад, минулого року вперше діагностовано 35 випадків злоякісних пухлин порожнини рота. Із них 65% - ІІІ-ІV стадії! Цього не можна допускати! Адже вчасно діагностований рак – це практично 100-відсоткове одужання.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Онкохворих забезпечать найнеобхіднішими хіміопрепаратами
- Ілля Вікторовичу, чи забезпечений онкодиспансер усім необхідним для лікування пацієнтів. Зокрема, хіміопрепаратами, з якими були перебої в поставках?
- Саме зараз хіміопрепарати практично закінчилися. У 2017 році ми повністю отримали заявку, яку подавали на 2016 рік. Але через те, що квота була невелика, а ціни значно виросли, вдалося отримати від МОЗ небагато медикаментів. За 2017 рік ми досі не отримали жодної позиції.
Цього року на закупівлю хіміопрепаратів з обласного бюджету виділено близько 4 млн. грн. (це значно більше, ніж минулими роками!). Окрім того, запрацювала обласна програма «Онкологія», відповідно до якої на дорослу онкологію у 2018 році виділено 1,8 млн. грн. Плюс – сподіваємося отримати від МОЗ препарати, які були сформовані у заявці на 2017 рік. Таким чином, думаю, в лютому-березні ситуація із хіміопрепаратами покращиться.
Що стосується променевої терапії, то цим лікуванням наші пацієнти повністю забезпечені. Працюють кобальтовий та іридієвий апарати. До речі, обидва нещодавно перезаряджені.
Цьогоріч запроваджуємо рентгенотерапію на новому сучасному апараті. Досі в нас працював рентгентерапевтичний апарат 1967 року випуску. Він уже не давав бажаного результату в лікуванні. Натомість за допомогою нового приладу ми зможемо лікувати поверхневі захворювання м`яких тканин, шкіри, не використовуючи опромінення кобальтом. Таким чином, вбережемо здорові тканини від пошкодження.
З обласного бюджету виділено 10,5 млн. грн. на встановлення нового рентгентерапевтичного апарату. Плануємо у липні новий апарат уже запрацює.
- Чому ж онкохворі буковинці все ж їдуть лікуватися до Києва чи за кордон? Чого бракує у Чернівцях?
- Перш за все, є локалізації, лікування яких від самого початку не було впроваджене в нашому закладі. Це - торакальна хірургія та онкоурологія. Над цим ми працюватимемо.
Окрім того, ми не виконуємо певні діагностичні маніпуляції, бо не маємо специфічного обладнання для цього. Тому іноді доводиться направляти хворих, наприклад, в Інститут раку для дообстеження.
Онкохірургія у Чернівцях постійно розвивається. Зокрема, двоє лікарів пройшли стажування в університетській клініці міста Любек. Дещо з побаченого ми вже впровадили в своїй практиці. А деякі операції потребують більш сучасного обладнання. Зокрема, за власні кошти плануємо придбати ультразвуковий скальпель, який дозволить нам виконувати лапароскопічні оперативні втручання, зменшити крововтрату і тривалість самої операції.
Що ж стосується хіміо-, імуно-, радіотерапії – усім цим Чернівецький онкодиспансер не відрізняється від інших спеціалізованих медичних закладів України.
Вам буде цікаво: У Чернівецькому онкодиспансері не працює комп`ютерний томограф
- Ілля Вікторович, що ж робити, аби не захворіти на рак?
- Я можу сказати, що варто вести здоровий спосіб життя. Однак це не є абсолютним захистом від цієї недуги. Рак неможливо попередити специфічними методами. Але можливо вчасно виявити. Тому нам варто змінювати своє ставлення до власного здоров`я і до української медицини. Іти до лікаря – не страшно, не дорого, не безглуздо. Йти до лікаря треба! Сподіваюся, зміни, які несе за собою медична реформа, допоможе нам вчасно виявляти і, відповідно, вдало боротися з онкологічними хворобами. Впевнений, такий підхід врятує багато життів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами