Вона існує повністю за рахунок грошей громади: забезпечена необхідним медичним обладнанням, автомобілем, у лікарів – зарплати вищі, ніж у їхніх колег з інших районів, а гіпертоніки та онкохворі отримують ліки безкоштовно. Як вдалося реформувати медицину в окремо взятій територіальній громаді за такий короткий період часу, «Впливовому АССпекту» розповів Григорій Ванзуряк, голова Глибоцької ОТГ Чернівецької області.
- Ми часто жартуємо: Глибоцький центр ЦПМСД від самого початку був порушенням багатьох усталених уявлень про те, якою має бути медицина на периферії. Бо ми стали однією з небагатьох громад, яка вирішила повністю забрати медичну сферу у своє управління. Порадилися з депутатами і вирішили так: якщо урядовою концепцією 2014 року передбачено, що первинну ланку медицини рано чи пізно буде передано до ОТГ, не варто передавати кошти на її утримання району. Варто освоювати їх самим. Навіщо нам входити до якихось рад, контролювати правильність проведення тендерів, коли медична сфера все одно має бути нашою. Треба забирати і працювати, - каже Григорій Ванзуряк.
- Із чого розпочали роботу?
- Після об’єднання у нашій громаді опинилися 2 фельдшерсько-акушерських пункти, розташовані у селах Червона Діброва та Михайлівка, а також Глибоцька амбулаторія, про існування якої люди навіть не підозрювали, бо її працівники були розпорошені по всіх 4-х поверхах Глибоцької районної лікарні. Але для того, щоб громада могла бути власницею амбулаторії, їй були потрібні власні приміщення та ліцензія Міністерства охорони здоров’я. Добитися цього, відверто кажучи, було непросто. На щастя, нам вдалося потрапити на зустріч з віце-прем’єром Павлом Розенком, і той взяв питання видачі ліцензії Глибоцькому ЦПМСД під особистий контроль. Тож невдовзі Глибоцька ОТГ таки її отримала – першою на Буковині!
Далі коштом громади відремонтували перший поверх районної лікарні і передали його під ЦПМСД.
Читайте ще: Мій лікар: Зробити так, аби хвороба не виникла, – це і є сімейна медицина
- Як нині обладнаний Глибоцький центр меддопомоги?
- Тут є маніпуляційна, процедурна, кімната вакцинації, кімната здорової дитини, пральня тощо. Непогано обладнаний наш центр і медичною технікою: апарати УЗД та УВЧ, електрокардіографи, бактерицидні опромінювачі… Більшість з них придбані за гроші громади, частину передали сільські ФАПи, де складною апаратурою практично не користувалися. Глибоцька громада вклала в ремонт і забезпечення ЦПМСД усім необхідним 80% інфраструктурної субвенції – 1,4 млн. грн.
Крім того, Глибоцька громада запровадила докорінні зміни у медичний сфері ОТГ. Ще у 2017 році профінансувала (вперше за весь час незалежності!) 560 тис. грн. на безоплатні ліки для усіх, хто їх потребує. Щодо цього існує наказ №1303 Міністерства охорони здоров’я, та він ніколи не виконувався, бо під нього не було грошей. Зараз безоплатно медикаменти отримують насамперед хворі з серцево-судинними, онкологічними та психічними захворюваннями.
Окрім того, громада за власний кошт подвоїла зарплату медичним працівникам. З 2017 року лікарі у Глибоцькій ОТГ отримували близько 5 тис. грн. на місяць. Нині сімейні лікарі вже почали отримувати «гроші за пацієнта».
Крім цього, громада з власних надходжень виділила 200 тис. грн. на купівлю автомобіля Fiat, яким лікарі їздять на виклики. Керує цим автомобілем шофер шкільного автобусу – щоранку після розвозки дітей він поспішає до Центру первинної медико-санітарної допомоги, щоб розвозити дорослих – лікарів.
Медикам Глибоцького ЦПМСД категорично заборонили брати будь-які гроші з жителів громади – усі послуги надаються їм безоплатно.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Чи вистачить громадам грошей на утримання медзакладів
- Ви поставили дуже високу планку і досягли її. Які плани на мабйтнє?
- Ми плануємо налагодити співпрацю з приватними медичними лабораторіями. Якщо всі жителі громади здаватимуть аналізи двічі на рік, ми матимемо у рази менше онкологічних та серцево-судинних захворювань, а тривалість життя збільшиться. Для цього, щоправда, треба провести потужну інформаційну кампанію, та ми до цього готові. Половину вартості аналізів покриє селищна рада, решту сплачуватиме сама людина. Такий підхід забезпечить, з одного боку, якість аналізів, якої годі добитися у звичайній поліклініці, а з іншого – відчуття цінності послуги з боку самого пацієнта. А головне – люди будуть здоровішими!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами