Інформаційне агентство АСС започатковує нову рубрику - «Впливовий АССпект». Ми знаходитимемо співрозмовників, які зможуть дати відповіді на запитання, які Вас хвилюють. Ексклюзиви від АСС - тільки для Вас!
«Швидка допомога» потребує вдосконалення і покращення. Про реформу екстреної медичної допомоги, відділення Emergency та нових фахівців - парамедиків - «Впливовому АССпекту» розповів Володимир Єленєв, директор Чернівецького обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
- Як вплине на пацієнтів створення при лікарнях відділень Emergency?
- Emergency - це відділення невідкладних станів, куди хворих доставлятимуть безпосередньо каретами «швидкої». Створення таких відділень є невід'ємною складовою служби ЕМД, і зможе значно покращити якість надання медичної допомоги. Питання в тому, чи готові українці не отримувати медичну допомогу вдома, а їхати в лікарню?. Зі щоденної практики бачимо, що коли бригада виїжджає до хворого із гіпертонічним кризом, нирковою колікою, аритмією, у лікарню їхати люди відмовляються. Медики безкоштовно знімають гострий стан, а після цього, як правило, люди викликають дільничного лікаря і продовжують лікування амбулаторно. Із впровадженням реформи, бригада «швидкої», яка приїде на виклик, на місці нічого робити не буде (звісно, якщо це не екстрений виклик), а одразу везтимуть до лікарні. І тут стикаємося ще з однією проблемою: стан наших доріг (особливо - у гірських районах), який не завжди дозволяє швидко довезти пацієнта до лікарні.
Вам буде цікаво: В Банилові-Підгірному відкрили пункт швидкої медичної допомоги
- Розкажіть, як ви забезпечені санітарним транспортом?
- У 2014 році ми оновили автомобільний парк на 50% - отримали 34 нових автомобіля на базі «Peugeot Boxer». Ці авто оснащені сучасним обладнанням, три з них оснащені апаратами для штучної вентиляції легень. Інших 50% нашого автопарку це, м`яко кажучи, металобрухт. Деякі машини експлуатуються більше 25 років. Частину автотранспорту ми власноруч відновили і використовуємо в роботі.
- Які райони Чернівецької області є найбільш проблематичними у плані доїзду?
- Раніше найважчим районом щодо організації обслуговування населення був Путильський. Через поганий стан автошляхів вчасно прибути туди на виклик було вкрай важко. До того ж, там була лише одна виїзна бригада в райцентрі Путила. Тому перше, що було зроблено - відкрито у Путильському районі ще два пункти екстреної медичної допомоги у селах Яблуниця та Селятин. Туди передали 2 УАЗи, які технічно є більш прийнятними до роботи у гірських умовах.
Ще одне місто Буковини із складним доїздом - Новодністровськ. Там дуже непростий спуск до Дністровського каньйону. Забезпечили місто одразу двома санітарними автівками - УАЗом та «Peugeot Boxer». Плануємо і надалі розширення мережі пунктів ЕМД, особливо у місцях з складним доїздом. Так, у цьому році вже відкрито пункт у селі Банилів-Підгірний, на черзі - ще два пункти у Сторожинецькому районі.
Загалом по місту Чернівці в 89% випадків вкладаємося у час доїзду до 10 хвилин. По області - у 20 хвилин.
Читайте ще: «Впливовий АССпект»: Про ідею відкритого басейну в Чернівцях
- Відповідно до запропонованої реформи, у складі бригади повинен бути парамедик. Чим він відрізняється від фельдшера?
- Відповідно до задуму МОЗ, бригада екстреної медичної допомоги повинна складатися з парамедика та водія-медичного техніка. Щодо водія - погоджуюся цілковито, бо він і зараз володіє навиками надання долікарської допомоги та є повноцінним членом бригади. А от навіщо замінювати фельдшера на парамедика - незрозуміло. Адже фельдшер має право призначати і виконувати лікування. Тоді як спеціалізація «парамедик» передбачає навички надання першої медичної допомоги в разі виявлення хворої або травмованої людини і доправлення її до медзакладу.
За 2016 рік бригадами Центру ЕМД виконано більше 180 тисяч викликів. Постає питання, чи готові лікувальні заклади прийняти таку кількість пацієнтів?
Наразі у Чернівецькій області працюють 34 лікарських бригади, а після реформи залишиться максимум - 9. Як на мене, всі ці новації загрожують не лише скороченням медиків та погіршенням якості надання першої медичної допомоги, а - що найстрашніше! - збільшенням смертності пацієнтів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами