Інформаційне агентство АСС продовжує рубрику - «Впливовий АССпект». Ми знаходимо співрозмовників, які зможуть дати відповіді на запитання, які Вас хвилюють. Ексклюзиви від АСС - тільки для Вас!
Уже в липні українці обиратимуть та підписуватимуть контракти з сімейними лікарями. І поки що і в одних, і в інших це викликає побоювання. Чого чекати від нової форми співпраці та чи вигідна вона для хворого, розповіла «Впливовому АССпекту» Лариса Сидорчук, професор, завідувач кафедрою сімейної медицини Буковинського державного медичного університету, президент ГО «Чернівецька обласна асоціація сімейних лікарів».
- Наразі уже розроблений як проект Декларації про вибір лікаря пацієнтом, так і проект Порядку надання первинної медичної допомоги. Відмовитися від укладання контракту з пацієнтом лікар зможе, тільки якщо у нього вже перевищено ліміт договорів (2000 осіб).
Договір можна підписати з сімейним лікарем, а також із терапевтом чи педіатром, якщо вони працюють у первинній ланці. При чому немає жодних територіальних обмежень: можна підписати договір із своїм дільничним терапевтом, а можна обрати лікаря з іншої поліклініки.
- Що входитиме до обов`язків сімейного лікаря, з яким підписано контракт?
- 80% скарг пацієнта можуть бути вирішені на рівні сімейного лікаря. Фактично, хворі починають і закінчують своє лікування на первинній ланці. Сімейний лікар надає багатопрофільну допомогу: і як терапевт, і як хірург, і як лор, і як офтальмолог, і як дерматовенеролог і т. д. Його завдання - розпізнати патологію. І, якщо він з нею може впоратися, зробити це на своєму рівні. Якщо ні, знайти вузького спеціаліста, до якого потрібно направити пацієнта.
Дуже важливо, аби в цих умовах між пацієнтом - сімейним лікарем - вузьким спеціалістом існували певні, законодавчо закріплені, відносини. Я переконана, що для того, аби ці відносини були чесними, відкритими, вони повинні базуватися на фінансових гарантіях. Будемо відвертими: на сьогоднішній день пацієнт у медицині платить сам за себе – офіційно і неофіційно. І на цих засадах не комфортно ані лікарю, ані хворому.
- А як у таких умовах бути мешканцям сіл? Виходить, у них – вибір без вибору?
- 31 травня 2017 року була прийнята постанова, за якою скасовується обов`язкове відпрацювання студентів-медиків, які навчалися за державний кошт. А це значить, що до села вони за власним бажанням можуть і "не дійти". Для того, щоби пішли, їх треба мотивувати. І це повинна робити місцева громада. Запропонувати медику гідні умови праці і проживання, певні соціальні пільги для його сім’ї, що є цілком посильно для місцевої територіальної громади. Так люди отримають кваліфікованого спеціаліста, а лікар – достойний рівень життя і праці.
Читайте ще: Безпліддя – не вирок. У Чернівцях працює «клініка щастя»
«Якщо людина свідомо відмовляється укладати договір із лікарем, або якщо вона не проживає в Україні, приїздить сюди час від часу і не має жодної медичної страховки, то за лікування у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра їй доведеться сплачувати з власної кишені» (Міністерство охорони здоров`я України).
- Ларисо Петрівно, а чи не буде тоді лікар зацікавлений у тому, аби постійно щось лікувати, адже держава платитиме за кожного пацієнта?
- Якраз навпаки! Отримавши кошти від держави, які йдуть «за пацієнтом», лікар буде зацікавлений, аби цей пацієнт менше хворів. Тому що у цьому випадку кошти залишаться на рівні його амбулаторії і їх можна буде використати на вирішення інших медичних чи побутових питань, удосконалення тієї ж діагностики. А щоби так було, саме сімейний лікар повинен активно проводити профілактику найбільш розповсюджених захворювань, працюючи на випередження хвороб. Сімейний лікар – це єдиний лікар в структурі медичної допомоги, який в першу чергу зацікавлений у профілактиці захворювань, у здоровому способі життя.
Вам буде цікаво: Лікувальні заклади Чернівців отримали гуманітарну допомогу
- А чи зможе лікар або пацієнт розірвати контракт і перейти, скажімо, до іншого сімейного лікаря?
- Лікар має право перервати стосунки з пацієнтом. Наприклад, якщо пацієнт не проходить профілактичні діагностичні обстеження, хоча лікар його неодноразово запрошує це зробити. У нових умовах лікар має право перервати контракт із таким пацієнтом.
Також пацієнту надається право змінити лікаря через певний час після укладання контракту, якщо виявиться, що людина незадоволена зробленим вибором. Гроші «підуть» за ним до іншого фахівця, якого він обере.
Дуже важливо, що у нових реаліях лікар повинен думати про свою конкурентоспроможність. Це, знову ж таки, ринкові умови. Тому що медична допомога переходить у рівень медичної послуги. А медична послуга має певний вид оплати.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами