У складі центру екстреної невідкладної медичної допомоги тепер будуть бригади парамедиків. Цю спеціальність МОЗ включило до нового класифікатора професій. А от водіїв – не буде. Що саме робитимуть парамедики і хто ж керуватиме автомобілями «швидкої», «Впливовому АССпекту» розповів Володимир Єленєв, директор ОКУ «Чернівецького обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».
- У новому класифікаторі професій, який вступив у дію з 1 листопада 2017 року, вже немає водія, а є екстрений медичний технік. Це дуже правильно, адже водій є повноправним членом медичної команди і має володіти навиками надання долікарської допомоги. Особливо це відчутно в районах області, де у бригаді працюють двоє фахівців - фельдшер і водій, - розповідає Володимир Єленєв. - Згідно з тією ж класифікацією, створюється посада інструктора з надання догоспітальної допомоги. Саме цей фахівець буде навчати водіїв «швидких», поліцейських, рятувальників надавати першу долікарську допомогу. Медичні техніки зможуть отримувати надбавки за особливі умови праці та особливий характер праці, які мають медичні працівники нашого центру.
- Нові фахівці - парамедики – це колишні фельдшери?
- Раніше планували, що парамедик замінить фельдшера. Проте відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку та торгівлі, і фельдшери, і парамедики залишаться у нашій службі. Зараз у місті бригада екстреної медичної допомоги складається з лікаря, фельдшера і водія, у районі - з лікаря, фельдшера і водія або фельдшера і водія. У перехідний період Міністерство охорони здоров`я рекомендує створити окремо бригади парамедиків, до яких входитиме парамедик та медичний технік, і окремо – лікарські і фельдшерські бригади.
Читайте ще: Впливовий АССпект: До кого тепер приїде «швидка»?
- Який саме вид допомоги надаватиме парамедична бригада?
- Насправді, це не зовсім зрозуміло поки що. Парамедики на місці допомогу не надають, діагноз не ставлять, лікування не призначають. Їхнє завдання одне – підтримання життєдіяльності людини по дорозі до відділення невідкладних станів. Як варіант, ці бригади разом з лікарськими можуть виїжджати на ДТП з кількома потерпілими: лікарі надаватимуть невідкладну допомогу, а парамедики – транспортуватимуть до лікувальної установи. В інших випадках, коли хворий викликатиме парамедичну бригаду, його доставлятимуть до лікарні.
І тут знову питання: чи готові лікарні приймати такий величезний потік хворих?.. Адже якщо зараз у Чернівцях із 200 викликів на добу відсоток госпіталізації становить 17-20%, то після нововведення усіх 200 хворих привезуть до лікарень. Тож кількість госпіталізацій зросте у 20 разів!
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Про роботу екстреної медичної допомоги
- Володимире Володимировичу, нічого не зміниться тільки з посадою лікаря «швидкої»?
- МОЗ вважає, що у кожному обласному центрі, у кожній районній лікарні має бути створене відділення невідкладних станів - Emergence, куди всі хворі – і з серцевим нападом, і з високою температурою, і з травмою - повинні поступати в першу чергу. І в цих відділеннях мають працювати лікарі невідкладної допомоги – ті, які нині працюють у лікарських бригадах екстреної медичної допомоги. Там їхні знання і навички будуть дуже потрібними.
По ідеї, у цих відділеннях хворі змогли би перебувати до 8-ми годин. Цього часу вистачить для проведення мінімально необхідних обстежень (аналіз крові, УЗД, кардіограма тощо) і встановлення діагнозу. Та варто констатувати, що таких відділень в області немає, а для їх створення потрібні чималі кошти. Тож мусимо працювати в тих умовах, які є.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами